Silové cvičenie pre ženy

Silové cvičenie pre ženy

Mnoho žien si nesprávne spája svalovú hmotu a jej budovanie s niečím, čo nemá so ženskosťou nič spoločné, teda s objemom. Ženy majú voči budovaniu svalovej hmoty predsudky a asi ako prvé im napadne, že budú vyzerať ako mužatky alebo kulturistky. To však technicky ani prakticky nie je možné. Práve dostatočne objemná a hlavne výkonná svalová hmota je jediný estetický faktor, ktorý vám z dlhodobého hľadiska zaručí krásnu postavu bez nezmyselných diét. O zdravotných prínosoch ani nehovorím. Prečo by ste teda mali seriózne uvažovať nad budovaním a rozvíjaním svojej svalovej hmoty?

Svaly sú to najcennejšie

Nie je vôbec podstatné, či už máte svoju vytúženú telesnú hmotnosť (napr. 50 kg) alebo ťažkú nadváhu (napr. 100 kg). V oboch prípadoch vám so stopercentnou istotou chýba svalová hmota a správne fungujúca hormonálna sústava. Prečo ženy so svojou postavou nebývajú vôbec spokojné, hoci už dosiahli svoju vytúženú hmotnosť? Pretože ich postavu často z viac ako 25 % formuje tuk. To znamená, že tuk môže spôsobovať neprirodzenú deformáciu postavy na miestach, kde sú tkanivá (bunky) najviac citlivé na hormón inzulín a estrogén. U žien sú to zvyčajne boky, zadok a stehná, u mužov oblasť brucha (aj medzi orgánmi) a okolo pásu. Dokonca aj päťdesiatkilová žena tak môže mať výraznú celulitídu, pričom sa čuduje, ako je to možné, keď nosí takú malú konfekčnú veľkosť (napr. 34) a má ideálnu hmotnosť. Zapamätajte si, že hmotnosť či konfekčná veľkosť je úplne nepodstatná. Podstatné je to, koľko máte svalovej hmoty, ktorá ako jediná sformuje vaše telo tak, že budete so sebou spokojná. Svalová hmota dokonca sústavne ukrajuje z nadmerných tukových zásob alebo ich udržuje na primeranom percente, pokiaľ máte zvládnutú aj výživu a celkovú životosprávu.
Percento tuku v tele Množstvo tuku v tele
Ak má žena s váhou 50 kg 25 – 30 % tukových zásob (nazýva sa to skrytá obezita), tak tuk tvorí v prepočte 12,5 – 15 kg z jej váhy. Tieto kilogramy tuku sú výsledkom slabej kondície (nedostatok sily, vytrvalosti, dynamiky, rýchlosti), neadekvátnej výživy (nedostatok kvalitných tukov, prevaha sacharidov) a neoptimálnej životosprávy. Iba vtedy, ak sa tieto kilogramy tuku vymenia za svaly, bude všetko v poriadku (esteticky aj zdravotne). Tejto dáme chýba minimálne 5 – 7 kg svalov, aby mohla byť so svojou postavou spokojná. Vidíte, ako výrazne je potrebné zmeniť prístup k svojmu telu a k svalovej hmote? V ideálnom prípade by mala mať žena medzi 15 – 20 % zásob podkožného tuku, z toho 10 – 13 % je esenciálnych (nevyhnutných) na správne fungovanie hormonálnej sústavy.

Čo sa stane, ak začnete poctivo cvičiť?

Vo väčšine prípadov na seba pozitívne zmeny nenechajú dlho čakať. To je ten lepší prípad. Lenže stávajú sa aj prípady, že naopak niekto priberá na hmotnosti a hneď začne panikáriť. Málokto sa poteší a uvedomí si, že práve vznikajúca svalová hmota začne zvnútra formovať telo.

Svaly sú ťažšie ako tuk!

Najväčším prekliatím chudnúcich ľudí je pohľad na váhu, pretože najmä mnohé ženy stále veria, že existuje nejaká zázračná priama úmera medzi vytúženou hmotnosťou a krásnou postavou. Vy už viete, že to nie je pravda. Jediné, na čo sa pri kontrole správnosti svojho programu (cvičenie, výživa, životospráva) môžete spoľahnúť, sú telesné miery a pohľad do zrkadla v spodnej bielizni. Ak sa vaše napredovanie zrazu zastaví (je to bežné) a vám sa zdá, že sa už ďalej v estetike neposúvate, musíte zlepšiť svoju výživu, kondíciu alebo aj oboje naraz. Nájdete na obrázkoch rozdiel? (Je na nich tá istá žena!)
pred premenou Pred začiatkom cvičenia
po premene Zmeny spôsobené cvičením
Vidíte, že cvičenia sa netreba báť. Silové cvičenie nespôsobí, že naberiete priveľa svalovej hmoty. Nebudete vyzerať ako mužatky alebo kulturistky – práve naopak, svaly vám vyformujú postavu a zlepšia držanie tela. Dajte silovému tréningu šancu, je vhodný aj pre ženy.