Ako vám sauna môže zlepšiť kondíciu a imunitu?

Ako vám sauna môže zlepšiť kondíciu a imunitu?

Kto raz vyskúša saunu, asi sa mu v nej aj zapáči. Pomôže udržať telo v kondícii a prospieva zdraviu. Prináša telu uvoľnenie. Aj v nej však treba dodržiavať isté zásady. Vznikla na severe. Povzbudzuje imunitu organizmu, otužuje ho a prináša dokonalé fyzické a psychické uvoľnenie. Je vhodná pre všetkých. Ak však práve máte chrípku či nejaký zápal (napríklad vás bolí chrbát či zuby) alebo trpíte problémami so srdcom, radšej sa jej vyhnite. Aj v zime pomáha udržiavať kondíciu. Je vhodným doplnkom regenerácie po ťažkom tréningu. Oddýchnete si v nej fyzicky aj psychicky.

Teplota v saune

V klasickej fínskej saune sa teplota pohybuje od 40°C do 90 °C, v niektorých prípadoch až do 100 °C. Má väčšinou niekoľko úrovní, v ktorých je rôzna teplota. Zdravotný účinok začína až od 70 °C. Organizmus znáša vysokú teplotu len vďaka nízkej vlhkosti prostredia.

Dĺžka pobytu v saune

Na dokonalé vypotenie a prekrvenie pokožky a končatín stačí 10 až 12 minút. Najpríjemnejšia je poloha v ľahu. Z nej je však potrebné vstávať opatrne, aby sa nezačala točiť hlava.
Po saune sa nezabudnite ochladiť Po saune sa nezabudnite ochladiť

Ochladenie

Po prehriatí organizmu musí nasledovať jeho ochladenie. Najvhodnejší je skok do ľadovej vody. Striedaním tepla a chladu zo saunovania vyťažíte maximum. Otužíte si telo a stimulujete imunitu a krvný obeh. Sauna bez fázy ochladenia nemá až taký pozitívny vplyv na zdravie a kondíciu.

Počet opakovaní

Pobyt v saune sa môže absolvovať aj niekoľkokrát po sebe. Príliš veľký počet opakovaní vás však unaví. Po dvoch opakovaniach bude telo svieže, no po štyroch či piatich už veľmi unavené. Bude sa vám veľmi chcieť spať. Vtedy saunu nie je vhodné kombinovať s tréningom. Saunu si teda pokojne vychutnávajte pravidelne, či už ako regeneráciu po tréningu alebo v rámci voľného času na odpočinok. Nezabúdajte však na to, že menej je niekedy viac a pobyt v nej nepreháňajte. Nevynechávajte ochladenie a dávajte si pozor na počet opakovaní.