Rozhovor s triatlonistom Tomášom Jurkovičom

Rozhovor s triatlonistom Tomášom Jurkovičom

Tomáš Jurkovič – slovenský reprezentant v triatlone, ktorému sa venuje 18 rokov. Na výkonnostnej úrovni od roku 2001, odkedy sa pravidelne zúčastňuje medzinarodných pretekov. Je majstrom sveta a majstrom Europy v kategórii do 23 rokov. V hlavnej mužskej kategórii získal 3.miesto na majstrovstvách Európy  v kros triatlone a 5.miesto na majstrovstvách sveta v kros triatlone. V rámci Slovenska je mnohonásobným majstrom Slovenska v zimnom triatlone, kros triatlone a sprint triatlone. Získal titul triatlonista roka na Slovensku. Vedie triatlonový klub v Žiline a je odborným garantom v športovom diagnostickom centre Kompava Metflex, kde sa prioritne zameriava na vykonávanie záťažovej diagnostiky pre športovcov, aj pre bežných ľudí, ktorí chcú chudnúť alebo sa lepšie cítiť

Aká je tvoja aktuálna športová príprava?

Momentalne vrcholí moja príprava na nadchadzajúcu letnú sezónu. Prvý pretek ktorý ma čaká je polironman challenge Rimini, ktorý beriem ako  otestovanie mojej formy. Prvým hlavným športovým vrcholom budú na konci mája majstrovstvá Európy v kros triatlone vo Švajčiarsku. Po týchto pretekoch ma čaká náročný Oravaman, ktorý som uz 2x vyhral a budem sa opät pokúšať o čo najlepší výsledok. Druhú čast sezony nemám ešte detailne naplánovanú, ale určite tam budú kros triatlony.

Prečo si sa dal práve na triatlon?

Triatlon spája tri krásne a prirodzené športy a tréning nie je nikdy stereotypný. Začínal som s plávaním, ale keď som vyskúšal prvý triatlon, tak som mu uplne prepadol. Triatlon sa stal pre mňa životným štýlom. Okrem toho triatlon je vo svete stále populárnejší a začína sa mu venovať viac a viac ľudí.

Je triatlon z tvojho pohľadu náročnejší šport ako iné?

Najnáročnejšia vec na triatlone je efektívne skĺbiť v príprave tréning troch rôznych športov. Zatiaľ je aj málo skusených trénerov ktorí to naozaj vedia. Mnohí začínajúci triatlonisti robia chybu v tom, že sa najviac venujú tej disciplíne, s ktorou pred triatlonom začínali a ostané dve sú na ďalších priečkach v dôležitosti. Potom majú jednu disciplínu veľmi silnú a na ďalších dvoch sa trápia. Triatlon však určite patrí k jedným z najnáročnejších vytrvalostných individuálnych športov.

Ktorú disciplínu  máš najradšej a cítiš sa s v nej najsilnejší?

Myslím, že je to vyrovnané. Je to o tom, ako mi ten ktorý pretek sadne. Niekedy to môže byť plávanie, inokedy bicykel alebo beh. Ideálny pretek je vtedy, keď mi všetky tri disciplíny idú veľmi dobre.
Tomáš Jurkovič beh na lyžiach Tomáš Jurkovič pri behu na lyžiach.

Ako vyzerá tvoj tréning ?

Snažím sa všetkytri disciplíny trénovať rovnako. Samozrejme bicykel na preteku tvorí viac ako polovicu celkového času, takže aj v príprave sa mu venujem intenzívne. Ráno mám plávanie a poobede bicykel, alebo beh. 2-3x do týždňa kondičný tréning (posilňovanie s vlastnou váhou a balančnými pomôckami.

Čo by si odporúčal začiatočníkom, ktorí chcú s triatlonom začať?

Určite by mali osloviť trénera so skúsenosťami. Mali by absolvovať na začiatku tzv. záťažovú diagnostiku. Na zakláde ktorej sa dá zhodnotiť aktuálna úroveň trénovanosti a určiť tréningové pásma. Na základe takýchto údajov je potom tréning efektívnejší a tréner vie lepšie športovcovi pomôcť. Výrazne sa zníži riziko pretrénovania, alebo málo efektívneho tréningu. U začínajucich športovcov dochádza skôr k prvému prípadu. Športtester by dnes už mal byť „povinnou výbavou“ každého športovca, ale bez absolvovania záťažovej diagnostiky a nastavení tréningových pasiem je to len hračka, ktorá Vám ukazuje rôzne čísla J V Kompava Centre Metflex v Žiline kde pôsobím, práve týmto spôsobom pomáhame nielen športovom, ale aj všetkým aktívnym ľuďom či tým, ktorí chcú zredukovať svoju hmotnosť.
Tomáš Jurkovič na horskom bicykli Tomáš Jurkovič na horskom bicykli.

Dodržuješ špeciálnu životosprávu? Ako sa udržiavaš vo forme?

Regenerácia je rovnako dôležitá ako samotný tréning. Tréningom telo zaťažíme a tým mu dáme impulz, aby sa na vyššiu záťaž prispôsobilo, ale k tomuto prispôsobeniu alebo adaptácii dochádza práve v čase oddychu (regenerácie). Preto samozrejme aj životospráva významne prispieva k regenerácii. Aj ja sa preto snažím stravovať zdravo a tak ako si myslím, že je pre moje telo optimálne. Aj keď občas si dám niečo, s čím takpovediac zhreším. Mnoho potravín neobsahuje také výživné hodnoty ako to bolo v minulosti. Preto používam aj kvalitné doplnky výživy a kvalitné proteíny, ktoré sú bežnou súčasťou môjho jedálnička. Osobne uprednostňujem ako vrcholový športovec prémiovú radu proteínov od Kompavy. Sport Premium EnergyProtein Premium Energy patria v súčasnosti medzi top v oblasti športovej výživy. Výživové doplnky chránia moje telo tak, aby tréning mal len pozitívne dopady na organizmus.

Podľa čoho si vyberáš výživové doplnky?

Jednoznačne podľa kvality a zloženia a podľa toho, na aký účel ich chcem použiť. Ako som už povedal, osvedčila sa mi nová prémiova rada od Kompavy Sport Premium EnergyProtein Premium Energy. Je to naozaj uplne iný level doplnkov ako som poznal doteraz. V podstate to rieši všetky problémy s výživou pred, počas a aj po tréningu alebo preteku. Tieto produkty náš metabolizmus učia lepšie využívať energiu z tukov. Vo vytrvalostnom športe je to obrovská výhoda, maximálne vedieť využívať energiu z tukov a šetriť si glykogénove zásoby na záverečnú fázu pretekov, kde sa spravidla rozhoduje o víťazstve. Tieto produkty samozrejme spolu s efektívnym tréningom vedia robiť doslova zázraky. Považujem ich za revolúciu v športovej výžive.