Vo svete, ktorý je plný priemyselne spracovaných a geneticky modifikovaných potravín, predstavuje ghí ideálny základ zdravej výživy. A hoci sú tuky vo všeobecnosti zaznávané, netreba hádzať všetky do jedného vreca. Prepustené maslo - ghí, patrí ku vzácnym výnimkám. Na rozdiel od klasických nezdravých tukov obsahuje množstvo látok prospešných pre naše telo.
Prepustené maslo nie je vo svete žiadnou novinkou. Túto ingredienciu poznali už naše staré mamy, ktoré oceňovali jeho trvácnosť a všestranné využitie, ale už niekoľko tisícročí tvorí aj hlavnú zložku stravy ázijských, afrických či juhoamerických národov.
Vhodné pre športovcov aj alergikov
Ghí obsahuje prírodnú formu
CLA – konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá
pomáha odbúravať podkožný tuk a
dôležitú úlohu zohráva aj pri podpore imunitného systému a redukcii zápalov organizmu.
Prospieva celkovej
regenerácii,
rastu svalovej hmoty, ale aj ako prevencia proti kardiovaskulárnym problémom či rakovine.
Táto potravina obsahuje mastné kyseliny s krátkym reťazcom (Omega-3 a Omega-9), ktoré stimulujú tvorbu žalúdočných kyselín a napomáhajú tak tráveniu. V pečeni sa potom
rýchlo mení na potrebnú
energiu, čo ocenia najmä športovci.
Keďže prepustené maslo je absolútne zbavené mliečnej zložky, je vhodné pre všetkých ľudí, ktorí sú
alergickí na laktózu. Prečítajte si viac o
priaznivých účinkoch ghí.
Recept na ghí
V súčasnosti síce nie je problém kúpiť si ghí v obchode, veľmi jednoducho ho však pripravíte aj v domácich podmienkach. Vyrába sa z čistého nesoleného masla, ideálne
v bio kvalite. Zaberie vám to menej ako hodinu času.
Aké pomôcky sa vám zídu?
- stredne veľká panvica alebo hrniec so silným hrubým dnom;
- veľká lyžica na miešanie;
- husté kuchynské sitko;
- niekoľko vrstiev gázy alebo kávový filter;
- veľká misa na preliatie hotového prepusteného masla;
- poháre na uskladnenie.
Postup
Keď máte všetky pomôcky nachystané, pokrájajte maslo na
drobné kúsky, aby sa rovnomerne roztopilo. Maslo priveďte do varu, no hneď, ako začne bublať, teplotu znížte. Maslo v žiadnom prípade
nesmie vrieť.
Po niekoľkých minútach môžete pozorovať, ako sa v ňom začínajú
zrážať bielkoviny. Keď sa na povrchu maslového oleja začnú tvoriť bublinky, tekutinu premiešavajte; najskôr intenzívnejšie, postupne menej intenzívne – miešanie zvoľnite v tom momente, keď sa bielkoviny začnú usádzať na dne hrnca.
Niektorí odporúčajú vzniknutú
penu zozbierať, ale môžete ju ponechať v hrnci - usadí sa na dne. V tomto momente už maslový olej získava krásnu
zlatú farbu.
V priebehu varenia môžete do olejovej tekutiny pridať rôzne koreniny, čím obohatíte chuť hotového masla. Obľúbené sú napríklad tymián, levanduľa, bazalka, oregano či rozmarín.
Bielkoviny sa po 30 až 40 minútach začnú na dne trošku pripaľovať, je to však bežný jav, takže sa nemusíte báť. Keď získajú hnedastú karamelovú farbu, treba teplotu stiahnuť a hrniec odložiť mimo sporáka.
Hotové ghí spoznáte aj pomocou jednoduchého testu – po usadeninách na dne hrnca prejdite lyžičkou. Ak na nich zostane čiara, hrniec odstavte.
Na veľkú hlbokú misu položte sitko a naň vrstvy gázy alebo kávový filter a číry maslový olej cezeň preceďte. Ten istý postup zopakujte pri prelievaní tekutiny do pohára, v ktorom budete ghí skladovať. Takto pripravené zdravé maslo dajte stuhnúť a potom ho presuňte do chladničky alebo špajze.