S ochladzujúcim sa počasím prichádza aj chrípkové obdobie. Hoci neexistuje žiadna univerzálna rada, ako sa chrániť pred nachladnutím, kašľom alebo teplotami, v našom článku ti poradíme, ako môžeš v tomto období podporiť svoju imunitu.
Chladné dni v spojení so suchým vzduchom môžu u mnohých vyvolať kašeľ či vyústiť až do prechladnutia. Preto je potrebné sa s týmito teplotnými zmenami vyrovnať a upraviť svoj režim tak, aby si bol zdravý aj v chladnejšej časti roku.
Dostatočne dlhý a kvalitný spánok je základ
Nedostatok spánku by si nemal brať na ľahkú váhu. Zapríčiňuje totiž nižšiu produkciu protilátok, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusom a infekciám a súvisí aj s generovaním zápalových cytokínov, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnych a metabolických porúch. To je hlavný dôvod, prečo by si mal najmä v chrípkovom období zlepšiť kvalitu svojho spánkového režimu. Dĺžka spánku sa u každého človeka líši, avšak vo všeobecnosti sa odporúča spať 7 až 8 hodín denne. Je dôležité vytvoriť si pravidelný režim, ktorý pripraví tvoje telo na spánok, aby si sa ráno cítil oddýchnutý a plný energie.
Pravidelný pohyb a cvičenie dokážu zázraky
Prevencia je tým najlepším liekom a pravidelný pohyb je toho azda najlepším dôkazom. Vďaka nemu sa totiž v tele znižuje produkcia kortizolu, stresového hormónu, ktorý môže potláčať funkciu imunitného systému. Za cvičenie pritom môžeš považovať aj jednoduchú chôdzu v podobe prechádzky v prírode. Počas nej sa nielenže nadýchaš čerstvého vzduchu, rozhýbeš, ale takisto si prečistíš myseľ a vychutnáš si krásne výhľady spojené s nadchádzajúcim jesenným počasím.
Jeseň sa nesie v znamení väčšieho relaxu, takže do svojej dennej rutiny môžeš implementovať tiež cvičenia na zresetovanie tela. Medzi ne patrí napríklad joga, valcovanie alebo strečing. Nech už sa rozhodneš pre akúkoľvek formu či druh cvičenia, pamätaj, že najlepšie aktivity sú také, ktoré ťa bavia a vďaka ktorým aj trošku rozpumpuješ srdce.
Medzi ďalšie vhodné cvičenia a formy pohybu patria cyklistika, beh alebo turistika v krásne sfarbenej prírode. Odvážlivci si zas môžu vyskúšať otužovanie. Najlepším spôsobom, ako s ním začať, je jednoducho znížiť teplotu v sprche, prípadne si dať vonku o jednu vrstvu oblečenia menej. Pobyt na čerstvom vzduchu je taktiež formou otužovania, ktorá podporí tvoje zdravie a imunitu. V chladnejšom počasí je v rámci regenerácie vhodné zaradiť aj pravidelné saunovanie. To ti zlepší prekrvenie tela, uvoľní svaly a zredukuje množstvo kortizolu, ktorý súvisí so stresom.
Zvýšená dávka vitamínu C podporí funkcie imunitného systému
Vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorý dokáže efektívne pomôcť v boji proti chrípke a má významnú funkciu v našom imunitnom systéme. Okrem toho ti pomôže zbaviť sa chronickej únavy, pretože pôsobí ako zdroj energie. Práve teraz na jeseň je veľmi vhodná doba na infúziu vitamínu C pre posilnenie imunitného systému. Pre koho je táto infúzia vhodná? Prakticky pre každého, kto chce podporiť svoju imunitu, ale najmä pre ľudí s histamínovou intoleranciou, alergickými ochoreniami alebo pre športovcov s vysokou fyzickou záťažou. Tiež ju ocenia ľudia s onkologickými ochoreniami a pacienti s degeneratívnym ochorením kĺbov.
Pobyt na dennom svetle pomôže viac, ako si myslíš
Telo čerpá benefity zo slnka už po 15 minútach strávených na dennom svetle. Náš organizmus si z pobytu na slnku dokáže syntetizovať vitamín D, ktorý má výrazný vplyv na imunitu. Okrem toho nám pobyt na čerstvom vzduchu zlepšuje náladu a stimuluje epifýzu, ktorá produkuje spánkový hormón melatonín. Vďaka nemu je spánok kvalitnejší a taktiež pomáha regulovať tvoj cyklus spánku a bdenia. Taktiež je dokázané, že dostatočné množstvo denného svetla znižuje riziko častej zmeny nálad, ktorá je typická najmä počas jesene a zimných mesiacov.
Dopraj si oddych a zredukuj stres
Stres sa v dnešnej dobe označuje aj ako tichý zabijak. Nie je to ale vôbec žiadna náhoda, pretože čoraz viac ľudí trpí chronickým stresom, či už o tom vedia, alebo nie. Na jeho zníženie sú vhodné aktivity ako meditácia, joga alebo prechádzka v prírode. Skúsiť môžeš tiež osvedčenú techniku dýchania 4-7-8. Nádych trvá 4 sekundy, dych zadržíš na 7 sekúnd a následne vydychuješ 8 sekúnd. Už po 4 opakovaniach pocítiš pokoj a uvoľnenie celého tela.
Jeseň je obdobím spomalenia a príležitosťou viac sa zamerať na svoj vnútorný život. Preto si dopraj viac času pre seba, na relax a oddych po aktívnom lete. Tvoje zdravie a imunitný systém sa ti určite poďakujú.
Zdroje:
https://www.imunovital.sk/nase-sluzby/infuzna-liecba-vitaminom-c
https://www.ucihealth.org/blog/2021/10/7-ways-to-boost-your-immunity
https://saltuary.com.au/5-tips-to-boost-your-immune-system-in-autumn/
https://urbanwellnessclinic.com/5-immune-boosting-tips-to-help-transition-into-autumn/