Priemerne zdatný cyklista dokáže prejsť na bicykli približne sto kilometrov za deň. Ak však chceš absolvovať dlhšiu a náročnejšiu cyklistickú túru, ktorá bude trvať niekoľko dní alebo týždňov, mal by si si ju precízne naplánovať. Najdôležitejšie v tomto prípade je neprepáliť začiatok a dôkladne rozvrhnúť trasu na každý deň.
Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo, koľko kilometrov denne musíš prejsť, alebo že musíš každý deň najazdiť rovnaký počet kilometrov. Dôležité je však aj to, aký zdatný a skúsený cyklista si.
Stanov si svoj cyklistický cieľ
Ak chceš zistiť, koľko kilometrov denne potrebuješ najazdiť, urči si najprv svoj individuálny cyklistický cieľ. To sa líši od človeka k človeku. Niekto chce najazdiť čo najviac kilometrov za čo najkratší čas, iný chce počas jazdy spoznať všetky pamiatky a vidieť všetky zaujímavé miesta. Čo od cyklotúry očakávaš, si treba ujasniť hneď na začiatku. Okrem toho, musíš zvážiť aj množstvo času, ktorý na cyklotúru máš, a to podľa toho, čo chceš na trase zažiť a aké miesta túžiš navštíviť. Treba zostať realistom a svoje plány prispôsobiť času, za ktorý sa dajú zrealizovať.
Trasu si môžeš naplánovať pomocou online máp, cyklopočítača s GPS alebo iných aplikácií, ako je napríklad Strava. Cyklistická aplikácia Trailforks ti zasa veľmi pomôže, ak zablúdiš, alebo zle odbočíš. Jej najväčšou výhodou je, že sťahuje mapy aj do offline režimu a vygeneruje presné GPS súradnice a názov najbližšieho chodníka. Bezplatná aplikácia dokonca zobrazuje aj zaujímavé body, či cyklistické obchody a servisy pre prípad, že potrebuješ náhradné komponenty.
Intenzitu pridávaj postupne
Tvoj cyklistický výlet sa môže začať na mieste, ktoré dobre poznáš, alebo si môžeš štart naplánovať z iného bodu. Ak začneš svoju cyklotrasu z domu, je pravdepodobné, že bez problémov prejdeš spomínaných takmer sto kilomentrov. Ak však vyrazíš z miesta, ktoré nepoznáš, mal by si si cestu počas prvého dňa skrátiť aj o polovicu.
Existuje na to niekoľko dôvodov. Hlavným je to, že v prvý deň cyklotúry nebudeš vo svojej najlepšej fyzickej kondícií, samozrejme, pokiaľ si pred ňou dlhodobo netrénoval a patrične si sa na ňu nepripravil. Vo všeobecnosti však platí, že čím dlhšie budeš bicyklovať, tým budeš rýchlejší. Na začiatku trasy si však nemusíš nič dokazovať a radšej začni pomaly, ale isto.
V prvý deň sa takmer vždy stane niečo nečakané – na niečo zabudneš, dostaneš defekt hneď po prvých kilometroch, alebo ti nevyjde počasie. To je ďalší dôvod, prečo si naplánovať kratšiu trasu. Odporúča sa držať vo vzdialenosti maximálne 60 kilometrov. Pre väčšinu cyklistov ani nie je primárnym cieľom dosiahnuť najlepší čas, ale dostať sa do cieľa bezpečne, a najmä si cyklotúru užiť. Byť celý deň v strese je to posledné, čo by si mal na cyklistike zažiť. Preto si stanov reálny cieľ, ktorý môžeš splniť, buď na seba hrdý a pozoruj, ako sa zlepšuješ.
Tvoj druhý deň na ceste začne pravdepodobne bolesťami nôh, bokov, chrbta, krku alebo rúk. Nebuď prekvapený, po záťaži je to prirodzené. Nasledujúci deň si naplánuj trasu dlhšiu približne o 15 kilometrov a každý ďalší deň kilometre zvyšuj. Počúvaj svoje telo a neprepáľ začiatky, aby si komfortne došiel do cieľa, ktorý si si stanovil. Vždy si naplánuj len toľko kilometrov, ktoré podľa vlastného uváženia zvládneš najazdiť. Preceňovanie je najčastejším dôvodom, pre ktorý cyklistické výlety končia predčasne.
Vytvor si časovú rezervu a rátaj s komplikáciami
Pri plánovaní cyklotúry rátaj s časovou rezervou na každý deň. Najčastejšie problémy, ktoré môžu nastať a zdržia ťa na ceste, sú:
- Nájsť vhodný nocľah.
- Nájsť obchod alebo reštauráciu, kde sa naješ.
- Defekt alebo iný technický problém, pre ktorý musíš navštíviť servis.
- Zlé počasie alebo silný vietor.
- Náročný terén.
- Zlyhanie navigácie.
Tvoja cyklotúra závisí od mnohých faktorov od ročného obdobia, v ktorom sa vyberieš na cyklotúru, cez kvalitu terénu, po ktorom jazdíš, alebo nepredvídateľného počasia, až po hmotnosť tvojej cyklistickej batožiny. Na konci dňa vždy chvíľu trvá, kým nájdeš miesto, kde sa naješ alebo prespíš. Aj tam treba rátať s rezervou. Možno bude kemp, ktorý si si vybral plný, alebo budeš musieť na poslednú chvíľu zmeniť nocľah, pretože si sa musel schovať pred búrkou. Preto si na každý deň vyhraď niekoľko minút alebo aj hodín navyše práve pre takého nepredvídateľné situácie.
Naplánuj si dosť času na spánok a odpočinok
Rovnako dôležité, ako je naplánovať si dĺžku bicyklovania je vytvoriť priestor na oddych. Ideálne je dopriať si kvalitný a primerane dlhý spánok, ale aj deň odpočinku. Odporúča sa, aby si si naplánoval aspoň jeden deň odpočinku počas jedného týždňa bicyklovania. V cykloturistike však žiadne pravidlá neexistuju, preto si podľa potreby môžeš naplánovať toľko dní odpočinku, koľko budeš potrebovať. Je to skvelý spôsob, ako nechať zotaviť svoje telo aj svaly a nabrať silu na pokračovanie.
Ak si zistil, že dlhá niekoľkodňová cyklistická túra nie je zatiaľ nič pre teba, odporúčame ti začať s kratšími jednodňovými výletmi, počas ktorých nazbieraš skúsenosti, ale aj kopec nezabudnuteľných zážitkov, krásnych výhľadov a v neposlednom rade získaš aj dlhšiu výdrž.
Či ťa už čaká krátka alebo dlhšia turistika na bicykli, je potrebné, aby si si ju dobre naplánoval. Ako sa hovorí – šťastie praje pripraveným, preto sa dostatočne priprav a rátaj aj s komplikáciami, ktoré ťa počas cesty môžu stretnúť. Nezabudni, že najdôležitejšie je užiť si cyklotúru, nazbierať nové zážitky a skúsenosti a v zdraví sa vrátiť domov.
Zdroje:
https://bicycletouringpro.com/bike-tour-planning-how-far-should-you-plan-to-cycle-each-day/
https://worldexpeditions.com/Blog/ultimate-guide-preparing-cycling-tour