Office joga proti boľavým bedrám - zacvičte si aj v kancelárii

Office joga proti boľavým bedrám - zacvičte si aj v kancelárii

Dlhé pracovné dni strávené v kancelárskej stoličke ubližujú hlavne chrbtu. Sedenie v práci, v aute aj doma na gauči niekedy nemožno zachrániť hodinou víkendového cvičenia. Zoznámte sa s joga pózami, ktoré pomôžu uľaviť od bolesti bedier priamo v kancelárii.

Office joga nezaberie veľa času a nepotrebujete na ňu veľa miesta. Cieľom nie je precvičiť celé telo, ale sústrediť sa na miesta, ktoré najviac trpia dlhodobou polohou v sede. Hovoríme predovšetkým o bedrovej chrbtici. Cviky stihnete počas krátkej prestávky, aj bez podložky na cvičenie.

Hojdanie do strán pre uvoľnenie bolesti

Bolesť chrbta dokáže znepríjemniť celé dni. Tlak v spodnej časti chrbtice, napätie a stuhnutosť cítil asi každý človek, ktorý sedel niekoľko hodín na jednom mieste. Práve tento druh bolesti odbúra kývanie do strán. Postavte sa na šírku bedier, predkloňte sa a uvoľnite chrbát. Dlaň jednej ruky položte na lakeť tej druhej a naopak, alebo spustite ruky k zemi. Pocítite silu gravitácie a vaše bedrá sa začnú uvoľňovať. V tejto póze kývajte torzom tela zo strany na stranu, kým nepocítite úplné uvoľnenie bedier.

Uvoľnenie vnútorného svalstva aj na stoličke

Oddychovú pózu dieťaťa pozná každý, kto sa zúčastnil aspoň jednej hodiny jogy. Je príjemná na zemi s hlavou na podložke, no rovnaký účinok má aj v sede na stoličke. Sadnite si na celú plochu sedadla a nohy položte pevne chodidlami na zem. Vrchnú časť tela položte na svoje stehná, hlava sa bude dotýkať kolien. Ruky nechajte spadnúť pozdĺž nôh. Aj v tejto póze sa sústreďte na plynulé dýchanie a uvoľnenie svojho tela.

Cvik na flexibilitu chrbtice

Nesprávne sedenie často vedie k hrbeniu a uzatváraniu ramien smerom dopredu. Flexibilitu chrbtice podporíte opačnou pózou, kedy bude telo zaklonené a plecia smerujúce dozadu. „Mačací chrbát” môžete cvičiť aj v sede. Sadnite si na celú plochu stoličky a plecia zaprite do operadla. Torzo prehnite smerom dopredu s každým hlbokým nádychom tak, aby plecia zostali na operadle. Pri výdychu zaprite do operadla celý chrbát. Zopakujte 10 až 15-krát.

Precvičenie krčných stavcov

Nepríjemná bolesť sa z bedier často šíri až do krku a hlavy. Uvoľnite krčné stavce pomalým krúžením hlavou a naťahovaním krku do strán. Pomaly sa nakloňte tak, akoby ste sa spánkom chceli dotknúť ramena. Krk môžete precvičiť aj predkláňaním a zakláňaním hlavy. Ak ucítite odpor, vydržte v tejto póze a uvoľnite svalstvo v napnutej oblasti. Počas cvičenia dbajte na hlboké, pravidelné nádychy a výdychy.

Pozrite si video ukážku týchto a ďalších cvičení a vyskúšajte office jogu aj vy.

Tieto krátke cvičenia sú vhodné pre ľudí, ktorí trávia veľké množstvo času v sede. Využiť ich môžete v kancelárii, ale aj vo vlaku či lietadle. Aby ste zamedzili dlhodobým bolestiam chrbta, kombinujte ich s pravidelným cvičením. Ste v cvičení úplný začiatočník? Vyskúšajte efektívne cviky na doma.