Metabolizmus alebo ako pálite kalórie

Metabolizmus alebo ako pálite kalórie

Metabolizmus je súhrn procesov premeny látok a energie v bunkách a živých organizmoch všeobecne. Metabolické deje môžu byť buď katabolické alebo anabolické. Katabolické deje sú založené na rozkladovom procese a na druhej strane anabolické sú založené na výstavbovom procese. V prípade katabolických javov teda dochádza k rozkladu tukových či svalových tkanív a vy chudnete. Pri anabolických dejoch sa naopak tvoria nové tkanivá a vy priberáte na váhe,vzniká nové tukové či svalové tkanivo. Tieto deje nemôžu prebiehať naraz. Z tohto dôvodu nie je možné chudnúť a naberať svalovú hmotu v jeden okamih zároveň. Preto by ste sa mali vždy sústrediť iba na chudnutie alebo naberanie a nesnažiť sa o oboje. Najľahšie je najskôr nabrať svalovú hmotu a až potom sa pustiť do chudnutia - ďalej sa dozviete prečo.
Vyšportované telo Ľudia s rýchlym metabolizmom si ľahšie vybudujú vyšportované telo.

Aké faktory ovplyvňujú metabolizmus

Telesná kompozícia

Čím ste ťažší, tým viac kalórií vaše telo potrebuje. Záleží teda na výške a na váhe. Keď najskôr naberiete svalovú hmotu, bude pre vás potom chudnutie ľahšie. Navyše svalové tkanivo využíva viac kalórií ako tukové tkanivo. To znamená, že najlepšie je cvičiť, cvičiť a zase cvičiť. :)

Stravovanie

Pokiaľ ide o vplyv stravovania na rýchlosť metabolizmu, je dôležité vyhnúť sa najmä drastickým diétam - to v prípade žien znamená nejesť menej ako 1200 kcal denne a v prípade mužov nejesť menej ako 1800 kcal denne. Skôr sa snažte jesť v menších porciách a častejšie - idéalne  päťkrát denne.Za zmienku tiež stojí, že približne 10 % všetkých prijatých kalórií telo využíva na trávenie potravy.
Zdravé stravovanie Metabolizmus závisí aj od spôsobu stravovania.

Pohlavie

Vďaka hormónom (najmä testosterónu) majú muži spravidla viac svalovej hmoty ako ženy, a preto sú aj ich základné kalorické nároky nižšie. Ženy sa tiež častejšie uchyľujú k drastickým diétam, ktoré ich metabolizmus ešte viac spomaľujú. Pri týchto diétach sa totiž telu zvyčajne nedostáva potrebné množstvo základných živín (predovšetkým bielkovín), a preto pri chudnutí dochádza aj k úbytku väčšieho množstva svalovej hmoty.

Vek

Ako telo starne, znižuje sa aj rýchlosť, s ktorou bunky využívajú energiu. So stúpajúcim vekom tiež často ubúda svalového tkaniva, čo opäť vedie k spomaleniu metabolizmu. To neznamená, že by ľudia mali úplne obmedziť pohyb. Ak je to možné vo vyššom veku, je dobré aspoň raz do týždňa robiť nejakú aktivitu, ktorá prospieva organizmu.
Cvičenie vo vyššom veku Vek je len číslo.

Spánok

Nedostatok spánku môže narušiť vašu kontrolu nad apetítom, čo vedie k prejedaniu. Niekoľko štúdií ukázalo, že spánková deprivácia narúša schopnosť tela regulovať stravovanie. Znižuje totiž hladinu leptínu - hormónu, ktorý telu napovie, kedy už má jedla dosť. Navyše, keď budete nevyspatí, nebude sa vám pravdepodobne ani chcieť cvičiť. To je ďalší dôvod, prečo si dopriať dostatok spánku. Nie je však dôvod to preháňať - 8 hodín neprerušovaného spánku denne vám bohato stačí.

Genetika

Genetické predpoklady majú na metabolizmus minimálny vplyv. Môžu však byť pôvodcom dedičných metabolických porúch, ako je napríklad cukrovka. Cukrovka 1. typu je gentického pôvodu, avšak cukrovka 2. typu sa objavuje spravidla u obéznych jedincov a ľudia si ju teda spôsobujú skôr sami.

Zhrnutie - tipy ako zrýchliť metabolizmus

Nedržte žiadne drastické diéty a jedzte radšej častejšie, pravidelne a, samozrejme, zdravo. Tiež dostatočne spite. Nabrať svalovú hmotu je pochopiteľne rada skôr pre mužov, ktorí tak môžu schudnúť jednoduchšie než ženy. Na druhú stranu, ženy môžu čas, ktorý muži strávia objemovým tréningom, venovať kardiu alebo tiež intervalovému tréningu.