Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Karbónový vs. hliníkový rám na bicykel: Zisti, ktorý z nich je lepší
19.12.2022 Dĺžka čítania: 6 min. Šport Cyklistika Iné Tipy

Karbónový vs. hliníkový rám na bicykel: Zisti, ktorý z nich je lepší

Výber karbónového či hliníkového cyklistického rámu úzko súvisí s osobnými preferenciami každého jazdca. Zatiaľ čo karbón má nižšiu hmotnosť, hliník ti ponúka vysokú odolnosť. V našom článku sa dozvieš, ktorý rám na bicykel ti pomôže v konkrétnych situáciách, no odhalíme aj ich nevýhody.

Pokiaľ sa vo svete cyklistiky pohybuješ už dlhšiu dobu, určite vieš, že práve cyklistický rám je bezpochyby najdôležitejším komponentom bicykla. Bez rámu je bicykel len hromada dielov. Pri výbere rámu je dôležité vedieť, z akého materiálu je vyrobený. Najčastejšie sa rámy bicyklov vyrábajú z karbónu, hliníka, ocele či titánu. V tomto článku sa budeme venovať len hliníku a karbónu, pretože tieto materiály nájdeš vo väčšine cestných a horských bicyklov.

Cyklistický rám pre profesionálov

Karbónové vlákna, inak nazývané aj uhlíkové, sú veľmi obľúbeným materiálom pre výrobu rámov vysokovýkonných bicyklov. Je to spôsobené najmä tým, že karbónové vlákno je prispôsobivý materiál, ktorý sa dá tvarovať a dolaďovať podľa konkrétnych požiadaviek. Tým sa dosiahne rovnováha medzi tuhosťou, pohodlím a aerodynamickým výkonom.

Spôsob výroby karbónových rámov aj samotných karbónových vlákien sa značne líši. Pri jazdných vlastnostiach, odolnosti, tuhosti a pohodlí rámu zohráva úlohu veľké množstvo aspektov. Napríklad typ použitej živice, hrúbka vrstiev, štýl konštrukcie, spôsob zahrievania materiálu či hustota a typy použitých vlákien.

Dôležitým faktorom je modul použitých uhlíkových vlákien. Vlákna s vyšším modulom sú tuhšie, avšak krehkejšie. Cyklistický rám, ktorý sa predáva označený ako „s vysokým modulom“ bude vyrobený zo zmesi rôznych druhov uhlíkových vlákien. Karbónové vlákna s vyšším modulom sú tiež drahšie, ale vo výsledku dostaneš ľahší rám pri rovnakej pevnosti.

Výhodou sú nízka hmotnosť a vyššia rýchlosť

Pravdepodobne najväčšou výhodou karbónového rámu je jeho hmotnosť. Karbónové bicykle patria medzi najľahšie bicykle na trhu, takže s nimi môžeš jazdiť dlhé hodiny bez toho, aby si pociťoval ich hmotnosť. Nízku hmotnosť využijú najmä tí, ktorí pretekajú na profesionálnej úrovni alebo sa usilujú o dosiahnutie lepšieho výsledku.

Ďalšou veľkou prednosťou je vysoká miera pohodlia. Bicykle s karbónovým rámom ponúkajú väčšie pohodlie ako bicykle, ktoré majú hliníkový rám. Karbónový rám má totiž silný tlmiaci účinok, takže pri jazde po nerovnom povrchu nebudeš takmer vôbec pociťovať otrasy ani nárazy. S touto vlastnosťou tak budeš môcť jazdiť dlhý čas bez toho, aby ťa bolelo telo.

Ďalšia vlastnosť úzko súvisí s nízkou hmotnosťou karbónového rámu, a tou je rýchlosť. To, ako rýchlo jazdec ide, závisí do veľkej miery aj od jeho schopností, avšak hmotnosť bicykla s karbónovým rámom mu výrazne pomáha. Vďaka rámu vyrobenému z karbónu budeš môcť jazdiť naozaj rýchlo. Pokiaľ teda chceš pretekať na profesionálnej úrovni, karbónový bicykel je tou správnou voľbou pre teba.

Na čo si dať pozor pri karbónovom ráme

Azda najväčšou nevýhodou karbónových rámov je vysoká cena. Napriek ich pozoruhodnej kvalite nie je každý ochotný či schopný investovať také množstvo peňazí. Bicyklov s karbónovým rámom nie je na trhu veľa a k ich cene prispievajú aj vysoké náklady na výrobu. 

Napriek tomu, že uhlík je veľmi tuhý a odolný materiál, práve táto tuhosť môže zapríčiniť to, že pri príliš silnom tlaku sa zvyšuje možnosť prasknutia alebo zlomenia viac, ako pri hliníkovom ráme. Ak chceš chrániť planétu, karbónový rám ti s tým veľmi nepomôže. Výroba bicyklov z uhlíkových vlákien zanecháva oveľa väčšiu ekologickú stopu ako hliníkové modely. Karbón taktiež predstavuje komplikovanejší materiál na recykláciu alebo opätovné použitie.

Hliníkový rám sa neskladá len z hliníka

Zaujímavosťou je, že pri výrobe hliníkových rámov sa nepoužíva výhradne iba hliník. Je to spôsobené tým, že samotný hliník by bol príliš mäkký na to, aby sa dal z neho vytvoriť rám bicykla. Zmenu jeho fyzikálnych vlastností možno dosiahnuť pomocou miešania hliníka s inými prvkami. Pri hliníkových rámoch často nájdeš čísla 6061 a 7005. Ide o dve najčastejšie používané hliníkové zliatiny, do ktorých sa pridávajú kovové prvky ako horčík, zinok alebo kremík.

Dôležitejšie ako pevnosť sú faktory ako šírka rúrok či hrúbka ich stien. Výhodou je, že s hliníkovými rúrkami sa dá pomerne ľahko manipulovať, následkom čoho môžu mať po celej dĺžke rôzne vlastnosti. Tieto rúrky sa zvyčajne spájajú, aby sa zabezpečila tuhosť tam, kde je potrebná, a ušetrila hmotnosť tam, kde potrebná nie je.

Cyklista počas jazdy z kopca

Hliník kombinuje nižšiu cenu s odolnosťou

Medzi najväčšie výhody hliníkového cyklistického rámu patrí jeho cena. Na rozdiel od karbónových rámov nie sú tie hliníkové také drahé. Kvalitný bicykel s hliníkovým rámom môžeš získať za takmer polovičnú cenu, než za akú sa predáva bicykel s karbónovým rámom.

Ďalšou prednosťou hliníkového rámu je jeho odolnosť. Hliník predstavuje jeden z najpevnejších a zároveň najpoužívanejších materiálov, ktoré možno použiť na výrobu bicykla. V porovnaní s karbónom nie je hliník taký krehký, takže je vhodný aj na nerovné povrchy a cesty. Práve preto sa hodí predovšetkým na horské bicykle, no využije ho i každý rekreačný cyklista, ktorý preferuje cestu.

Hliník je taktiež menej náchylný na koróziu. Vďaka tejto odolnosti je nenáročný na údržbu a skvelou voľbou pre cyklistov, ktorí často jazdia vo vlhkých podmienkach. Vzhľadom na nižšiu pevnosť hliníka majú jeho rúrky často hrubšie steny, avšak bez toho, aby boli výrazne ťažšie.

Daj pozor na vyššiu hmotnosť hliníka

Pokiaľ máš pretekárske ambície, hliníkový rám ti s nimi veľmi nepomôže. Jeho najväčšou nevýhodou je totiž vyššia hmotnosť. Rám vyrobený z hliníka má väčšiu hustotu a je hrubší ako jeho karbónový brat. To všetko prispieva k celkovej hmotnosti bicykla a s tým súvisí aj jeho rýchlosť. Bicykle s hliníkovým rámom sú jednoducho pomalšie ako tie karbónové. Oproti karbónovým bicyklom nemá hliník taký tlmiaci účinok, kvôli čomu môžeš výraznejšie pociťovať nerovnosti na ceste.

Životnosť karbónového a hliníkového rámu

V teoretickej rovine majú dlhšiu životnosť karbónové rámy, lebo uhlíkové vlákna sa neunavujú tak, ako hliník. Napriek tomu, že ide o veľmi pevný materiál, je krehkejší ako hliník. Karbónový rám nedokáže zvládnuť také silné nárazy bez toho, aby praskol. Pokiaľ sa ale o svoj karbónový bicykel staráš dobre, jeho životnosť môže byť neobmedzená.

Na druhej strane, hliník sa unaví časom, pretože po určitom počte najazdených kilometrov nakoniec praskne. Všetko však závisí od toho, ako s bicyklom jazdíš a ako s ním zaobchádzaš, takže ak dávaš hliníkovému rámu poriadne „zabrať“, zlyhať môže už po piatich rokoch. Avšak v prípade, že mu poskytneš dostatočnú starostlivosť, ti môže vydržať aj desiatky rokov.

Ako prebieha oprava cyklistických rámov?

Zatiaľ čo karbónové vlákna majú takmer nekonečnú únavovú životnosť, hliníkový rám ti nemusí vydržať tak dlho. Bez ohľadu na materiál rámu je dôležité ho pravidelne kontrolovať, aby si sa uistil, že je bezpečné s ním jazdiť. Pokiaľ chceš vedieť, či je karbón prasknutý, stačí prejsť čistou handrou po trubkách a uvidíš, či sa nezachytáva o uvoľnené vlákna. Ak si ale stále nie si istý, poraď sa s profesionálnym technikom, ktorý ti povie, či je tvoj rám v poriadku.

Jednou z najväčších výhod karbónových rámov je, že ak ti praskne, vo väčšine prípadov sa dá opraviť. Karbónové rámy sa tak často opravujú ľahšie ako kovové rámy. Proces opravy rámu z karbónu zahŕňa odstránenie poškodenej časti a jej opätovné vytvorenie pomocou nových uhlíkových vlákien.

Hliníkové rámy sa, na druhej strane, zvyčajne nedajú opraviť. Hliník nemôže byť ohnutý do tvaru a znova zarovnaný ako oceľ. Proces opravy hliníka je, žiaľ, drahší ako samotná kúpa nového rámu. Taktiež nezabúdaj na to, že pokiaľ sa v hliníkovej rúrke vytvorí prasklina alebo priehlbina, je ťažké určiť štrukturálnu integritu rámu. To znamená, že k oslabeniu mohlo dôjsť aj na inom mieste. Ak ti hliníkový rám praskne, mal by si ho celý vymeniť.

Vo všeobecnosti však platí, že každý rám, o ktorý je dobre postarané, môže vydržať dlho. Samozrejme, kedykoľvek môže prísť k nehode a v týchto prípadoch môže byť hliník odolnejší. Naopak, karbón sa nárazmi môže poškodiť, ale stále je možné ho opraviť.

Ktorý z rámov si teda vybrať?

Pri kúpe vhodného rámu bicykla bude vždy zohrávať najväčšiu rolu to, aký typ jazdca si a na čo konkrétne budeš bicykel potrebovať. Výber cyklistického rámu je okrem toho z veľkej časti aj vecou finančného rozpočtu. Každý jazdec je iný. Zatiaľ čo niekto vôbec nepotrebuje karbón, iný neznesie myšlienku na hliníkový rám.

Ak chceš byť profesionálny jazdec a hľadáš si rám, ktorý podporí tvoj výkon a zároveň zabezpečí čo najnižšiu hmotnosť bicykla, tvojou voľbou bude karbónový rám. Pokiaľ si však rekreačný biker bez pretekárskych ambícií a nezáleží ti na hmotnosti rámu ani na tom, či padneš, určite siahni po bicykli s hliníkovým rámom.

Výber vhodného cyklistického rámu môže trvať dlhšiu dobu, no tento čas sa naozaj oplatí investovať. Či už si zvolíš hliník, alebo karbón, rám na bicykel by ti mal byť nápomocný v každej situácii.

Zdroje:

https://spokester.com/blogs/news/bike-frame-materials-pros-and-cons#aluminum

https://www.theproscloset.com/blogs/news/frame-material-carbon-vs-aluminum

https://www.bikethesites.com/carbon-vs-aluminum-mountain-bike/

Karbónový cyklistický rám Hliníkový cyklistický rám Je lepší karbónový alebo hliníkový cyklistický rám

Napísal

Karol

19.12.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.