Jedným zo základných predpokladov zdravia a pohody v chladnom počasí je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Ktoré športy sa na jeseň dajú vykonávať vonku? Jeseň je v podstate ideálnym časom na rôzne športové aktivity vo voľnej prírode. Letné horúčavy sú už našťastie preč, takže sa do toho môžete smelo pustiť. Športovaním v chladnejšom počasí aj otužujete, takže vám tiež pomôže zlepšiť si imunitu.
Základné zásady
Je však potrebné uvedomiť si pár skutočností a zariadiť sa podľa nich:
- Počas jesene telo prirodzene začína vypínať a pripravovať sa na zimu. Je ťažšie prekonať lenivosť a vydať sa na tréning, všetko nás akoby stálo viac námahy. Preto je nevyhnutné udržiavať rovnováhu medzi športovou záťažou a správnou regeneráciou.
- Pri jesennom športovaní vo voľnej prírode nezabúdajte na adekvátne oblečenie a vybavenie.
- Chladnejšie počasie môže spôsobiť, že zabudnete piť. Hydratácia je však nevyhnutná aj v studených mesiacoch, dávajte si na to pozor.
Chôdza
Účinky
chôdze na zdravie asi netreba zdôrazňovať – prospieva pohybovému aparátu, srdcovo-cievnemu systému aj psychike. Existujú
rôzne formy chôdze, ktoré sa líšia hlavne náročnosťou. Okrem bežnej relaxačnej prechádzky môžete skúsiť aj
severskú chôdzu, power walking, rýchlu chôdzu či chôdzu do kopca, ktoré poskytnú dostatočné tréningové zaťaženie. Nezabúdajte na správnu techniku a vhodné oblečenie.
Beh a trail running
Beh je typický jesenný šport, ktorý sa dá vykonávať v slnečnom i daždivom počasí. Na jeseň sa však priam núka i
trail running, čiže behanie v teréne. Tento beh predstavuje
komplexný a funkčný tréning, lebo okrem aeróbneho zaťaženia
zlepšuje koordináciu pohybu a zapája
iné svalové skupiny ako beh po rovnej ceste. Vďaka tomu budú vedieť vaše svaly lepšie spolupracovať. Okrem toho predstavuje aj
vynikajúci spôsob relaxu, lebo náročné prekážky v teréne vám zabránia myslieť na starosti.
Cyklistika
Profesionálni cyklisti síce na jeseň bicykle odkladajú, je pre nich koncom sezóny. Pre iných športovcov však jesenná cyklistika ponúka
spojenie tréningu a príjemného oddychu v krásnom prostredí. Za úvahu stojí hlavne horská cyklistika. Nezabudnite na vhodné
oblečenie, pri teplotách nižších ako 20 °C platí nepísané pravidlo obliekať si dlhé cyklistické oblečenie.
Turistika
Jesenná klasika číslo jeden. Kto by odolal výhľadom, roklinám, dolinám či štítom? Turistika však okrem krásy a relaxu poskytuje aj možnosť poriadne si zamakať.
Spája silový a aeróbny tréning, posilňuje kĺby, zlepšuje kapacitu pľúc a zlepšuje výdrž.
Podľa náročnosti turistickej trasy môže športovcovi poslúžiť ako
nenáročná regeneračná aktivita alebo poriadny tréning. Stačí si do ruksaku naložiť o pár kíl viac a vydať sa na celodennú túru náročným terénom. Vedeli ste, že priemerne vážiaci človek za hodinu turistiky so záťažou 9 kg spáli až 400 kalórií?
Na Slovensku máte na výber množstvo trás rôznych typov od bežných prechádzok, cez hrebeňovky až po via ferrata a vysokohorskú turistiku, stačí si vybrať. Samozrejme treba myslieť na adekvátne vybavenie, zásoby a bezpečnostné potreby.
Ďalšie tipy na jesenné outdoorové športy, ktoré spájajú tréning a zábavu sú lezenie, jaskyniarstvo, púšťanie šarkanov, orientačné pochody či netradičný mountainboarding, čiže obdoba snowboardu na doske s kolieskami.