Trenujeme / Blog / Článok: Jarné cyklistické sústredenie alebo tréningový kemp je skvelý začiatok sezóny
Jarné cyklistické sústredenie alebo tréningový kemp je skvelý začiatok sezóny

Jarné cyklistické sústredenie alebo tréningový kemp je skvelý začiatok sezóny

Zodpovedne sa na sústredenie pripraviť a poctivo trénovať neznamená len zbaliť si všetky veci a odcestovať na bezhlavý tréning z jedného dňa na druhý. V článku nebudeme rozoberať vhodné destinácie, ani výhodnosť pobytov, keďže bez kvalitného tréningu môže byť aj to najdrahšie sústredenie zahodením investície. Ak nechcete patriť medzi tých, ktorí každoročne opakujú tie isté chyby, pričom sami cítia, že čosi je nesprávne, čítajte ďalej. 

Najčastejšie chyby, ktorým sa je lepšie vyvarovať

Vyvarujte sa najčastejším chybám, ktorým sa nie vždy podarí výhnúť aj skúsenejším cyklistom. Ak nechcete trénovať samy, pridajte sa na jarné cyklistické kempy s ďalšími cyklistami. To neznamená, že váš tréning musíte prispôsobiť im. V týchto odstavcoch spomenieme najčastejšie chyby.

Málo oddychu a regenerácie

Na jarné sústredenie som prišiel trénovať, nie oddychovať. Veľmi nebezpečná veta, ak ju vyslovíte v zmysle, že na sústredení si neplánujete dať ani jeden voľný deň a denne točiť až do vyčerpania. Mnoho cyklistov prichádza na desaťdňové a dlhšie sústredenie a snažia sa ho naplno využiť. Problémom však je, že po každodennom náročnom tréningu vaše telo už v druhej polovici sústredenia nedokáže odviesť plnohodnotný tréning a prínos sústredenia je nižší, ako keby ste zaradili jeden ľahký voľný deň.

Únava dostáva telo do katabolizmu a vedie k zníženiu koncentrácie, čo môže viesť k pádom, čím ohrozujete nielen seba, ale aj skupinu ďalších cyklistov. Odporúčame systém 3 dni a po nich deň voľna, prípadne 4 dni a deň voľna. Ani počas dňa voľna si nemusíte lámať hlavu nad nevyužitým dňom. Ľahko sa môžete odviezť do mesta na kávu alebo koláč a obzrieť si krásy krajiny, ktoré počas tréningu registrovať nestíhate.

Cyklistický tréning podľa iných

Trénovanie podľa ostatných a nie podľa seba. Častá chyba, hlavne v skupine výkonnostne nevyrovnaných cyklistov. Podstatou tréningu je adaptácia vášho tela na športové zaťaženie. Sústredenie nie sú preteky a dokazovať ostatným, že zvládnete veľa, tu nie je na mieste. Vopred sa na tom v skupine dohodnite. Rýchlejší môžu ťahať dlhšie špice, slabší zase môžu jazdiť v háku, aby zbytočne nevyvádzali skupinu z tempa alebo netrénovali vo vysokej intenzite. Dôležité je, aby ste absolvovali obrovskú časť tréningu v aeróbnom režime a budovali tak pevný základ. Ak sa vám to vo vašej skupine nedarí, bude vhodnejšie nájsť si iných sparing partnerov.

Jarné cyklistické sústredenie

Nesprávna výbava a nevhodné oblečenie

Balenia sa na poslednú chvíľu. Aj taká banálna vec, ako balenie batožiny, dokáže spôsobiť problémy na celom sústredení. Samozrejme dôležité je mať dostatok oblečenia, a to takého, ktoré vám poslúži pri rôznych teplotách. Počasie sa môže zmeniť bez varovania a vy nechcete prechladnúť, triasť sa na bicykli od zimy a už vôbec nie celý výjazd zrušiť len preto, že nemáte čo na seba. Vždy je lepšie priniesť si so sebou o niečo viac batožiny, než zabudnúť dôležité veci doma.

S čím prichádzam na jarné sústredenie

Ak sa chystáte na sústredenie koncom apríla, je dosť pravdepodobné, že nejaké kilometre už najazdíte aj doma a na sústredení môžete trénovať aj vo väčších kopcoch, opäť sa však pozerajte v prvom rade na seba a v mysli majte vytesané, že tréningový kemp nie sú preteky. Horšie to bude vo februári alebo začiatkom marca. Tam je potrebné jazdiť aj s ohľadom na vašu zimnú cyklistickú prípravu a  tréning.

Viem o tom, koľko mám natrénované

Každý z vás by mal vedieť koľko hodín, resp. kilometrov má na bicykli v rámci zimnej prípravy natrénovaných. Čím menej, tým pomalšie by ste mali začať a tým neskôr zaraďovať náročné intervalové tréningy. Potrebujete pevný aeróbny základ, dávajte si ale pozor na techniku šliapania, pekné kruhové točenie a správne dýchanie.

S pripraveným tréningovým plánom

Venujte tomu dostatočný čas, sadnite si s trénerom alebo so skupinou, s ktorou sa na tréningový cyklo kemp chystáte a vopred si tréningy naplánujte. Tu opäť pridáme dôležité odporúčanie: prvé dva až tri dni sústredenia berte skôr ako zoznamovacie, adaptujte sa na prostredie. Vaše telo bude rozladené z cestovania, najmä, ak ste cestovali autom a ešte k tomu cez noc.

Je to veľmi dôležité, ak budete na sústredení približne 14 a viac dní. Vtedy je dobré nechať si v prvé dni veľkú rezervu, aby ste mohli ďalšie dni trénovať plnohodnotne, koncentrovať sa na tréning a tréningové dávky postupne zvyšovať. Je nevhodné tréningy skracovať z dôvodu únavy, vtedy môžete konštatovať, že ste úvod sústredenia pokazili, dať si deň voľna, spraviť hrubú čiaru a skúsiť to odznova.

Tréning na sústredení je veľmi zložitá vec, preto je ťažké zhrnúť celú podstatu do niekoľkých desiatok viet. Na čo si dať pozor a čo si so sebou na sústredenie priniesť, sú však najdôležitejšie predpoklady na to, aby ste si z tréningového kempu odniesli dobrý počet správne natrénovaných kilometrov. A o to práve ide. Najrizikovejším faktorom je však imunita po návrate zo sústredenia. Dávajte si veľký pozor, aby ste neochoreli a nezahodili tým všetko úsilie.

Hlavné tipy

  • Jarné cyklistcké sústredenie vám prináša nielen čas na tréning, ale aj regeneráciu a psychický oddych. Využite ho naplno.
  • Nesnažte sa súperiť s ostatnými z vašej skupiny, trénujte v dĺžke a intenzite, ktorá vyhovuje vám.
  • Ešte pred sústredením majte hotový tréningový plán a prehľad o tom, ako sa počas sústredenia budete stravovať.
  • Dbajte na pitný režim a dopĺňanie energie počas tréningu.
  • Naplánujte si aj to, ako na sústredenie naviažete svoj tréning po návrate domov.

Ako sa pri skialpinizme na horách vyhnúť lavínam

Čoraz viac ľudí si obľúbilo jazdenie mimo lyžiarskych oblastí a vyhľadávajú voľné svahy, adrenalín a dobrodružstvo. Skialpinisti, lyžiari či snowboardisti si užívajú samotu a nedotknutý prašan. V takomto teréne nenájd...

Prečo sú cyklistické rukavice pri jazde dôležité a podľa čoho ich vybrať

Pre mnohých cyklistov sú cyklistické rukavice rovnako dôležité ako cyklistický dres. Ani sa tomu nečudujeme. Pri jazde sú nevyhnutným doplnkom najmä kvôli ochrane pred vetrom, dažďom, chladom a možnými zraneniami či o...

Druhy jogy a základné joga cviky vhodné pre začiatočníkov

Joga je v súčasnej dobe mimoriadne obľúbeným druhom cvičenia, a to hlavne medzi ženami, ktoré si chcú „zresetovať“ hlavu a súčasne spevniť telo. Dnes už existuje množstvo druhov i štýlov jogy, takže ten svoj si nájde ...

Made with  by Midasto