Cyklistické nohavice sú pre každého cyklistu jedným z hlavných kúskov, ktoré by mala obsahovať jeho cyklistická výbava. U jadzcov, ktorí sa cyklistike venuju na profesionálnej úrovni, je výber kvalitných cyklonohavíc veľmi dôležitý, ale ani rekreačný cyklista by ich výber nemal podceniť. Vhodné cyklistické nohavice v kombinácii s praktickým sedlom môžu zabezpečiť niekoľko hodín pohodlnej jazdy plnej zážitkov.
Výber vhodných cyklistických nohavíc sa na prvý pohľad môže zdať príliš ťažký. Pokiaľ ale pochopíš základné vlastnosti strihov, použitých materiálov alebo jednotlivých doplnkov, bude sa ti vyberať oveľa jednoduchšie. Základným pravidlom pri výbere cyklonohavíc, podobne ako pri každom cyklistickom kúsku, je zohľadniť štýl tvojej jazdy, jazdecké skúsenosti a individuálne potreby a očakávania, ktoré od cyklistických nohavíc máš.
Základné rozdelenie cyklistických nohavíc
Pri kúpe cyklistických nohavíc by si si mal v prvom rade položiť otázku, v akom počasí budeš jazdiť. Cyklistické nohavice rozdeľujeme na letné alebo zimné; dlhé, trojštvrťové alebo krátke nohavice.
Zimné cyklistické nohavice
V prípade, že ťa pri jazde na bicykli neodradí ani chladné počasie a hľadáš cyklonohavice na zimu, mal by si sa zamerať na výber cyklonohavíc do chladného počasia. Vybrať si môžeš z dlhých alebo krátkych nohavíc, zateplených v rôznej miere podľa tvojich preferencií. Vyrobené sú z priedušných materiálov a vybrať si môžeš aj vetruodolné cyklistické nohavice, ktoré okrem chladu chránia nohy aj pred vetrom. Tie sú obohatené o vetruodolné membrány, ktoré sa väčšinou nachádzajú na vrchnej strane nohavíc. Membránami je zabezpečená aj optimálna termoregulácia, pretože odvádzajú prebytočné teplo smerom von.
Najčastejšie teplotné rozhranie cyklonohavíc na zimu:
- Od -4 °C do 10 °C
- Od 0 °C do 12 °C
- Od 4 °C do 10 °C
- Od 5 °C do 15 °C
Vnútorná strana cyklonohavíc na zimu je primárne zateplená fleecovou látkou v rôznej hrúbke. K ochrane pred chladom prispieva použitie kvalitných materiálov, ktoré majú termoregulačné vlastnosti, ako napríklad Acquazero, Ametista, BeHOT, Suerroubaix, EyeletCarbon a podobne.
Ak jazdíš v prechodnom období, keď je ráno a večer ešte príliš chladno, ale cez deň sa teploty vyšplhajú vyššie a rozhodneš sa pre kúpu krátkych cyklistických nohavíc, urobíš dobre, ak si k nim dokúpiš aj cyklistické návleky. Práve tie ochránia na cestách tvoje nohy a najmä kolená pred chladom, vetrom alebo dažďom.
Letné cyklistické nohavice
Letné cyklistické nohavice určené na cestnú cyklistiku sa vyznačujú priliehavým strihom, výbornou priedušnosťou a odvodom potu od tela. Sú aerodynamické, čo ti pomôže dosiahnuť ešte väčšiu rýchlosť. Použité materiály, ako napríklad Tecno Power, Titanio alebo Activ Comfort, poskytujú svalom správnu oporu. Cyklonohavice na leto sú vyrobené kombináciou syntetických látok, ako je polyamid, elastan nylon alebo polyester, a prispôsobujú sa postave. Cyklonohavice na leto by mali pohodlne sedieť na mieste a nerolovať sa. Vybrať si môžeš aj cyklonohavice, ktorých látka ochraňuje pred slnečnými lúčmi a majú rovnaký efekt, ako by si použil opaľovací krém s ochranným faktorom.
Najčastejšie teplotné rozhranie cyklonohavíc na leto:
- Od 18 °C do 30 °C
- Od 20 °C do 35 °C
Cyklistické nohavice si môžeš vybrať aj vo verzii s trakmi. Hlavnou výhodou trakov je ochrana spodného chrbta pred prechladnutím a taktiež ti vďaka trakom budú tvoje cyklonohavice lepšie držať na mieste.
Pri cyklonohaviciach vhodných na horskú cyklistiku budeš potrebovať nohavice, ktorých vonkajší materiál je odolnejší voči oderu a nástrahám terénu. Z vonkajšej strany sú voľné a na prvý pohľad vyzerajú ako krátke nohavice na akúkoľvek outdoorovu aktivitu. Vybrať si môžeš také, ktoré majú vo vnútornej strane zabudované ďalšie, prilehave šortky s vložkou, alebo si kúpiť MTB krátke nohavice bez tejto výhody a obliecť si ich na iné cyklistické nohavice, ak také vlastníš.
Dlhé, trojštvrťové alebo krátke cyklistické nohavice
Každá dĺžka cyklistických nohavíc so sebou prináša určité výhody. Dlhé cyklistické nohavice sa primárne vyrábajú z teplejších materiálov a využívaú sa v chladnom počasí. Existujú však aj letné dlhé nohavice, ktoré sú pre niektorých cyklistov pohodlnejšie. Výhodou trojštvrťových cykonohavíc je najmä ochrana kolien. Využívajú ich primárne ženy, starší jazdci alebo ľudia citlivejší na tieto partie. Najpredávanejšími nohavicami na bike sú určite krátke cyklonohavice. Je to spôsobené najmä tým, že najviac ľudí jazdí počas letných mesiacov. Všetky cyklonohavice sú vyrábané v rôznych variantoch, s integrovanou alebo odnímateľnou cyklistickou vložkou, s upínaním pomocou trakov alebo iba pása s manžetou. Doplnené môžu byť o reflexné prvky, ktoré pomáhajú zvýšiť bezpečnosť na cestách.
Cyklistická vložka
Jedna z najlepších rád, akú môžu cyklista začiatočník dostať, je kúpiť si cyklistické nohavice s vložkou. Ak investuješ do nohavíc s dobrou cyklistickou vložkou, môžeš pohodlne jazdiť niekoľko hodín bez bolesti a odrenín. Prvú cyklistickú vložku zo syntetických materiálov vyvinul zakladateľ talianskej značky Castelli okolo roku 1980.
V cyklistických nohaviciach s vložkou sa jazdí bez spodného prádla. Hlavnou úlohou cyklistickej vložky je chrániť intímne partie, zamedziť vzniku otlakov a zaparenín a zaistiť prietok krvi do mäkkých tkanív pred lonovou sponou, ktorá je sedením na bicykli silno namáhaná. Výstelky sú antibakteriálne a líšia sa tvarom, hrúbkou alebo použitými materiálmi. Sú rozdelené na dámske a pánske anatomické cyklistické vložky, aby každému pohlaviu poskytli ochranu šitú na mieru. Môžeš si vybrať cyklonohavice s vložkou, ktorá poskytuje komfortnú jazdu od 2 až do 7 hodín s hrúbkou od 10 do 16 mm a hustotou peny od cca 45 kg/m3 do 120 kg/m3.
Vlastnosti a vylepšenia cyklonohavíc
Výrobcov cyklistických nohavíc je niekoľko. Aby dokázali, že práve ich nohavice na bicykel sú pre teba tie najlepšie, dbajú na rôzne detaily, ktoré ťa o kúpe môžu presvedčiť. Ak už vieš, či chceš dlhé, krátke, zimné alebo letné cyklonohavice s trakmi alebo bez nich, a vieš aj to, akú cyklistickú vložku potrebuješ, rozhodnúť môžu maličkosti.
Reflexné prvky, antibakteriálna a silikónová úprava proti posunu
Niektoré dlhé cyklistické nohavice sú vybavené špeciálnym pásikom, ktorý obopína chodidlo a zabraňuje tak vyhŕňaniu nohavíc, ktoré v zime zamedzuje preniknutiu studeného vzduchu pod nohavice. Pri jazde na ceste za zlej viditeľnosti ti môžu pomôcť reflexné prvky. Tie zvyšujú bezpečnosť na ceste. Nikdy sa však nespoliehaj len na to a investuj aj do kvalitných svetiel na bicykel. Pretože cyklovložky prichádzajú do kontaktu s intímnymi partiami, je vždy lepšie zvoliť prevedenie s antibakteriálnou úpravou, ktorá obmedzí množenie baktérií.
Materiál, ploché švy a ventilácia
Vyberať cyklistické nohavice čisto podľa materiálu by ťa stálo veľa času. Množstvo výrobcov používa vlastné patentované úpravy a obchodné názvy. Vždy však sleduj, či v popise produktu nájdeš zmienku o ochrane pred vetrom, vodou, prípadne informácie o priedušnosti. Väčšina funkčných cyklonohavíc sa vyrába z dvojsmerného až štvorsmerného strečového polyesterového vlákna. V takých nohaviciach zostaneš v suchu a nebudeš sa nepríjemne potiť.
Ploché švy sú pohodlné, pevné, vydržia vysokú záťaž, časté pranie a trenie. Rozstrapkané okraje látky sa pri použití plochého švu skryjú dovnútra a pri nosení nikde netlačia. Najkvalitnejším variantom je však bezšvové prevedenie, pri ktorom sú rôzne látky špeciálne spájané a spracované.
V miestach, kde sa veľmi potíš, napríklad pod kolenami alebo v rozkroku sú užitočné odvetrávacie prvky v podobe sieťoviny alebo perforácie. Použitie rôznych membrán a látok, ktoré odvádzajú teplo smerom von a zabezpečujú termoreguláciu, oceníš najmä počas jazdy na bicykli v horúcich dňoch.
Správne zvolené cyklistické nohavice ti prinesú komfortnú jazdu, a to nielen s ohľadom na čas strávený jazdou, ale aj na poveternostné podmienky, v akých jazdíš. Cyklonohavice by mali byť priliehavé, ale nie tak, aby si sa v nich nevedel hýbať. Pri voľbe veľkostí musíš brať do úvahy, že veľkosti sa u výrobcov môžu líšiť, a preto si treba podrobne naštudovať veľkostné tabuľky. Ak si na hranici veľkostí, je dobré si vyskúšať obe a vybrať tie, ktoré sú ti pohodlnejšie.
Zdroje:
https://cyclingmagazine.ca/sections/gear-reviews/clothing/an-8-step-guide-to-choosing-your-next-pair-of-cycling-shorts/
https://www.ems.com/how-to-choose-bike-shorts