Leto je už nepochybne tu a mnohí z vás určite zažívajú problémy spojené s produktivitou v horúcom letnom počasí. Stíhate oveľa menej, či už v oblasti práce alebo tréningu. Neviete sa sústrediť, nič sa vám nechce, nevládzete, je vám horúco.
Málokto si môže dovoliť celé leto nepracovať, netrénovať, nerobiť nič, len ležať pri vode alebo rovno v nej. Existuje niečo, čo vám môže pomôcť zvládnuť prácu a iné povinnosti v letných horúčavách? Áno, existuje.
Denný režim
Ak máte svoje povinnosti zvládať aj v teple, musíte si
preorganizovať denný režim. Prvým krokom je zvyčajne
vstávať skôr – odporúčam medzi piatou a siedmou ráno. Druhým krokom je (logicky) naplánovať si na dobu, ktorú ste získali skorším vstávaním,
najdôležitejšiu povinnosť celého dňa, či už pracovnú alebo
tréningovú. Možno to znie hrôzostrašne, ale verte, že sa vám to oplatí – lepšie sa vyspíte, viac stihnete a kým sa vonku oteplí na neznesiteľnú teplotu, už budete mať za sebou hlavné pracovné povinnosti alebo tréning.
Tretím krokom je pred odchodom do práce zatvoriť a zatemniť okná, dnu sa tak nedostanú horúce slnečné lúče a po návrate z práce budete mať doma príjemný chládok. Otvorte ich až v čase západu slnka a nechajte vetrať celú noc.
Štvrtým, ale asi najdôležitejším krokom, keďže od neho závisí úspech prvých dvoch krokov, je ísť skôr spať. Ráno tak bez problémov vstanete skôr a po nejakom čase, keď si telo na nový režim zvykne, vám na kvalitný oddych postačí menej hodín. Zobudíte sa odpočinutí a plní energie do nového dňa.
Ďalšie pomôcky na zvládanie horúčav
Ak novovybudovaný denný režim doplníte
niekoľkými ďalšími užitočnými postupmi, horúčavy určite zvládnete na jednotku.
Pitný režim
Asi nikomu netreba zdôrazňovať dôležitosť pitného režimu vo všeobecnosti a hlavne v lete. Čo však nevie každý je, že
ľadová voda nepomôže. Práve naopak – telo sa najlepšie ochladí, ak budete piť
nápoje v izbovej teplote, tzn. vlažný čaj, čistú vodu alebo vodu s chladivými bylinkami a koreninami.
Strava
Niektoré potraviny telo ochladzujú, iné zase ohrievajú. V lete sa (logicky) treba zameriavať na tie, ktoré vás
ochladia. Nebude prekvapením, ak poviem, že ide práve o potraviny, na ktoré máme v lete najväčšiu chuť.
Chladivé potraviny nech tvoria základ vášho letného jedálneho lístka. Doprajte si tieto:
- tmavozelená zelenina a horké a trpké druhy zeleniny (kel, brokolica, cuketa, hrášok, zeler, uhorka, kaleráb),
- „chudé“ bielkoviny – biele mäso, ryby, tofu, vaječné bielky, strukoviny,
- ľahké a neutrálne obilniny ako jačmeň, quinoa, ryža,
- kokos a výrobky z neho (voda, olej, cukor,... – všetky chladia),
- ovocie – melóny, limetky, kôstkové ovocie, hrozno,
- namiesto hrejivého korenia chladivé bylinky a koreniny (bazalka, koriander, vňate, kardamón).
Hrejivé potraviny obmedzte na minimum. Ide hlavne o tieto: čili, zázvor, surová cibuľa, surový cesnak, surové paradajky, červené mäso, soľ (tá navyše aj zadržiava vodu), med, káva, alkohol, ocot, pikantné jedlá, vyprážané pokrmy a príliš mastné potraviny.
Ochladzovanie priestoru navôkol
Ak dni trávite
v práci bez klimatizácie alebo doma, nezabúdajte ani na ochladzovanie priestoru okolo vás. Klimatizácia je drahá a škodí životnému prostrediu, mobilné klímy nefungujú príliš dobre a ventilátor len víri horúci vzduch. Ako si teda ochladiť pracovňu alebo byt či dom?
Dodržiavať
zásady otvárania a zatvárania okien z úvodu článku – môže sa zdať, že v lete treba práveže vetrať, je to však nezmysel. Horúci vzduch nech pekne ostane vonku.
Zatemňovať okná – pôvodcom tepla sú lúče, ktoré preniknú cez okná do vnútra. Žalúzie a závesy zachytia aspoň niečo z nich.
Rady starých materí – zavesiť na okno mokré plachty, otvoriť dvere do chladnej pivnice alebo komory (ak máte – v práci stačí aj chladnejší sklad), rozložiť po miestnosti nádoby s ľadovou vodou, pustiť na 10 minút studenú vodu do vane, zavesiť do jednej miestnosti mokrú bielizeň a otvoriť dvere do zvyšku bytu, strčiť nohy do studenej vody. postrekovať sa studenou vodou.
Ak pracujete vonku, snažte sa čo najviac času tráviť v tieni. Najlepší tieň je ten prírodný – zo stromov. V tieni budov je takmer rovnako horúco ako na slnku. Dôsledne dodržiavajte odporúčania v oblasti pitného režimu a stravy.
Tip na záver
Na vytvorenie nového zvyku potrebujete 21 dní – ak vám to zo začiatku nepôjde, nestrácajte nádej a vytrvajte. Väčšine ľudí sa osvedčilo hlavne skoré vstávanie, vetranie ráno a zatváranie okien počas celého dňa a mokré plachty na oknách, keď sa to už naozaj nedá vydržať.