Posilňovanie tela sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Využije však človek všetky cviky v každodennom živote? Vtedy prichádza na rad funkčný tréning. Ako už jeho názov napovedá, tento typ tréningu má za cieľ zlepšiť funkčnosť tvojho tela. Vďaka rôznym cvičeniam budeš môcť ľahšie vykonávať činnosti v každodennom živote. Poďme sa pozrieť na to, ako ti funkčný tréning môže pomôcť a prečo by si ho mal vykonávať.
Úlohou funkčného tréningu je zlepšiť funkčnosť nášho tela pri každodenných aktivitách, či už ide o jednoduché činnosti ako chôdza alebo dvíhanie vecí, až po podávanie fyzických výkonov v rôznych športoch. Výhodou je, že funkčný tréning je vhodný pre každého – mužov, ženy, profesionálnych či hobby športovcov. K výhodám tohto tréningu patrí zlepšenie koordinácie a rovnováhy a „uvedomenie” si vlastného tela, čo ti pomôže vyhnúť sa zraneniam.
Aké príslušenstvo budeš potrebovať na funkčný tréning?
Výhodou funkčného tréningu je, že na jeho vykonávanie nepotrebuješ prakticky žiadnu záťaž. Stačiť ti bude vlastné telo, v prípade potreby môžeš pridať aj závažia ako kettlebell, záťažovú vestu či pár jednoručiek. Vďaka tomu budeš môcť trénovať slobodne a tvoj pohyb bude prirodzený. Avšak aj pri funkčnom tréningu platí, že správna technika je nadovšetko.
Cviky funkčného tréningu
Základom funkčného tréningu sú kombinované cvičenia ako drepy, výpady, kliky, zhyby, plank či mŕtve ťahy, tlaky na lavičke, kliky alebo zhyby. Spomínané cvičenia využívajú viac ako jednu svalovú skupinu, čím, narozdiel od izolovaných cvikov, napodobňujú každodenné pohyby. Napríklad izolovaný cvik ako bicepsový zdvih využíva len biceps a lakťový kĺb. Hoci je to dobrý spôsob, ako posilniť biceps, neprináša však žiadny úžitok do každodenných pohybov.
Plán funkčného tréningu
Ak si chceš vytvoriť svoj vlastný plán funkčného tréningu na mieru, okrem vhodných cvikov si v ňom urči aj cieľ tréningu, jeho štruktúru, počet opakovaní a frekvenciu podľa svojich schopností a potrieb. Pre našich čitateľov sme pripravili tréningový plán pre ženy a tréningový plán pre mužov, ktorými sa môžeš inšpirovať. Počas funkčného tréningu sa nepoužívajú posilňovacie stroje, pretože sa telo musí hýbať prirodzene. Základom sú kombinované cvičenia ako napríklad drepy, kliky, zhyby či výpady, ktoré zapájajú viaceré skupiny svalov naraz.
Aké výhody ti funkčný tréning ponúka?
V prvom rade, funkčný tréning ti umožňuje cvičiť rovnaké pohyby, ktoré používaš v každodennom živote. Takže už pre teba nemusí byť také náročné odniesť ťažký nákup po schodoch alebo zdvihnúť niečo ťažšie zo zeme. Okrem toho sa vďaka funkčným cvičeniam zlepší tvoja rovnováha. To je užitočné najmä pre starších ľudí pri prevencii pádov a súvisiacich zranení. Keď už sme pri zraneniach, funkčný tréning ti môže pomôcť im predchádzať. Pokiaľ pri cvičení dodržiavaš správnu techniku, je veľmi pravdepodobné, že ju budeš dodržiavať aj v každodennom živote.
Okrem bežných ľudí môžu z funkčného tréningu profitovať aj športovci tak, že do tréningu implementujú cvičenia, ktoré kopírujú pohyby z konkrétneho športu. Napríklad basketbalista môže cvičiť skoky zo strany na stranu, aby zlepšil svoju obratnosť a rýchlosť na ihrisku.
Funkčný tréning a šport
Dlho panovalo presvedčenie, že vykonávanie väčšieho množstva súvislých tréningov v danom športe automaticky zabezpečuje aj lepší výkon. To však nie je pravda. Samozrejme, ak chce byť napríklad cyklista úspešný, musí pravidelne jazdiť. Ak chce ale predísť zraneniam a posunúť sa na vyššiu úroveň, musí do svojho tréningu zaradiť aj funkčný tréning pozostávajúci zo silových cvičení.
Preto by mali napríklad bežci posilňovať svaly chodidiel, lýtka a core tela, pričom cyklisti by mali naťahovať zadné stehenné svaly a posilňovať chrbtové, krčné a ramenné svaly. Najlepšie skôr, ako ich niečo začne bolieť. Takže športovci by mali vykonávať okrem toho, čo ich baví, aj to, čo zanedbávajú, pričom je to pre ich šport a zdravie veľmi prospešné.
Pokiaľ si nad funkčným tréningom ešte nikdy nerozmýšlal, teraz je vhodný čas to zmeniť. Či už si športovec alebo nie, funkčný tréning ti dokáže pomôcť v akejkoľvek situácii. Predídeš tak zraneniam, zlepšíš svoje zdravie a každodenné pohyby.
Zdroje:
https://www.womenshealthmag.com/uk/fitness/strength-training/a39559293/functional-training/
https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/functional-strength-training
https://www.datasport.com/en/essentials/functional-training-endurance-sports/