Aj jazdenie na elektrickom bicykli môžete považovať za tréning, potvrdzuje štúdia

Aj jazdenie na elektrickom bicykli môžete považovať za tréning, potvrdzuje štúdia

Odporci elektrických bicyklov tvrdia, že ide o podvádzanie. Bicykel s motorom a batériou sa jednoducho neráta a jazda na ňom nie je športom. Cyklistika, najmä tá horská, má predsa propagovať zdravý životný štýl a poctivý pohyb. Ťahá e-bicykel skutočne za vás? Štúdia skúmajúca vplyv elektrobicyklov na zdravie dokázala, že podobné predsudky nie sú správne.

Výskumníci z Brigham Young University skúmali horské bicykle s podporným elektropohonom. Výsledná štúdia zverejnená v auguste 2019 priniesla zaujímavé výsledky. Skúmaných bolo 33 mužov vo veku 18 až 65 rokov. Jazdili na bežných aj elektrických bicykloch na trati dlhej 6 míľ. Porovnanie srdcových frekvencii ukázalo, že jazda na bicykli s podporným pohonom je rovnako náročná, ako jazda na bežnom horskom bicykli.


Pred začatím výskumu aj po jeho ukončení boli účastníci vyzvaní k tomu, aby popísali svoj názor na e-bicykle. Niektorí z nich prehlásili, že jazda krajinou Utahu splnila ich očakávania, iní po tomto pokuse zmenili svoje presvedčenia.

Športovanie bez únavy vďaka elektrickým bicyklom

Väčšina zúčastnených vyhlásila, že po jazde na elektrickom bicykli nemali pocit, akoby vykonali náročnú športovú aktivitu. Subjektívne bol klasický bicykel na prvom mieste v náročnosti. Monitori srdcovej aktivity ale ukázali niečo iné. Intenzita záťaže bola vysoká. Telo teda na pohybovú aktivitu reaguje, aj keď pocit cyklistovi našepkáva, že výkon nie je dostatočný. Pohyb bez pocitu námahy v pohode e-bicyklov môže byť prelomom v spôsobe, akým športujeme.

E-bicykle a ich účinky na zdravie

Elektrické bicykle neboli predmetom výskumov po prvýkrát. Menšia štúdia v štáte Colorado ukázala, že mesiac dopravy na elektrickom bicykli zlepšil kondíciu a vyrovnal hladinu cukru v krvi. Niektorí participanti využívali elektronické bicykle na cestu do práce aj po ukončení tejto štúdie, pretože ich tento spôsob dopravy skrátka začal baviť.


Bicykel pre ľudí, ktorí neprišli na chuť cyklistike

Bicykel s elektronickým pohonom odstraňuje všetky prekážky, kvôli ktorým neskúsení cyklisti zoskakujú zo sedadiel. Vietor a náročné stúpanie do kopca už nie je prekážkou. K zdravému životnému štýlu a športu majú vďaka tejto technológií prístup aj tí, ktorých cestné výzvy odrádzajú.

Úspora energie na dlhých cestách

Ak je bicykel vaším hlavným dopravným prostriedkom, jeho elektrická verzia vám ušetrí množstvo času. Vďaka menšiemu pocitu vyčerpania a pohodlnému šliapaniu na rôznych povrchoch a svahoch bude cesta z domu do práce jednoduchá a rýchla. Benefity elektrických bicyklov ocenia aj ľudia, s ktorými si na konci cesty podáte ruky. Nebudete totiž vôbec vyzerať, že máte za sebou svoj ranný tréning.