Navštívte našu predajňu v Bratislave od 11:00 do 19:30 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Tipy na cyklovýlety, trasy a tréning na bicykli v okolí Bratislavy
13.05.2023 Dĺžka čítania: 5 min. Šport Cyklistika Novinky

Tipy na cyklovýlety, trasy a tréning na bicykli v okolí Bratislavy

Hľadáš zaujímavé trasy a tipy na jazdu na bicykli? S cyklocestami na Slovensku je to bieda, ale vždy sa nájdu trasy, čo stoja za to. Ak si nadšenec cyklistiky a hľadáš skvelé tipy na zaujímavé cyklistické trasy, po prečítaní nášho článku bude tvoj program na budúci víkend hneď jasný.

Bratislava ponúka veľa možností na zaujímavý cyklovýlet a v jej okolí nájdeš stovky kilometrov cyklotrás. Má skvelú polohu a v jej okolí sa dajú naplánovať výlety, kde si nielen dobre zajazdíš, ale aj uvidíš fascinujúce výhľady a jedinečné miesta. Ktoré sú tie najzaujímavejšie? Laco Branický a Karol Woltemar sa s tebou podelia o tie najlepšie cyklo cesty a trasy na bicykel v Bratislave a okolí.

Cyklocesty v okolí Hainburgu

Táto cyklo trasa je vhodná pre gravel bike. Ide o krátky rovinatý výlet v okolí rieky Dunaj a mesta Hainburg. Ale kto chce, vie si pridať aj horskú prémiu na vrch Braunsberg alebo hrad v Hainburgu. Trasa spočiatku vedie po asfaltovej signálke popri pravom brehu Dunaja z Petržalky, kde si môžeš obzrieť petržalské bunkre. Ďalej sa napája na hrádzu do Bergu, prevedie ťa poľnými cestami poza dedinku Wolfsthal a cyklocestou až do mesta Hainburg.

Cyklistická trasa a cyklocesta Hainburg Braunsberg

V Hainburgu sa na kopci nachádza stredoveký hrad s krásnym výhľadom na celé mesto a Dunaj. Pekné je aj centrum mesta. Kto chce, môže si vyšliapať na vrch Braunsberg, ktorý sa nachádza priamo nad Hainburgom. Za dobrého počasia sú odtiaľ perfektné výhľady až do Viedne a na Alpy. Popri Dunaji sa potom poľnými cestami s výhľadom na rieku dostaneš naspäť do Bratislavy.

Cyklotrasa lužnými lesmi a na hrádzi popri Dunaji

Rovnako ako pri cyklocestách v okolí Hainburgu, i táto trasa je vhodná pre gravel. Dá sa však prejsť aj na cestnom bicykli, lebo nespevnený úsek je asi len 300 m po lesnej ceste. Nenáročná a rovinatá trasa vedie po dunajskej hrádzi k Lužnému mostu. Po moste prekračuje Dunaj, kde sa naskytujú pekné výhľady na rieku, okolité ramená a lužné lesy.

Cyklistická cesta a most na hrádzu Bratislava

Za Lužným mostom sa už naplno ponoríš do dunajských lesov, kde je na jar všetko pekne rozkvitnuté. Okolo príjemného bufetu Na konci sveta, kde si vieš dať chladené pivo, sa cyklocestou dostaneš až do Rovinky a cez Dunajskú Lužnú do Hamuliakova. Odtiaľ sa po hrádzi vrátiš naspäť do Bratislavy. Trasa je ideálna na nenáročný výlet mimo dopravy a ruchu mesta.

Cez Rakúsko okolo Schloss Hof po cykloceste do Stupavy a na BK

Pekný okruh, ktorý dá zaručene zabrať, ale zároveň aj poteší. Štart je na Starom Moste a cesta vedie po cykloceste cez Wolfstahl popod kopec Bransberg so super výhľadmi, ak si chceš pridať stúpanie. Po cykloceste sa dostaneš do Hainburg Am Der Donau a tam po vymotaní sa z obce pokračuješ cez most smerom k zámku Schloss Hof.  Ceste vedie po rušnej ceste, takže je lepšie jazdiť bezpečne. Od Schloss Hof sa dá prejsť na druhú stranu rieky Morava a občerstviť v jednom z bufetov v Devínskej Novej Vsi. Odtiaľ ide cyklocesta, ktorá je na konci dosť rozbitá. Odtiaľ sa ide na Stupavu veľmi mierne stúpajúcim cyklochodníkom. V Stupave sa na námestí odbočí smer Borinka.

Cyklocesta Strmina stúpanie smerom na Biely Kríž

Tam je v centre bufet, kde sa dá občerstviť. Za Borinkou začína les a po niekoľko kilometroch aj odbočka na 3 km dlhé stúpanie na Strminu. Je to výživné a strmné stúpanie. Šťastie prajem pripraveným, ale aj tí sa zapotia. Na jeho konci ide cesta do zjadu a sú tam asi dva hupy pred finálnym tiahlym stúpaním na Biely Kríž. Miesto, kde sa stretáva väčšina cyklistov z Bratislavy a dá sa dostať na všetky smery.

Táto cesta je vhodné pre cestný bicykel, ale sú tam aj miestami dosť rozsekané úseky. Treba hlavne v zjazde jazdiť opatrne. Táto cyklotrasa vedie cez Peknú cestu smerom na Račianske mýto, kde to ide po hlavnej ceste, ktorá nemá veľmi vyriešenú cyklo alternatívu.

Z Bratislavy do Štúrova na bicykli a naspäť vlakom

Celodenný alebo poldenný cyklistický výlet z Bratislavy do Štúrova po cykloceste pri Dunaji je ideálny pre každého, kto zvládne viac ako 100 km dlhú trasu na bicykli. Cyklotrasa sa začína v mesta pod Starým Mostom a ide po hrádzi až do Gabčíkova. Najlepšie urobíš, keď tam prejdeš z petržalskej strany hrádze, využiješ nový most a dostaneš sa na smer Šamorín. V úseku od Šamorína až do Gabčíkova je väčšinou pekný nový asfalt, takže si užiješ príjemný cyklovýlet a výhľady na okolie.

Cyklistická cesta a jazda na bicykli Bratislava Štúrovo

Z Gabčíkova sa ide po cykloceste, potom chvíľu po ceste do Medveďova a následne opäť po hrádzi pri ramenách Dunaja do Komárna. Niektoré pasáže sú mierne rozbité, ale zvládne to aj cestný bicykel. V Komárne je veľa možností na obed, prípadne na rýchle občerstvenie sa v meste pre tých, ktorí sa neponáhľajú. Dôležité je odsledovať si, či stíhaš vlak, lebo do Štúrova je to vyše 50 km.

Kto sa ponáhľa, tak na konci Komárna je benzínka, kde sa začína opäť hrádza.  Na jej konci sa pripojíš na cestu, ktorá je už s premávkou, teda záver by si mal ísť opatrne. Na trase nie je žiadne stúpanie až  na zopár nadjzazdov a mostov. Začínajúci cyklista si ju vie rozdeliť aj na 2 dni, teda je to vhodné pre každého. Cykloceta na Strave tu https://www.strava.com/activities/8696875467.

Po asfalte cez Malé Karpaty a ich stúpania pri Bratislave

Súčasťou tejto trasy sú známe stúpania pri Bratislave vhodné na cyklovýlet či tréning po práci. Trasa sa začína v centre Bratislavy a po prejdení tunela na konci Karpatskej je už tiahle stúpanie na Kolibu, odkiaľ sa strmým klesaním dostaneš na Železnú studničku. Po rozbitej asfaltke v miernom klesaní popri rybníkoch dojdeš na odbočku na Kačín, kde sa začína mierne stúpanie so strmým záverom. Tam ťa víta už novší hladký asfalt so super zjazdom.

Na križovatke po zjazde je prameň, kde sa dá doplniť voda. Ak ti po ceste vyhladlo, na križovatke po zabočení vľavo ide veľmi mierne stúpajúca cesta až ku Slivu s bufetom. Odtiaľ sa začína krátke stúpanie smerom na Peknú cestu. Na vrchole odbočíš vľavo na Červený kríž, kde sa jednoducho pokračovaním do kopca dostaneš na Biely Kríž.

Tam je bufet a môžeš ísť buď do Rače, alebo do Svätého Jura okolo Veľkého Javorníka, kam smeruje táto cyklotrasa. Zjazd do Svätého Jura je pekný, ale môže byť nebezpečný. Na konci pri dedine je spomaľovač, takže treba pribrzdiť. Cyklocesta sa následne z námestia a hlavnej cesty odkloní na cyklistickú trasu cez vinohrady a privedie ťa do Rače, kde sa začína záverečná časť trasy smerom na Červený kríž. Stúpanie po križovatke má miestami aj 14 %. Nasleduje rýchly, mierny zjazd väčšinou po novom asfalte a pri lanovke zabočíš vľavo na strmé, ale krátke stúpanie na Kolibu, kde sa táto skvelá cesta končí. Je vhodná skôr pre trénovanejších cyklistov, ale ako výzva je ideálna pre každého.

Cyklocesta pomedzi rakúske vinice

Táto trasa je vhodná aj pre cestný bicykel a je plne asfaltová. Vedie prázdnymi asfaltkami poza dedinu Berg do Edelstalu, kde si vieš pozrieť vínne pivničky, ktoré pôsobia tak trochu ako hobitín. Následne ťa prevedie pomedzi vinice. Tie sú bezpochyby najkrajšie na jeseň, keď hýria farbami. Pokračuješ poľnými asfaltkami s minimom dopravy do Pamy, Kittsee a naspäť do Bratislavy. Je to ideálny výlet, ak si chceš vyčistiť hlavu či byť osamote, pretože po týchto cestách jazdí minimum áut aj cyklistov. Navyše si v príjemnej viničnej krajine a prechádzaš upravenými rakúskymi dedinkami. V prvej časti okolo Bergu a Edelstalu sa nachádza tiež zopár krátkych brdkov, takže si môžeš krásne pocvičiť nohy v kopci.

Rakúske cyklocesty vo viniciach pri Bratislave


Gran Fondo Bratislava na bezpečnom okruhu v Rakúsku

Méta 100 km alebo aj Gran Fondo na peknom okruhu pri Bratislave je ideálna po rakúskych cyklocestách a cestách. Trasa sa začína pod Starým Mostom v Bratislave a ide smerom na Berg, Edelstal, Hundsheim. Odtiaľ pokračuješ na trasu obľúbeného UTP cez Petronell Carnutum smer Deutsche Haslau, kde sa cesta odkláňa na smer Gattendorf, Pama, Deutsch Jahrndorf. Táto časť cyklotrasy je rovinatá na rozdiel od hupov v prvej časti. Záver je príjemný dojazd po hrádzi, kde sa môžeš občerstviť v bufetoch. Cyklotrasa a tu https://www.strava.com/activities/8770130223.

 

Či už si začiatočník, alebo pokročilý cyklista, cyklovýlety sú perfektné pre oddych, ale aj cyklo tréning, či prinášajú krásne pohľady na krajinu. Cyklotrasy v Bratislave a jej okolí ťa zavedú do rôznych kútov nielen na Slovensku, ale aj na zaujímavé miesta u našich susedov. Dúfame, že ťa naše tipy na cyklovýlety zaujali a že spomínané trasy pôjdeš v najbližšej dobe omrknúť.

Zdroje:

Karol

Ročne som najazdil na bicykli od 6000 do 25000 km od svojich 15 rokov. Cyklistika a cestovanie na bicykli je moje hobby. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016. A cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch po Slovensku a iných destináciach. Profesne som špecialista a marketingový konzultant na segmenty marketing, SEO a e-commerce. Poradím vám ako rozbehnúť vaše online podnikanie. Ponúkam marketingové konzultácie, analýzy, audity, školenia alebo nezávislé revízie vášho marketingu alebo SEO. Mám viac ako 14 rokov skúseností v segmente. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. V tejto oblasti som nabral skúsenosti a e-commerce sa venujem od roku 2010.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.