Zatvoriť
Trenujeme / Blog / Článok: Ako sa obliecť na jarnú cyklistiku tak, aby ťa žiadna zmena počasia neprekvapila
Ako sa obliecť na jarnú cyklistiku tak, aby ťa žiadna zmena počasia neprekvapila

Ako sa obliecť na jarnú cyklistiku tak, aby ťa žiadna zmena počasia neprekvapila

S jarou prichádza otepľovanie, ktoré by si ako vášnivý cyklista nemal podceňovať. Dni síce bývajú teplé, akonáhle však zapadne slnko alebo zafúka vietor, teplota klesne aj o 10 °C. Preto je kvalitná cyklistická výbava základom každej cyklistiky. Vyhneš sa tak neustálemu prezliekaniu sa či nepríjemnému pocitu chladu. Aké oblečenie je teda povinnou jazdou každej jarnej cyklistiky?

Premenlivý ako jarné počasie. Nie nadarmo sa toto prirovnanie spája s počasím počas jari, ktoré ťa môže príjemne, ale tiež nepríjemne prekvapiť. Aj keď jarné slnko hreje a v priebehu dňa teplota vystúpi pokojne i na 20 °C, s oblačnosťou či vetrom môže prísť nepríjemné ochladenie. Pokiaľ ťa čaká prvá jarná cyklojazda, oblečenie si musíš poriadne premyslieť.

Tajomstvo spočíva v tom, obliecť sa dostatočne teplo na to, aby ti nebola zima, no zároveň aby si sa nepotil. Vrstvenie predstavuje ale iba jeden z faktorov, ktoré vplývajú na to, či budeš drkotať zubami alebo plávať vo vlastnom pote. Druhým dôležitým faktorom sú materiály cyklooblečenia. Každý kúsok oblečenia spĺňa inú funkciu, preto si daj pri výbere pozor na výrobcom odporúčaný teplotný rozsah. Pokiaľ ti je hneď po tom, čo vyrazíš z domu, teplo, pravdepodobne si sa obliekol až príliš.

Ak máš rád vyšší teplotný komfort, riaď sa vždy podľa seba a nie podľa predpovede počasia ani kalendára. Kvalitné a vhodne zvolené cyklooblečenie ťa udrží v suchu a teple za každých okolností. V prípade, že sa ale chceš obliecť čo najviac „smart“, prispôsob počet tvojich vrstiev trase, ktorá ťa čaká. Ak ideš bicyklovať do kopca, neminie ťa zjazd, preto je múdrejšie mať jednu vrstvu v zálohe. Cyklistické oblečenie by malo byť dostatočne priliehavé, priedušné a vetruvzdorné, prípadne vodoodolné.

Čo si obliecť na jarnú cyklistiku pri teplotách od 10 do 15 °C

Aj keď ti môže pripadať, že po dlhej zime konečne vykuklo slnko a je teplo, zdanie niekedy klame. Po zime je vzduch ešte chladný a jarné slnko pomerne zubaté. Najchladnejšie bývajú rána a večery. Ak chceš odštartovať svoju jazdu za skorých ranných hodín alebo si ju predĺžiť až do tmy, odporúčame ti obliecť sa primerane teplo, prípadne mať v zálohe o jednu vrstvu naviac, ktorú si môžeš rozopnúť či odložiť do zadného vrecka.

Čo si obliecť na jarnú cyklistiku od pása hore

Základnou vrstvou pri jazde v teplejšom jarnom počasí je funkčné tričko alebo termobielizeň. Ochránia ťa nielen pred zimou, ale tiež dobre odvádzajú vlhkosť. Teplo držia pri tele, a tak ho dokážu regulovať na rovnakej teplote. Na vrch funkčného trička si obleč cyklistický dres s dlhým rukávom, ktorý vďaka svojej elasticite perfektne priľne na telo bez toho, aby ťa príliš tlačil alebo ťa obmedzoval v pohybe.

Správny strih cyklodresu ti vie zaručiť maximálny komfort a ešte lepšiu výkonnosť pri jazde. Dresy z kvalitných materiálov, ktoré využívajú najmodernejšie technológie, sú priedušné a rýchloschnúce, takže sú ideálne do jarného počasia. Vnútorný fleece sa postará o izoláciu od chladu a tvoje telo udrží suché. Vrchná látka je priedušná, ale zároveň odpudzuje vodu, takže sa nemusíš báť ani mierneho jarného dažďa.

Termo oblečenieDámska cyklistická bunda Dámsky zateplený cyklistický dres


Okrem týchto dvoch skvelých funkčných kúskov budeš potrebovať aj cyklistickú bundu, ktorá ťa ochráni pred chladom rovnako ako vetrom a dažďom. Hlavnou úlohou cyklovetrovky je udržiavať optimálnu telesnú teplotu tela za akýchkoľvek podmienok. Pri jej nosení by nemalo dochádzať k prehrievaniu organizmu ani k unikaniu tepla. Výhodou je, že si ju môžeš pri stúpaní do kopca kedykoľvek rozopnúť.

Na hlavu si daj prilbu a pod ňu tenkú cyklistickú čiapku, aby ťa pri rýchlej jazde vietor nepremohol. Utrpieť môžu hlavne tvoje uši. Cykločiapky majú tiež termoregulačné vlastnosti, odvádzajú vlhkosť a sú vyrobené z priedušných materiálov, ktoré zaručia pohodlie počas jazdy. V ponuke nájdeš i vetruvzdorné šiltovky. Čiapku môžeš nahradiť tiež cyklistickou čelenkou. Čelenky udržia pod prilbou tvoju hlavu a uši v teple aj počas chladného počasia.

Na krk si nezabudni dať cyklistický nákrčník. Ten ťa chráni pred vetrom a chladom a zároveň odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Nákrčník taktiež šikovne využiješ na prekrytie dýchacích ciest, ak si náhodou zabudneš doma rúško. Asi poslednú vec, čo si chceš na jarnú cyklistiku zabudnúť, sú cyklistické rukavice. Bez nich to môže byť veľmi nepríjemné. Stav na priedušné cyklorukavice, ktoré ochránia celé tvoje ruky. V našej ponuke nájdeš presne také, ktoré sú vhodné do teplotného rozsahu 10 až 18 °C.Čo si obliecť na bicykel od pása dole

Na spodnú časť tela môžeš zvoliť dlhé cyklonohavice, ktoré udržia tvoje nohy v optimálnej teplote, aj v nepriaznivom počasí. Použité látky v cyklistických nohaviciach sú zvolené tak, aby ťa chránili pred chladom, vetrom a vlhkým počasím. Keď je teplejšie, môžeš zvoliť aj krátke cyklonohavice a ráno alebo podvečer ich doplniť o cyklistické návleky. Návleky ti odporúčame iba vtedy, keď si si istý, že slniečko vykukne, alebo ak dobre zvládaš teplotné zmeny. Stále môže totiž zafúkať chladnejší vietor.

Určite by si nemal zabudnúť na svoje chodidlá, preto je výber správnych ponožiek veľmi dôležitý. Na prvé jarné kilometre si vyber cykloponožky z teplejších materiálov a na tretry si daj cyklistické návleky alebo návleky na špičky tretier. Práve cyklistické návleky na tretry sú veľkým pomocníkom pri chladnom a vlhkom počasí, a to hlavne ráno, keď je ešte chladnejšie a nesvieti slnko, alebo keď vlastníš tretry na leto.

Tretry určené na letnú cyklistiku sú vyrobené z jemných materiálov a sieťky na špičke, ktorú pri vetre prefúka. V tomto prípade ti pomôže návlek na špičku topánky. Návleky sú nepremokavé, vyrobené z neoprénu alebo pogumovaného laminátu, ktoré poskytujú izoláciu a odolnosť voči vode. Na jar do teplôt od 10 až 15 °C ti postačia obyčajné tretry, ktoré používaš bežne a v kombinácii s návlekmi budeš kráľom ciest.
Nákupný zoznam našich najlepších produktov na cyklistiku v teplotách od 10 do 15 °C:

Pre ženy:

Pre mužov:

Čo si obliecť na jarné bicyklovanie pri teplotách od 15 do 20 °C

Aj keď hlásia príjemných 20 °C, stále zostaň v strehu. Počasie na jar je veľmi nevyspytateľné a rána sú stále dosť chladné. Častá je tiež rýchla zmena počasia, zrážky alebo nepríjemný vietor. Preto je vhodné prichystať sa na horšie poveternostné podmienky a v prípade priaznivého počasia radšej zhodiť niektorú z vrstiev, prípadne sa rozopnúť. Veľkým pomocníkom v takomto počasí sú cyklistické návleky na ruky a nohy. Tie sa kombinujú s krátkymi nohavicami a dresom a poskytujú ochranu pred chladom citlivým partiám, ako sú kolená a lakte.

Jarná cyklistika na Cypre

Čo si obliecť od pása hore

Ak vonkajšie teploty presiahnu 15 °C, postačí ti funkčné tričko s krátkym rukávom. Základná vrstva je však rovnako dôležitá, pretože okrem termoregulácie poskytuje aj odvod potu smerom von a tvoje telo tak zostane suché. Stále nie je dostatočne teplo, čo pocítiš najmä pri rýchlej jazde alebo pri zjazde z kopca. Práve preto je lepšie obliecť si cyklodres s dlhým rukávom a na vrch si dať cyklistickú vestu. Vesta má často reflexné prvky, vďaka čomu zvýši tvoju viditeľnosť na ceste, a udržiava lepší teplotný komfort. V prípade potreby si ju môžeš vždy jednoducho rozopnúť.

Počas dní, kedy je počasie premenlivé, si vezmi letnú alebo tenkú cyklistickú bundu, prípadne aj cyklistickú vestu. Tieto vrstvy ťa ochránia, ak by sa počasie náhle zmenilo a začalo príliš fúkať či pršať. Ak si berieš tenkú vetrovku, postačí ti cyklodres s krátkym rukávom. Mnohé cyklistické bundy a vesty majú vodoodpudivé a vetruvzdorné vlastnosti a investíciu do nich oceníš na jar, ale aj na jeseň.

Pri teplote od 15 do 20 °C sa budeš pri bežných jazdách cítiť komfortne aj v klasických letných cyklorukaviciach. Ak je ale chladnejšie, prípadne plánuješ jazdu v horách, stav na teplejšie rukavice, lebo odhalené konce prstov ti môžu počas dlhšej jazdy na bicykli stuhnúť. Práve takéto detaily ti zaručia pohodovú jarnú cyklistiku bez toho, aby ťa niečo prekvapilo. Nezabudni, že je lepšie obliecť si viac vrstiev, ktoré môžeš v prípade potreby postupne zhadzovať.

Prší? Fúka? Je bláznivé počasie? Vybav sa cyklistickou vetrovkou, ktorá je ultraľahká, tenká, vetruvzdorná i vodoodolná. Náš tip je letná bunda z radu Sportful Hot Pack. So svojimi 50 g totiž patrí k najľahším cyklovetrovkám na svete a pohodlne ju strčíš do vrecka. Ideálna je počas celej jari, ale aj na dlhšie výlety do hôr v lete.


Čo si obliecť od pása dole

Keďže pri jazde na bicykli sú tvoje nohy stále v pohybe, sú dostatočne prekrvené a nepociťuješ rovnaký chlad, ako na zvyšku tela. Pri tejto teplote môžeš zvoliť aj krátke cyklonohavice. Cyklistická vložka v nohaviciach chráni citlivé oblasti, absorbuje pot a znižuje trenie počas jazdy. Práve vďaka cyklistickej vložke vydržíš komfortne bicyklovať aj o niekoľko hodín dlhšie. Outfit môžeš doplniť vysokými funkčnými ponožkami, tak ako pri nižších teplotách. Ich výber je stále rovnako dôležitý.


Nákupný zoznam našich najlepších produktov na cyklistiku v teplotách od 15 do 20 °C:

Pre ženy:

Pre mužov:

Bicyklovanie je jedným z mála outdoorových športov, ktorému sa môžeš venovať takmer po celý rok. Správne športové oblečenie ti zabezpečí maximálne pohodlie a skvelý výkon, vďaka čomu si budeš môcť naplno užiť jazdu. Samozrejme, každý organizmus funguje trochu inak a ty sám musíš zistiť, aký typ oblečenia a koľko vrstiev ti vyhovuje najviac. Nie nadarmo sa hovorí, že na cyklistiku neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista.

Výhody pravidelného pohybu, ktoré ťa prekvapia

Cvičenie je definované ako akýkoľvek pohyb, ktorý núti svaly pracovať a vyžaduje, aby telo spaľovalo kalórie. Posilňovňa, beh, bicyklovanie, jóga, tanec alebo prechádzka v prírode. Nech už je to akýkoľvek druh pohybu,...

Ako si vybrať cyklistické nohavice a vydržať niekoľko hodín pohodlne bicyklovať

Cyklistické nohavice sú pre každého cyklistu jedným z hlavných kúskov, ktoré by mala obsahovať jeho cyklistická výbava. U jadzcov, ktorí sa cyklistike venuju na profesionálnej úrovni, je výber kvalitných cyklonohavíc ...

Ako správne nastaviť sedlo na bicykli

Správne nastavenie výšky, uhla a polohy sedadla na bicykli je kľúčom k bezpečnému a pohodlnému zvládnutiu každej jazdy. Vďaka správne nastavenému sedlu predídeš bolesti chrbtice, únave alebo možným zraneniam kolien. S...

Made with  by Midasto.
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.