Ako sa obliecť na jarnú cyklistiku

Ako sa obliecť na jarnú cyklistiku

S jarou prichádza otepľovanie, ktoré by sme však ako vášniví cyklisti nemali podceňovať. Dni síce bývajú teplé, akonáhle však zapadne slnko alebo zafúka vietor, teplota klesá aj o 10 stupňov. Preto dobrá a kvalitná cyklistická výbava je základom spokojnej cyklistiky, bez neustáleho prezliekania sa, či zažívania nepríjemného pocitu chladu. Aké oblečenie je teda povinnou jazdou každej jarnej cyklistiky?

Teplota od 15 do 20 stupňov Celzia

Aj keď je jarné slnko príjemné a v priebehu dňa teplota vystúpi na 20 stupňov, po jeho západe sa môže výrazne ochladiť. Svoju výbavu potrebujete preto dôkladne zvážiť, a to aj kvôli teplotným výkyvom. Oblečenie taktiež musíte prispôsobiť aj trase, ktorá vás čaká. Ak idete bicyklovať do kopca v lese, tým pádom vás čaká aj nejaký ten zjazd, logicky si oblečiete teplejšie oblečenie ako na cestné bicyklovanie po hrádzi. Cyklistické oblečenie by malo byť priliehavé a malo by vás ochrániť pred vetrom, ktorý je počas bicyklovania vo vyššej rýchlosti samozrejmosťou.

Čo si obliecť od pása hore

Pod cyklistický dres si oblečte funkčné tričko s dlhým alebo krátkym rukávom. Cyklodres by mal byť tiež s dlhým rukávom. Tieto dve vrstvy vám postačia počas najteplejších hodín dňa, ale do ruksaku si nezabudnite zbaliť cyklistickú vestu a tenkú bundu, ktorá je ideálne odolná aj proti vetru aj proti dažďu. V prípade, že sa rozhodnete pre dres s krátkym rukávom, doplňte ho návlekmi na ruky. Pri výbere rukavíc pokojne stavte na teplejšie celoprstové, pretože odhalené konce prstov vám môžu počas viachodinovej túry skrehnúť.


Čo si obliecť od pása dole

Pri tejto teplote si pokojne môžete dať aj krátke cyklonohavice. Spolu s cyklonohavicami si oblečte aj návleky, ktoré udržia v teple vaše kolená. Outfit môžete doplniť vysokými funkčnými ponožkami.


Teplota od 10 do 15 stupňov Celzia

V prípade, že ani na poludnie nie je teplota vysoká, vyberte si z našich nasledujúcich rád.

Čo si obliecť od pása hore

Základnou vrstvou je hrubé termoprádlo s dlhými rukávmi. Na funkčné tričko si dajte cyklistický dres s dlhým rukávom. Okrem týchto dvoch kusov budete potrebovať aj vetrovku, ktorá vás ochráni nielen pred vetrom a chladom, ale aj pred dažďom, ktorý je pre jarné počasie typický. Na hlavu si okrem prilby dajte čelenku alebo tenkú cyklistickú čiapku a na krk šatku.


Čo si obliecť od pása dole

Vďaka dlhým cyklistickým nohaviciam udržíte vaše nohy v optimálnej teplote, aj keď bude počasie vonku menej priaznivé. Ponožky si vyberajte z teplejších materiálov a na tretry si natiahnite návleky.


Bicyklovanie je jeden z mála outdoorových športov, ktorý dokážete robiť takmer celý rok. Správne športové oblečenie vám pomôže užiť si zážitok z jazdy. Samozrejme, každý organizmus funguje trochu inak a vy sami musíte zistiť, aký typ oblečenia a vrstiev vám vyhovuje najviac. A viete ako sa hovorí: „Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista.“.