Prevažná väčšina z nás sa s bolesťami v krížovej oblasti chrbtice stretne aspoň raz za život. Vo svojom okolí prichádzame s týmto ochorením do styku takmer na dennej báze. Dokonca by sme ho mohli zaradiť aj k tzv. civilizačným ochoreniam. Prečo je také bežné, čo sú jeho najčastejšie príznaky a dá sa mu nejakým spôsobom predísť?
Bolesti chrbta vo všeobecnosti patria medzi najčastejšie zdravotné problémy. Bolesť krížov dokonca patrí k jedným z najčastejších dôvodov, kvôli ktorému sa Slováci rozhodnú navštíviť svojho praktického lekára. V článku ti prinášame základné informácie o tomto pomerne častom ochorení, ktoré vie pekne skomplikovať tvoje bežné dni.
Ako sa prejavuje bolesť v krížovej oblasti?
Ľudovo nazývaná bolesť krížov sa prejavuje v škále od tupej až po ostrú (bodavú) bolesť v spodnej časti chrbta v oblasti krížov. Spomínaná bolesť môže prechádzať aj do iných častí tela, najčastejšie do dolných končatín, kde sa prejavuje väčšinou ako tupá bolesť či ostrý pocit „elektrického šoku“ spolu s možným tŕpnutím alebo pocitom šteklenia v niektorých svaloch.
Tento stav často obmedzuje tiež pohyb a môže znemožniť aj obyčajný úkon, akým je napríklad vzpriamený postoj. Okrem toho sa môže spájať so zlou náladou, s úzkosťou či nekvalitným spánkom a v konečnom dôsledku môže značne skomplikovať pracovný, školský či sociálny život človeka.
Boľavé kríže sú rozhodne nepríjemná záležitosť, no ako dlho môže tento stav trvať? Vo väčšine prípadov má bolesť spodnej časti chrbta akútny charakter, čo znamená, že trvá menej ako 6 týždňov, kým sa jednotlivec znovu zotaví. Známe sú však aj prípady, kedy bolesti pretrvávajú viac ako 12 týždňov a stanú sa chronickými.
Kedy navštíviť odbornú lekársku pomoc
Platí, že ak sa tvoj stav a bolesti nezlepšia do 72 hodín, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Návšteva lekára je nevyhnutná, ak sa bolesť chrbta prejaví po páde či inom zranení. To isté platí aj v prípade, že je spojená s problémom kontroly mechúra alebo čriev, so slabosťou v nohách, s horúčkou či bolesťami pri kašľaní alebo močení.
Odborná pomoc však nikdy nie je na škodu. Vždy treba dôkladne zvážiť, či je vhodné riešiť svoj stav na vlastnú päsť alebo ho radšej zveriť do rúk odborníkov. Pomoc a rady odborníkov sú aj v prípade „obyčajnej“ bolesti krížov nad zlato.
Najčastejšie príčiny bolesti krížov a chrbta
Väčšina ľudí sa s ňou prvýkrát stretne okolo 30. roku života a častejšie ju zažíva ženská populácia. No čo bolesť krížov spôsobuje najčastejšie? Na začiatku je potrebné povedať, že bolesť v krížovej oblasti (bolesť v dolnej časti chrbta) sa rozdeľuje na špecifickú a nešpecifickú.
Tá špecifická sa dá vysvetliť inou primárnou diagnózou (ochorením), poškodením tkaniva alebo môže pochádzať od iného orgánu (napr. obličky). Nešpecifická bolesť v krížovej oblasti chrbtice sa vyskytuje v 90 % jej prípadov a nie je možné ju pripísať inej primárnej diagnóze.
Rizikové faktory nešpecifickej bolesti krížov
Rizikovými faktormi pre vznik nešpecifickej bolesti spodnej časti chrbta sú:
- nedostatočná (až absentujúca) fyzická aktivita,
- fajčenie,
- obezita,
- veľký fyzický stres v pracovnom prostredí,
- sedavá práca či fyzicky náročná pracovná náplň (dvíhanie ťažkých vecí).
Prečo najčastejšie bolia kríže?
Čo môže spôsobovať bolesť v oblasti krížov:
- Fyzicky náročná práca, ktorá zahŕňa akúkoľvek aktivitu (dvíhanie, ťahanie) zaťažujúcu chrbticu. Naproti tomu, aj sedavá práca môže byť príčinou, pričom hrbenie sa či nekomfortné sedenie prispieva k riziku jej výskytu.
- „Prestrelenie“ športového tréningu. Nadmerné natiahnutie svalov počas športu, ktoré vedie k bolestiam krížov, je jednou z najčastejších príčin. Takáto bolesť častokrát nasleduje po nadmernej aktivite, ktorej predchádza dlhšia neaktivita.
- Zlé držanie tela v stoji, sede a hrbenie sa.
- Vyskočená platnička, ischias, chronické stavy vedúce k bolesti krížov, úrazy a pod.
Medzi príčiny bolestí v krížovej oblasti patrí aj spomínaný ischias, teda zápal sedacieho nervu. Viac môžeš zistiť v článku o ischiase, ktorý nie je výnimkou ani v športe.
Liečba bolesti krížov
Starostlivosť a liečba vždy závisí od povahy bolesti a od toho, či je bolesť špecifická alebo nie. Na rozdiel od špecifickej bolesti, ktorej liečba sa orientuje na primárnu diagnózu, liečba nešpecifickej bolesti v krížovej oblasti sa skladá z fyzickej terapie pre posilnenie a mobilitu svalstva, psychologickej a zo sociálnej podpory, zníženia záťaže pri fyzickej práci a zmien v životnom štýle.
Medikamenty, lieky či krémy proti bolesti tlmia symptómy ochorenia a prinášajú úľavu od bolesti. Ich užívanie je najlepšie v kombinácii s vyššie spomínanými prístupmi. Lieky proti bolesti by nemali predstavovať prvú líniu liečby. Pre chronické stavy či silné bolesti však môže lekár predpísať konkrétnu liečbu na predpis.
Ako sa dá zbaviť bolesti v krížovej oblasti?
Zopár tipov na zmiernenie bolesti krížov:
- Ak ide o bolesť vzniknutú svalovým prepätím, väčšinou postupne sama odíde, no hrejivou poduškou (vankúš) a teplým kúpeľom si v tomto prípade môžeš dopriať dočasnú úľavu.
- Čo najskorší možný návrat ku klasickým aktivitám namiesto zbytočného vylihovania v posteli, ak je príčinou znovu prílišná svalová námaha. Štúdie ukazujú, že ležanie v posteli viac ako 1 – 2 dni skôr bolesť zhoršuje a zároveň znižuje svalový tonus a flexibilitu.
- Kvalitné lekcie jogy s dobrým inštruktorom. Je dokázané, že ak bolesť chrbta pretrváva viac ako 3 mesiace, tak práve cvičenie jogy dokáže pomôcť. Ide o dlhodobejší proces, no jej pozitívne výsledky môžu trvať aj niekoľko mesiacov.
- Návšteva chiropraktika či osteopatického odborníka pre terapeutickú spinálnu manipuláciu. Tento prístup však nie je vhodný pre každého, preto je potrebné odborníka informovať o všetkých svojich symptómoch a zdravotnom stave.
- Masážna terapia, a to hlavne pri chronických stavoch.
- Podstúpenie akupunktúry. Výsledky štúdií ukazujú, že ľuďom s krátkodobou bolesťou spodného chrbta pomáha sham rovnako ako real akupunktúra. Takisto aj pri jedincoch s chronickou bolesťou badať po akupunktúre zlepšenie.
- Absolvovanie rehabilitácií, ktoré môžu zahŕňať strečing, posilňovanie alebo aj ľahký kardio tréning.
- Posilňovacie, naťahovacie a tzv. ohýbacie cviky zamerané na svaly spodného chrbta až bokov. Cviky je dobré konzultovať z hľadiska bezpečnosti s odborníkom (lekár, fyzioterapeut).
O akejkoľvek aktivite či zásahu, ktorú by si chcel aplikovať pri bolesti krížov sa určite poraď s kvalifikovaným odborníkom. Ten vie najlepšie zvážiť tvoj aktuálny problém, zdravotný stav a iné faktory.
Dá sa predchádzať tomuto ochoreniu?
Bolesť krížov sa môže ozvať v akomkoľvek veku. Zažívať ju môže ktokoľvek od dieťaťa po seniora, no starnutím sa možnosti jej výskytu zvyšujú. Najväčší počet prípadov s týmto druhom problémov sa vyskytuje v období medzi 50. a 55. rokom života.
Prevencia proti bolesti krížov
Síce s určitosťou neexistujú možnosti, ktorými by sa dalo predchádzať bolestiam krížov prichádzajúcim so starnutím, aby si znížil riziká vzniku bolestí či prejavy, môžeš sa držať nasledujúcich rád:
- zdravá telesná hmotnosť,
- pravidelné cvičenie,
- zdvíhanie váhy pomocou nôh, nie chrbtom,
- správna poloha (držanie) tela pri práci,
- dbanie o duševné zdravie,
- kvalitný spánok,
- skoncovanie s fajčením tabakových výrobkov.
Ak by si chcel zopár rád, ako svoj spánok zlepšiť a tým aj trochu pomôcť svojim krížom, môžeš si viac prečítať v článku o tom, ako dosiahnuť kvalitný spánok.
V roku 2020 ovplyvnila bolesť dolnej časti chrbta 619 miliónov ľudí globálne a odhaduje sa, že počet sa zvýši na 843 miliónov do roku 2050 v dôsledku stáleho zväčšovania populácie a jej starnutia. Okrem toho je aj vedúcou príčinou invalidity vo svete od roku 1990.
Jej dôsledky môžu byť vážne a komplikujú každodenné činnosti. Preto je naozaj potrebné šíriť o tomto na prvý pohľad banálnom či bežnom probléme ľudskej populácie dostatočnú zdravotnú osvetu.
Minimálne by si mal dohliadať a starať sa o svoje kríže. A pravdepodobne neskôr sám sebe poďakuješ, že si sedel v práci za počítačom vystretý či zaradil ľahký strečing do svojej každodennej rutiny.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/4aae9ca279abedaa08a484c800780319.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/ef717bedaac6ea6ab179f6e61779d051.pdf
https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-low-back-pain-overview
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/low-back-pain
https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain/