Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

  Produkty

  Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

V hlavnej úlohe - bolesť krížov. Prečo ma môžu bolieť kríže? Ako sa zbaviť bolesti či zmierniť prejavy?
08.10.2023 Dĺžka čítania: 5 min. Zdravie Športové zranenia

V hlavnej úlohe - bolesť krížov. Prečo ma môžu bolieť kríže? Ako sa zbaviť bolesti či zmierniť prejavy?

Prevažná väčšina z nás sa s bolesťami v krížovej oblasti chrbtice stretne aspoň raz za život. Vo svojom okolí sa s týmto ochorením stretávame na takmer dennej báze. Dokonca by sme ho mohli zaradiť aj k tzv. civilizačným ochoreniam. Prečo je toto ochorenie také bežné? Čo sú jeho najčastejšími príznakmi a môžeš mu nejakým spôsobom predísť? 

Bolesti chrbta vo všeobecnosti, patria medzi najčastejšie zdravotné problémy. Pričom taká bolesť krížov dokonca patrí k jedným z najčastejších dôvodov, kvôli ktorému sa Slováci rozhodnú navštíviť svojho praktického lekára. Náš článok prináša základné informácie o tomto ,pomerne častom, ochorení, ktoré vie pekne skomplikovať tvoje bežné dni.

Ako sa prejavuje bolesť krížov?

Ľudovo nazývaná, bolesť krížov sa prejavuje v škále od tupej až po ostrú (bodavú) bolesť v spodnej časti chrbta - v oblasti krížov. Spomínaná bolesť môže prechádzať aj do iných častí tela, najčastejšie do dolných končatín, kde sa najčastejšie prejavuje ako tupá bolesť či ostrý pocit „elektrického šoku” spolu s možným tŕpnutím alebo pocitom šteklenia v niektorých svaloch.

Tento stav často obmedzuje aj pohyb a môže znemožniť aj obyčajný úkon, akým je napríklad vzpriamený postoj. Okrem toho sa môže spájať aj so zlou náladou, úzkosťou či nekvalitným spánkom a v konečnom dôsledku môže teda značne skomplikovať pracovný, školský či sociálny život človeka.

Nepríjemnosť boľavých krížov je neodškriepiteľná, no ako dlho môže tento stav trvať? Vo väčšine prípadov má bolesť spodnej časti chrbta akútny charakter, čo znamená, že trvá menej ako 6 týždňov, kým sa jednotlivec znovu zotaví. Známe sú však aj prípady, kedy bolesti pretrvávajú aj viac ako 12 týždňov a stanú sa chronickými.

Kedy navštíviť odbornú lekársku pomoc?

Platí, že ak sa tvoj stav a bolesti nezlepšia do 72 hodín, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Návšteva lekára je potrebná a nevyhnutná, ak sa bolesť chrbta prejaví po páde či inom zranení. To isté aj v prípade, ak je spojená s problémom kontroly mechúra alebo čriev, slabosťou v nohách, horúčkou alebo s bolesťami pri kašlaní či močení.

Odborná pomoc však nikdy nie je na škodu. Vždy treba dôkladne zvážiť, či je vhodné riešiť svoj stav na vlastnú päsť alebo ho radšej zveriť do rúk odborníkov. Pomoc a rady odborníkov sú aj v prípade “obyčajnej” bolesti krížov povýšené nad zlato.

Najčastejšie príčiny bolesti krížov a chrbta

Väčšina ľudí sa s ňou prvýkrát stretne okolo 30. roku života a častejšie ju zažíva ženská populácia. No čo bolesť krížov spôsobuje najčastejšie? Na začiatku je potrebné povedať, že bolesť v krížovej oblasti (bolesť v dolnej časti chrbta) sa rozdeľuje na špecifickú a nešpecifickú. Tá špecifická sa dá vysvetliť inou primárnou diagnózou (ochorením), poškodením tkaniva alebo môže pochádzať od iného orgánu (napr. obličky).

Nešpecifická bolesť v krížovej oblasti chrbtice sa vyskytuje v 90% jej prípadov a nie je možné ju pripísať inej primárnej diagnóze.

Rizikové faktory nešpecifickej bolesti krížov

Rizikovými faktormi pre vznik nešpecifickej bolesti spodnej časti chrbta sú:

 • nedostatočná (až absentujúca) fyzická aktivita,
 • fajčenie,
 • obezita,
 • veľký fyzický stres v pracovnom prostredí,
 • sedavá práca či fyzicky náročná pracovná náplň (dvíhanie ťažkých vecí).

Prečo najčastejšie bolia kríže?

Čo môže spôsobovať bolesť v oblasti krížov:

 • Fyzický náročná práca, ktorá zahŕňa akúkoľvek aktivitu (dvíhanie, ťahanie), ktorá zaťažuje chrbticu. Naproti tomu aj sedavá práca môže byť príčinou, pričom hrbenie sa či nekomfortné sedenie prispieva k riziku jej výskytu.
 • „Prestrelenie” športového tréningu. Nadmerné natiahnutie svalov počas športu, vedúce k bolestiam krížov, sú jednou z najčastejších príčin. Veľmi častý je príchod takejto bolesti po nadmernej aktivite, ktorú predchádza dlhšia neaktivita.
 • Zlé držanie tela v stoji, v sede a hrbenie sa.
 • Vyskočená platnička, ischias, chronické stavy vedúce k bolesti krížov, úrazy a pod.

Medzi príčiny bolestí v krížovej oblasti patrí aj spomínaný ischias, teda zápal sedacieho nervu. Viac môžeš zistiť v článku o ischiase, ktorý nemá výnimku ani v športe.

Namáhavé cvičenie fitko

Liečba bolesti krížov

Starostlivosť a liečba vždy závisí od povahy bolesti a od toho, či je bolesť špecifická alebo nie. Narozdiel od špecifickej bolesti, ktorej liečba sa orientuje na primárnu diagnózu, liečba nešpecifickej bolesti v krížovej obasti sa skladá z fyzickej terapie pre posilnenie a mobilitu svalstva, psychologickej a sociálnej podpory, zníženia záťaže pri fyzickej práci a zmien v životnom štýle.

Medikamenty, lieky či krémy proti bolesti, tlmia symptómy ochorenia a prinášajú úľavu od bolesti a ich užívanie je najlepšie v kombinácii aj s vyššie spomínanými prístupmi. Lieky proti bolesti by nemali predstavovať prvú líniu liečby. Pre chronické stavy či silné bolesti však môže lekár predpísať konkrétnu liečbu na predpis.

Ako sa dá zbaviť bolesti v krížovej oblasti?

Pár tipov na zmiernenie bolesti krížov:

 • Ak sa jedná o bolesť vzniknutú svalovým prepätím, väčšinou postupne sama odíde, no hrejivou poduškou (vankúš) a teplým kúpeľom si v tomto prípade môžeš dopriať dočasnú úľavu.
 • Čo najskorší možný návrat ku klasickým aktivitám miesto zbytočného vylihovania v posteli, ak je príčinou znovu prílišná svalová námaha. Štúdie ukazujú, že ležanie v posteli viac ako 1-2 dni skôr bolesť zhoršuje a zároveň znižujú svalový tonus a flexibilitu.
 • Kvalitné lekcie jogy s dobrým inštruktorom. Je dokázané, že ak bolesť chrbta pretrváva viac ako 3 mesiace, tak práve cvičenie jogy dokáže pomôcť. Ide o dlhodobejší proces, no jej pozitívne výsledky môžu trvať aj niekoľko mesiacov.
 • Návšteva chiropraktika či osteopatického odborníka pre terapeutickú spinálnu manipuláciu. Tento prístup však nie je vhodný pre každého, preto je potrebné odborníka informovať o všetkých svojich symptómoch a zdravotnom stave.
 • Dopriatie si masážnej terapie, a to hlavne pri chronických stavoch.
 • Podstúpenie akupunktúry. Výsledky štúdií ukazujú, že ľuďom s krátkodobou bolesťou spodného chrbta pomáha rovnako ako sham, aj real akupunktúra. Takisto aj pri jedincoch s chronickou bolesťou badať po akupunktúre zlepšenie.
 • Absolvovanie rehabilitácií, ktoré môžu zahŕňať strečing, posilňovanie alebo aj ľahký kardio tréning.
 • Posilňovacie, naťahovacie a tzv. ohýbacie cviky zamerané na svaly spodného chrbta až bokov. Cviky je dobré konzultovať z hľadiska bezpečnosti s odborníkom (lekár, fyzioterapeut).

O akejkoľvek aktivite či zásahu, ktorú by si chcel/-a aplikovať proti bolesti krížov, sa určite podraď s kvalifikovaným odborníkom, ktorý vie najlepšie zvážiť tvoj aktuálny problém, zdravotný stav a iné faktory.

Fyzioterapeutické a iné cvičenia pomáhajú pri bolesti chrbta a krížov

Viem predchádzať tomuto ochoreniu?

Bolesť krížov sa môže ozvať v akomkoľvek veku. Zažívať ju môže od dieťaťa po seniora, no starnutím sa možnosti jej výskytu zvyšujú. Najväčší počet prípadov s týmto druhom problémov sa vyskytuje v období 50.-55. roku života.

Prevencia proti bolesti krížov

Síce s určitosťou neexistujú možnosti, ktorými by sa dalo predchádzať bolestiam krížov prichádzajúcim so starnutím, ale aby si znížil/-a riziká vzniku bolestí či prejavy, môžeš sa držať nasledujúcich rád:

 • zdravá telesná hmotnosť,
 • pravidelné cvičenie,
 • zdvíhanie váhy pomocou nôh, nie chrbtom,
 • správna poloha (držanie) tela pri práci,
 • dbanie na duševné zdravie,
 • kvalitný spánok, 
 • skoncovanie s fajčením tabakových výrobkov.

Ak by si chcel/-a pár rád, ako svoj spánok zlepšiť a tým pádom trochu pomôcť svojim krížom, môžeš si viac prečítať v článku o tom, ako dosiahnuť kvalitný spánok.

V roku 2020 ovplyvnila bolesť dolnej časti chrbta 619 miliónov ľudí globálne a odhaduje sa, že počet sa zvýši na 843 miliónov do roku 2050 v dôsledku stáleho zväčšovania populácie a jej starnutia. Okrem toho je aj vedúcou príčinou invalidity vo svete od roku 1990.

Jej dôsledky môžu byť vážne a komplikujúce každodenné činnosti. Preto je naozaj potrebné šíriť o tomto, na prvý pohľad banálnom či bežnom, probléme ľudskej populácie, dostatočnú zdravotnú osvetu.

Minimálne by si mal dohliadať a starať sa o tie svoje kríže. A pravdepodobne si neskôr sám sebe poďakuješ, že si sedel v práci za počítačom vystretý či zaradil ľahký strečing do svojej dennej rutiny.Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/4aae9ca279abedaa08a484c800780319.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/ef717bedaac6ea6ab179f6e61779d051.pdf

https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-low-back-pain-overview

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/low-back-pain

https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain/


bolesť krížov prečo ma bolia kríže bolesť v krížovej oblasti bolesť spodnej časti chrbta bolesť spodného chrbta prečo najčastejšie bolia kríže ako sa zbaviť bolesti v krížovej oblasti tipy na zmiernenie bolesti prevencia proti bolesti krížov najčastejšie príčiny bolesti krížov

Napísal

Trenujeme.sk

08.10.2023

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.