Množstvo profesionálnych i víkendových športovcov trpí bolesťami sedacieho nervu. Ischias môže byť spôsobený nesprávnou športovou technikou, neopatrnosťou či náhlym pohybom, ktorý vyvinie tlak na sedací nerv. Ako bolesti predchádzať a čo robiť, ak ste zápal sedacieho nervu prekonali?
Ako vzniká bolesť sedacieho nervu?
Ischias označuje bolesť chrbta, ktorú spôsobuje poškodenie alebo zatlačenie na sedací nerv. Ide o najväčší nerv v tele človeka - začína v spodnej časti chrbta a postupuje po zadnej časti oboch končatín. Tlak na nerv môže spôsobiť svalový kŕč či hernia disku (vyskočená platnička), nie je ničím nezvyčajným v tehotenstve a tiež v prípade, že sa nerv poškodí neopatrným cvičením alebo nesprávnou technikou pri športe.
V hornej časti sa sedací nerv tiahne pomedzi svalové vlákna, hlavne cez veľký driekový sval, a hamstringy. Práve pri namáhaní týchto svalov môže dôjsť k tlaku, ktorý spôsobí ischias. Zatiaľ čo niektorým pacientom šport pomáha uľaviť od bolesti sedacieho svalu, u iných vyvoláva zhoršenie bolesti, necitlivosť alebo mravčenie.
Ako sa ischias prejavuje?
Pri tomto probléme je časté mravčenie, pichanie alebo bolesť v oblasti spodného chrbta. Bolesť môže postupovať cez sedací sval a smerovať až do prstov na nohách. Bolesť je zvyčajne prítomná iba na jednej končatine. Zhoršiť sa môže pri dlhom sedení, tesne po zobudení často aj pri prudkých pohyboch.
Je vhodné pokračovať v športe, aj keď máte bolesti?
Ischias sa môže zhoršiť fyzickou aktivitou. Niekedy je to spôsobené štrukturálnym stavom miechy, ktorý je citlivý na náročnú aktivitu alebo špecifickú polohu. Inokedy šport spôsobuje psychosomatickú bolesť, ktorá súvisí s nervozitou alebo strachom zo zranenia. Ak pri miernej fyzickej záťaži (kráčanie po schodoch, dlhšia prechádzka, konkrétny šport) pociťujete bolesť, navštívte lekára.
V opačnom prípade si môžete všimnúť, že bolesť pri športe ustupuje alebo sa symptómy ischiasu strácajú úplne. Ak ste absolvovali liečbu zápalu sedacieho svalu, či už doma alebo pod dohľadom lekára, je možné postupne sa vrátiť k pravidelnému športu. Držte sa týchto zásad:
- Pri cvičení by ste mali cítiť iba minimálnu bolesť. Ak presiahne intenzitu 3/10, zastavte sa a v tréningu pokračujte, až keď bolesť ustúpi.
- Ak je váš rozsah pohybu príliš malý, počkajte so športom ešte nejaký čas. Chrbtica a zasiahnutá noha by mala mať podobnú flexibilitu, ako pred vznikom zápalu.
- Pred začiatkom športu by ste nemali cítiť výraznú bolesť, znecitlivenie ani slabosť dolných končatín.
Ako predchádzať zápalu sedacieho nervu
Ak vykonávate cviky so závažím, sústreďte sa na správnu techniku. Platí to obzvlášť pri posilňovaní hamstringov, mŕtvom ťahu, drepoch a výpadoch. Pred cvičením si svaly zahrejte strečingom alebo kardio rozcvičkou, predovšetkým ak športujete skoro ráno. Pre celkovú flexibilitu môžete vyskúšať jogu. Dôležité je tiež správne držanie tela, ischias môže byť spôsobený aj častým sedením na nerovnom povrchu, napríklad na peňaženke v zadnom vrecku nohavíc.