Prečo vznikajú kŕče?

Prečo vznikajú kŕče?

Asi každému sa už stalo, že dostal svalový kŕč. Ide o bolestivé stiahnutie svalu sprevádzané prudkou bolesťou na postihnutom mieste a stvrdnutím svalu. Najčastejšie postihujú lýtka, ale môžu zasiahnuť aj iný sval.

Ako sa sval dostane do kŕču

Svalové kŕče vznikajú v dôsledku veľkej únavy a vyčerpanosti. S tým je spojené aj prijímanie nedostatku minerálov, hlavne sodíka. Nebezpečenstvo je v nedostatočnej hydratácií, ale aj v hyponatriémii (prehydratácií), a to počas pretekov môže byť poriadne nepríjemné. Ako zistiť, či dosť pijete? Dehydrovaný môžete byť aj v momente, keď síce pijete dosť, no neudržiavate si dostatočnú hladinu sodíka v tele. Preto sa odporúča zvýšiť jeho príjem už pred dlhšími pretekmi alebo tréningom. Dôležité je tiež prijímať ho počas námahy a po nej, a to hlavne v horúcom počasí.
Liek na kŕče v svaloch Kŕče môžu postihnúť športovcov aj bežných ľudí
Znamenát to zvýšiť príjem iontových nápojov o 50 – 75 % svojho celkového príjmu tekutín počas tréningu a pretekov. Tabletky elektrolytov sú tiež skvelou alternatívou, preto ich majte vždy poruke. Na trhu je už množstvo značiek, z niektorých si môžete namiešať športový nápoj s nulovým podielom kalórií. Pri vytrvalostnom tréningu je nevyhnutné, aby ste ostali hydratovaní a neprijímali ďalšie sacharidy a kalórie. Niektoré iontové nápoje obsahujú dokonca aj kofeín, ktorý vás povzbudí k ďalšiemu výkonu.

Iné príčiny vzniku kŕčov

Kŕče trápia aj tých, ktorí sa športu nevenujú vôbec alebo len rekreačne. Príčin môže byť veľmi veľa, napr. zlé prekrvenie, prechladnutý sval či nedostatok horčíka. Prenos vzruchov a svalových kontrakcií je zaujímavý proces, na ktorý vplýva obrovské množstvo faktorov.
Obsah magnézia v banáne Banán je bohatým zdrojom horčíka
Pri strese alebo nadmernej záťaži sa vo veľkých množstvách odbúrava i magnézium. Pokiaľ vás zvyknú potrápiť kŕče aj mimo športového výkonu, vyskúšajte preventívne magnézium v kombinácii s vitamínom B6, ktorý podporuje jeho vstrebávanie. Bohatým zdrojom horčíka je napríklad banán.