Je lepšie plánovať beh na kilometre, alebo minúty?

Je lepšie plánovať beh na kilometre, alebo minúty?

Väčšina tréningových plánov, ktoré nájdete napríklad na internete, je urobená v kilometroch. Potom sú ale aj také, ktoré namiesto kilometráže používajú minúty. Ktoré z nich sú lepšie? Mnoho bežcov, častejšie tých mužského pohlavia, má pri tréningu veľkého nepriateľa: vlastné ego. Taký chlap vybehne s tým, že si dá desať kilometrov voľne. Lenže už za prvou zákrutou uvidí v diaľke lákavú postavu bežkyne. Čo urobí? Samozrejme zrýchli, aby dotyčnú dobehol a predbehol, pretože túžba sa predviesť je v ten okamih jednoducho silnejšia ako diktát tréningového plánu. Niekedy sa dokonca ani tá bežkyňa nemusí zjaviť - stačí podľahnúť pocitu, že dnes sa vám beží nádherne a bola by škoda si to nedať rýchlejšie, alebo proste len hnusne prší a chcete byť čoskoro doma.
Motivácia pre behanie Každý bežec si vždy nájde nejakú motiváciu.

Kedy sú minúty vhodnejšie

  • Pre dlhé behy v pomalom tempe či fartlek.
  • Pre tréningové plány, ktoré nie sú prispôsobené konkrétnemu bežcovi. Človek, ktorý na maratón potrebuje cez päť hodín, nemôže v tréningu odbehnúť rovnakú kilometráž ako ten, čo to dá hlboko pod tri hodiny. V danej záťažovej zóne by totiž logicky strávil takmer dvojnásobok času a riskoval by preťaženie.
  • Pre začiatočníkov - aj im lepšie zohľadnia ich východisková kondíciu a sú pre nich lepšie aj z hľadiska motivácie.
  • Pre bežcov, ktorí sa vracajú po dlhšej pauze spôsobenej napríklad zranením.
Beh na poľnej ceste Každý druh tréningu pomáha nejakým spôsobom.

Kedy riadiť tréning podľa kilometrov

  • Pri tempových behoch a intervalovom tréningu.
  • Ak máte tréningový plán presne na mieru.
  • Keď napríklad chcete zabehnúť maratón, a teda musíte v tréningu nabehať dostatočný počet kilometrov.
  Ktorým spôsobom behávate vy? Plánujete po prečítaní článku zmeniť svoje tréningové plány? Ak áno, dajte nám vedieť v komentároch ako.