Ako sa zamilovať do behu a nikdy sa nerozlúčiť

Ako sa zamilovať do behu a nikdy sa nerozlúčiť

Patríte k ľuďom, ktorí sa pokúšali začať s behom už mnohokrát, ale nikdy pri ňom nevydržali? Alebo sa snažíte nájsť odhodlanie, ale neviete, ako začať? Pokiaľ na základnej škole nepatril beh k vašim obľúbeným aktivitám, neznamená to, že sa do neho nebudete vedieť zamilovať teraz.     Beh má oproti ostatným športom nepochybne množstvo výhod. Patrí medzi časovo a finančne menej náročné aktivity a môže ho vykonávať takmer každý. Nie každý ho však obľubuje. Veľa chýb robíme už na samom začiatku. Ponúkame vám zopár rád, ako si túto aktivitu zamilovať od prvého momentu. Ako začať behať si povieme v tomto článku.
Ako začať behať Beh je pre mnohých ľudí láskou na celý život. Ako to dokázali?

Pomaly zájdete ďalej

Mnoho bežcov – začiatočníkov urobí rovnakú chybu, kvôli ktorej si povedia, že beh je nad ich sily. Dôležité je nepreceňovať svoje možnosti a uvedomiť si, že pri vašich prvých tréningoch v kuse behať jednoducho nebudete. Prvé behy sú skôr o striedaní chôdze a behu. Ide najmä o samotný pobyt vonku. Môžete začať napríklad minútou behu a dvoma minútami chôdze. Tento pomer sa časom mení a vyrovnáva. Buďte radi, že ste zvíťazili nad svojou lenivosťou, a to je to najdôležitejšie. Váš prvý beh by nemal byť dlhší ako 20 minút. Začnite behať najmenej dvakrát do týždňa, postupne ideálne každý druhý deň.
Bežec a bežecky chodník zaliaty slnkom Pri prvých behoch je dôležité striedať chôdzu a beh.

Urobte z behania prioritu

Dôležitým faktorom, ako pri behu zotrvať, je jeho pevné zaradenie do vášho týždenného plánu. Pokiaľ si vediete diár, pokojne si váš tréning zapíšte spolu s ostatnými vecami ako plnohodnotnú aktivitu. Budete ho mať neustále na očiach a priradíte mu tak patričnú dôležitosť. Prestanete si hľadať výhovorky, prečo neísť behať, pretože ani ostatné svoje aktivity si nespytujete zakaždým, keď ich máte vykonať.

Plánujte, vymýšľajte, zabávajte sa

Beh je aktivita ako každá iná a aj tu platí pravidlo, že pokiaľ sa z neho stane nudný stereotyp, veľmi rýchlo vás omrzí. Skúste si doma naplánovať okrem časov, kedy pôjdete behať, aj trasy, po ktorých sa vydáte. Behať každý druhý deň okolo tých istých domov je naozaj nezáživné. Meňte terény, po ktorých bežíte. Skúste občas vymeniť asfalt za nerovnomerný terén. Okrem toho, že vaše kĺby dostanú menej zabrať, behať v lese je oveľa väčší adrenalín a radosť. Budete mať úplne nové podnety, zvuky, vône, a tak sa môže stať z behu vaša obrovská láska. Dôležité je aj neustále kladenie si nových cieľov. Budú udržiavať vašu motiváciu a dajú vášmu behu vždy nový zmysel. Môže ísť naozaj o jednoduché ciele, napríklad že dnes odbehnete bez toho, aby ste prešli do chôdze alebo popri behu spočítate všetky lampy, ktoré miniete. Fantázii sa medze nekladú.
Bežec v lese si nastavuje hodinky Beh v teréne vám poskytne úplne nový zážitok.

Nájdite si „parťáka“ a nezabudnite na odmeny

Bojíte sa ako začať behať? Vraví sa, že cvičenie v posilňovni ubieha lepšie, keď ho môžete zdieľať s kamarátom. To isté platí aj pri behu. Pokiaľ ste naň dvaja, viete sa lepšie podržať a motivovať. Vo dvojici vám čas ubehne rýchlejšie a často si ani neuvedomíte, koľko ste toho už odbehli. Bežecké kamarátstva sú veľmi silné a to isté platí aj o pároch, ktoré trávia spoločný čas behaním. Beh nemá byť len o drine, ale aj o príjemných zážitkoch a pocitoch. Nezabúdajte náročný tréning zakončiť niečím, čo máte radi. Doprajte si napríklad váš obľúbený nápoj alebo chutné jedlo. To isté platí aj o bežeckom oblečení. Môže to znieť povrchne, ale kúpou pekného bežeckého oblečenia zdvihnete nielen svoje sebavedomie, ale aj radosť z behu. Aj pri športe môžete vyzerať a cítiť sa skvelo. Ďalším trikom, ako sa zamilovať do behu, je počúvanie vašej obľúbenej hudby. Behanie v rytme skladieb, ktoré máte radi, vám pomôže ľahšie si obľúbiť túto aktivitu. Dynamická hudba vás vyburcuje k lepším výkonom a najmä vás aspoň na chvíľku vytrhne z každodennej reality.
Žena ide behať so slúchadlami a hudbou. Pri behu je dôležité byť chvíľu sám so sebou, avšak behanie do hudby vás vždy príjemne nakopne.

Nenúťte sa nasilu

Sú veci, ktorým treba dopriať čas a sú veci, ktoré jednoducho nie sú stvorené pre nás alebo my pre ne. Pokiaľ váš pokus zamilovať si beh nevyšiel už niekoľkokrát, možno táto aktivita naozaj nebude pre vás. Nestrácajte preto čas niečím, čo nemáte radi. Určite existuje mnoho ďalších športov, ktoré sú pre vás ako stvorené. Možno sa o pár rokov touto aktivitou stane aj beh, jeden nikdy nevie. Mnoho bežcov priznalo, že si beh zamilovali až vtedy, keď s ním na určitý čas prestali. Tak ako vo všetkých vzťahoch, aj tu platí, že po čase sa vám môže zunovať. Avšak po pauze si uvedomíte, čo ste stratili a vtedy sa opätovne zamilujete. Každopádne vám držíme palce, pretože každý pohyb navyše je pre naše telo prospešný.