Ako vybrať servis bicyklov v Bratislave

Ako vybrať servis bicyklov v Bratislave

Bicykel je pre mnohých častý dopravný prostriedok - rovnako ako auto. Každý dopravný prostriedok potrebuje správny a pravidelný servis. Ak ste rekreačný cyklista a bicykel vyberáte z garáže iba párkrát do roka či iba na leto, neznamená to, že váš bicykel nepotrebuje servis. Práve naopak. Či už jazdíte každý deň alebo párkrát do roka, bicykel by ste mali pravidelne kontrolovať.

Na rozdiel od auta, bicykel sa udržiava omnoho ľahšie a najmenej raz do roka by ste ho mali zaviesť do servisu, kde sa oňho dobre postarajú. Ako ale vybrať spoľahlivý servis bicyklov, ak nepoznáte, aké služby ponúkajú? Na základe tohto článku zistíte, kedy potrebujete servis bicykla a v akom rozmedzí sa pohybujú ceny servisu bicyklov v Bratislave.

Kedy potrebujem servis bicykla

Ešte predtým, ako sa vyberiete priamo do servisu, skontrolujte svoj bicykel sami. Nie všetci sme cyklo mechanici, no základné kontroly, ktoré by sme mali vykonávať pravidelne, zvládne každý. Pred každou jazdou vykonajte jednoduchú kontrolu - vzduch, brzdy, reťaze. Uistite sa, že máte dostatok vzduchu v pneumatikách, brzdy fungujú a reťaz bicykla je čistá a naolejovaná. Pokiaľ je všetko v poriadku, raz za mesiac a po každej dlhšej prestávke skontrolujte bicykel podrobnejšie. Odporúčame pozrieť sa na týchto 5 znakov, pri ktorých zistíte, či vás bicykel potrebuje servis.

  1. Radenie prevodových stupňov nie je plynulé - Asi najkomplikovanejšia časť bicykla je systém riadenia. Ak sa oň nebudete dobre starať, môže začať zlyhávať. Prevodové stupne by mali prechádzať bezchybne, akékoľvek zvuky a prešmyky znamenajú problém a mali by ste navštíviť servis bicyklov.
  2. Stopy hrdze na bicykli - Akákoľvek hrdza na vašom bicykli by vás mala postaviť do pozoru. Nemala by sa nachádzať na žiadnom pohyblivom komponente, kde je to bežné hlavne kvôli dažďom. Vďaka servisu odborníkmi a náhradnými dielmi prežije bicykel ešte niekoľko rokov.
  3. Nefunkčné alebo menej výkonné brzdy - Nezáleží v akom teréne jazdíte, brzdy sú najdôležitejšou súčasťou bicykla. Ak si všimnete, že nebrzdia tak ako predtým a vaša brzdná dráha je dlhšia, je načase navštíviť servis.
  4. Bicykel vydáva počas jazdy neobvyklé zvuky - Nediagnostikovaný zvuk je skvelým indikátorom, že bicykel potrebuje servis. Buchot, škrenie, alebo zvláštny pocit - problémy sa kopia postupne a po servise môžete zistiť, že jazda je plynulejšia ako predtým.
  5. Nastaviteľné sedadlo už nie je nastaviteľné - Nie všetky zhoršenia stavu bicykla sú život ohrozujúce, ale dokážu poriadne znepríjemniť zážitok z jazdy. Takýmto príkladom je aj cyklistické sedlo. Ak si s jeho nastavením neviete poradiť sami, navštívte servis.

Pravidelná kontrola stavu bicykla predlžuje jeho životnosť.

Služby cykloservisov Bratislava

Kontrolou bicykla ste zistili, že je pravdepodobne najvyšší čas navštíviť servis. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke služieb cykloservisov v Bratislave pre rýchlejší výber toho správneho servisu pre váš bicykel. Pri výbere servisu musíte myslieť na sezónnosť a teda, že v období jarných a letných mesiacov je čakacia doba aj niekoľko týždňov. V zimných mesiacoch je čakacia doba obvykle niekoľko dní. Každá opravovňa bicyklov funguje na objednávky, niektoré servisy bicyklov v Bratislave ponúkajú aj možnosť vyzdvihnutia a doručenia bicykla po servise na dohodnuté miesto, aj ku vám domov.

Pokiaľ potrebujete servis bicykla neodkladne do 24 hodín, záleží od vyťaženosti servisu, či vás prijme. V takomto prípade sa cena úkonov môže navýšiť až o 100 %. Na počkanie sa vykonávajú väčšinou opravy defektov alebo iné drobné opravy, odhliadnuc od prvého záručného servisu.

Montáž a demontáž komponentov bicykla v servise.

Najčastejšie typy servisných úkonov

Typy servisných úkonov, ktoré servisy ponúkajú, sa od seba veľmi nelíšia. Najväčší rozdiel je v cene a následne celkovej kvalite úkonov, ktoré servisy ponúkajú. Najhlavnejšie úkony predstavujú základné a komplexné balíky servisu bicyklov.

  • Základný balík obsahuje najčastejšie kontrolu bŕzd, dofúkanie kolies, nastavenie riadenia, kontrolu a čistenie reťaze, kontrolu pedálov, diagnostiku ostatných porúch a iné. Takýto základný balík stojí v priemere 30 € pre mestské, krosové a horské bicykle. Cena balíka pre e-bicykle začína na 40 €.
  • Komplexný balík obsahuje základný balík + kompletné umytie bicykla, centrovanie kolies, nastavenie a premazanie bŕzd, výmenu laniek, vyčistenie reťaze a iné. Komplexný balík stojí v priemere 90 €.

Ponúkané typy servisných úkonov nájdete vo všeobecnosti vo všetkých servisoch v Bratislave rovnaké. Najlacnejšie úkony sú napríklad montáže a demontáže riadidiel, gripov, pedálov, košíkov, sedadiel alebo premazanie bŕzd. Najdrahšie úkony, okrem servisných balíkov, sú napríklad čistenie prevodového ústrojenstva, umývanie bicykla a následné premazanie.

Priemerné ceny úkonov môžete očakávať napríklad za vypletenie kolesa s centrovaním, frézovanie osadenia, opravu orechu, výmeny plášťov, výmenu lanka radenia alebo výmeny omotávky.

Kontrola prevodníka bicykla je jedným zo servisných úkonov.

Ceny servisných úkonov

Ceny servisných úkonov sa líšia od predajne a opravovne. Ak neberieme do úvahy ceny servisných balíkov, vo všeobecnosti patria medzi najdrahšie úkony zloženie bicyklu, ktorý nebol kúpený na predajni alebo neštandardné činnosti, za ktoré sa účtuje hodinovou sadzbou. Najlacnejšími úkonmi bývajú jednoduchšie činnosti, ktoré nepotrebujú veľa času, ako napríklad montáž reťaze alebo dofúkanie kolies.

Ceny takýchto úkonov sa pohybujú medzi 2 - 10 €. Ostatné úkony, ako napríklad výmena lanka riadenia s nastavením, sa pohybujú v priemerných cenách okolo 10 - 15 €. Je pravdepodobné, že úkonov budete na jeden servis potrebovať viac a preto sa môže cena vyšplhať na 50 až 200 €. Informujte sa dopredu, aké úkony sa vykonajú a aká bude celková suma.

Kvalita cykloservisov v Bratislave

Cena servisných úkonov ešte stále neznamená, že servis, ktorému zveríte váš bicykel, je skutočne dobrý. Celková spokojnosť so servismi v Bratislave je na výbornej úrovni, no pred výberom cykloservisu vždy dbajte na recenzie zákazníkov. Predtým, ako sa rozhodnete objednať bicykel na kontrolu, môžete zájsť do zvolenej predajne a opravovne bicyklov a na vlastné oči sa presvedčiť, ako komunikujú so zákazníkmi a či sú to odborníci.

Dajte si pozor na slabú ochotu obsluhy, neodbornosti, zlej komunikácie a aktuálnosti informácií na stránke, predovšetkým cenníka a otváracích hodín. Servis bicyklov je dôležité vyberať predovšetkým na základe odborného personálu, ktorý rozumie svojej práci a vie vám zodpovedať všetky otázky. Profesionálny prístup, orientácia na detaily, dodržanie termínov a dohodnutej ceny sú skvelé znaky, že ste si vybrali ten správny servis.

Po servise si vždy bicykel nezabudnite na predajni skontrolovať a vyskúšať, aby vzniknuté pochybenia boli adresované okamžite.

Kvalita cykloservisov Bratislava je vysoká.

Ak ste šikovný a viete si veľa bežných porúch opraviť aj sami, pozrite si ponuku komponentov na bicykle, náhradné plášte Pirelli a nezabudnite na základné doplnky na bicykle, ktoré by mal vlastniť každý cyklista.