Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Ako sa zbaviť závislosti na cukre a prečo je nadmerný príjem sacharidov škodlivý
29.11.2022 Dĺžka čítania: 5 min. Zdravie Iné Tipy

Ako sa zbaviť závislosti na cukre a prečo je nadmerný príjem sacharidov škodlivý

Sacharidy, do ktorých zaraďujeme aj cukry, sú jednou zo základných stavebných jednotiek bunky, zdrojom energie a plnia zásobovaciu funkciu. Aj napriek tomu sú označované za strašiakov zdravého životného štýlu. Je to spôsobené tým, že rozlišujeme viacero druhov sacharidov a kľúčom je aj množstvo, ktoré telo príjme. Nemusíme ich hneď rozdeliť na dobré a zlé, ale na také, ktoré telo pre správne fungovanie potrebuje a na tie menej potrebné, ktoré nám však väčšinou robia najväčšiu radosť.

Ako zistíš, či si závislý na cukre

Existujú signály, vďaka ktorým zistíš, či si závislý na cukre. Táto závislosť totiž nie je žiadna sranda, dokonca je to merateľný fyziologický jav, ktorým trpí množstvo ľudí. Nižšie nájdeš pár otázok, ktoré ti napovedia, či si alebo nie si závislý od cukru.

  • Potrebuješ na uspokojenie chuti stále viac a viac?
  • Konzumuješ sladké aj keď nie si hladný?
  • Pociťuješ počas dňa únavu a nedostatok energie po jedle?
  • Potrebuješ cukor na upokojenie v stresových situáciách?
  • Máš pocit viny z konzumácie sladkého?
  • Myslíš na sladké často?

Pokiaľ si na väčšinu otázok odpovedal áno, niečo by si s tým mal robiť. Nie je to však také jednoduché, ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Aké druhy sacharidov poznáme

Poznáme tri druhy makroživín – bielkoviny, tuky a sacharidy. Všetky makroživiny telo prijíma potravou a neskôr ich spracuje. Ak skonzumuješ jedlo, ktoré obsahuje sacharidy, telo ich rozštiepi na molekuly glukózy. Existuje však niekoľko druhov sacharidov, ktoré sa v tele správajú rozdielne a telo ich inak spracováva. Pod pojem sacharid spadá všetko od jednoduchých cukrov až po vlákninu. Sacharidy najčastejšie rozdeľujeme na dve skupiny:

Monosacharidy – cukry, ktoré môžu vyzerať neškodne

Jednoduché sacharidy, ktoré obsahujú len jednu alebo dve molekuly cukru sú monosacharidy. Je to napríklad glukóza alebo fruktóza, ktorá sa nachádza aj v ovocí. Práve tu je potrebné dať si pozor na množstvo, ktoré skonzumujeme. Napríklad taký pomaranč má približne 60 kalórií, avšak liter pomarančovového džúsu obsahuje pokojne aj 450 kalórií. To predstavuje pre porovnanie priemernú porciu grilovaného kuracieho mäsa s ryžou alebo lososa so zemiakmi.

Glukóza, inak nazývaná aj hroznový cukor, sa v tele okamžite premieňa na energiu. Okrem podpory tela slúži aj ako palivo pre náš mozog. Najčastejšie ju nájdeš v potravinách ako med alebo sušené ovocie, napríklad marhule, hrozienka či ríbezle. Okrem toho ju nájdeš aj v mliečnych výrobkoch alebo v celozrnnom pečive.

Druhým typom monosacharidu je fruktóza. Tá sa najčastejšie vyskytuje v ovocí. Z krátkodobého hľadiska ti síce výrazne nezvýši glykemickú odozvu, no z dlhodobého hľadiska nie je pre naše telo prospešná. Oproti glukóze dokonca spôsobuje v tele väčšie škody, je sladšia a užívajú ju najmä diabetici ako náhradu za škrob. Rozdiel medzi glukózou a fruktózou je, že v tele metabolizujú odlišne.

Nevýhodou monosacharidov je, že neobsahujú žiadne vitamíny ani minerály. Do krvi sa vstrebávajú naozaj rýchlo, preto ich nadmerný príjem spôsobuje nárast tukových zásob v tele. Ďalšou nevýhodou je, že po ich skonzumovaní síce pocítiš na chvíľu nárast energie, no čoskoro budeš unavený a navyše aj znova hladný. Dávaj si na ne pozor, pretože pre tvoje telo majú nulovú výživovú hodnotu.

Aj klasický cukor sa zaraďuje medzi jednoduché cukry, ktoré tvorí jedna molekula glukózy a jedna molekula fruktózy. Ten už neobsahuje žiadne pridané mikroživiny a jedna lyžička kryštálového cukru obsahuje 20 kalórií. To nie je vôbec veľa, avšak 1,5l fľaša Coca Coly obsahuje 168 g cukru, čo predstavuje 674 kalórií. A to už je poriadna porcia energie.

Polysacharidy – komplexné cukry

Zložené sacharidy – polysacharidy sa skladajú z pospájaných sacharidových jednotiek (od troch až po stovky). Väčšina zložených cukrov v ľudskej strave sú škroby, ktoré predstavujú dlhé a rozvetvené reťazce pospájaných molekúl cukru. Zložené sacharidy sa označujú tiež ako komplexné, telo ich trávi oveľa pomalšie, čo zabezpečuje, že je nárast glukózy v krvi oveľa nižší.

Práve preto sú komplexné sacharidy oveľa výživnejšie. Zložené sacharidy nájdeš v obilninách, zemiakoch, zelenine alebo v strukovinách. Pokiaľ ich vo svojom jedálničku skombinuješ so zdravými tukmi a bielkovinami, nárast cukru v krvi výrazne spomalíš.

Čo je pridaný cukor a prečo je škodlivý

Voľný alebo pridaný cukor je všetok cukor, ktorý sa nachádza vo všetkých potravinách. Zahŕňa cukor, ktorý nájdeš v džúse, mede, javorovom sirupe ale aj v pečive, dresingoch, polievkach a všetkých spracovaných potravinách. Okrem toho svoje telo zásobujeme sladenými nápojmi, cukrovinkami alebo dezertom takmer po každom jedle. Nemusíme pripomenúť to, že také množstvo pridaného cukru nášmu telu vôbec neprospieva.

Konzumácia nadmerného množstva pridaného cukru môže v tele zvýšiť hladinu triglyceridov, čo môže spôsobiť riziko srdcových ochorení. Cukor okrem toho podporuje vznik zubného kazu tým, že umožňuje množiť sa a rásť. Ďalším problémom je nedostatok živín. Ak konzumuješ potraviny s pridaným cukrom namiesto výživných jedál, z dlhodobého hľadiska ti budú chýbať dôležité živiny, vitamíny a minerály.

Pridaný cukor nájdeš takmer všade

Príjem cukru a šport

Príliš veľa pridaného cukru v jedálničku je pre tvoje zdravie škodlivé, avšak konzumácia sacharidov môže byť pre športový výkon prínosná. Športovci, ktorí chcú znížiť príjem cukru, často ostávajú zmätení a nevedia, ako to dosiahnuť. Pokiaľ chceš minimalizovať množstvo pridaného cukru mimo športového výkonu, super, tvoje telo ti poďakuje. Avšak počas dlhodobej športovej aktivity je cukor, najmä pred a po cvičení, užitočný a nie sú s ním spojené vyššie uvedené riziká a zdravotné problémy.

Mnohé zo zdravotných problémov spojených s cukrom sa viažu na jeho konzumáciu v pokoji. Pokiaľ teda nie si aktívny a cukor nespáliš, jeho hladina v krvi zostáva dlhšie zvýšená a väčšie množstvo sacharidov sa ukladá ako tuk. Počas športovej aktivity je však metabolizmus cukrov odlišný. Pokiaľ počas cvičenia príjmeš cukor, nebude to viesť k prudkému nárastu inzulínu, ani k poškodeniu pečene či leptínovej rezistencii.

Aj keď počas cvičenia môžeš konzumovať jednoduché cukry, nezabúdaj do svojho jedálničku zaraďovať aj komplexné sacharidy. Potraviny ako ryža, zemiaky či celozrnné pečivo obsahujú vlákninu, tuky a bielkoviny, ktoré tvoje telo veľmi potrebuje.

Ako sa teda zbaviť závislosti na sladkom?

Pokiaľ cítiš, že si závislý na sladkom, určite sa nesnaž vylúčiť všetky sladké potraviny naraz. Každé obmedzenie v strave vyvolá len väčšiu chuť na sladké. Namiesto toho sa snaž do svojho jedálnička zaradiť výživnú stravu zloženú z plnohodnotnejších potravín. Napríklad celozrnné pečivo, zelenina, zdravé tuky či bielkoviny. Okrem toho ti výrazne pomôžu potraviny, ktoré tvoje telo pomalšie trávi. Vďaka tomu sa vyrovná hladina cukru v krvi a ty tak nebudeš mať neustále výkyvy a chuťe na sladké.

Ďalším užitočným tipom je, že drž sladké potraviny od seba čo najďalej. Najlepšie spravíš, ak si poupratuješ kuchyňu tak, že neuvidíš žiadne sladkosti alebo potraviny, ktoré ťa pokúšajú. Okrem kuchyne sa pozri aj do chladničky, či sa tam nenachádza niečo sladké. Okrem toho si skús potraviny osladzovať sám. Začni napríklad bielym jogurtom alebo klasickými ovsenými vločkami. Tie si môžeš dochutiť podľa seba, pričom je veľmi pravdepodobné, že použiješ podstatne menej sladidla ako výrobca.

Taktiež sa snaž čítať etikety na obaloch produktov. Ak chceš prekonať svoju závislosť na sladkom, mal by si sa vyhýbať produktom, na ktorých je cukor uvedený ako prvá zložka. Okrem klasického cukru to ale môžu byť aj jeho druhy, napríklad hnedý cukor alebo trstinový cukor. Niektorým ľuďom môže pomôcť, keď začnú raňajkovať. Ak začneš deň sýtym a výživným jedlom, je tu menšia pravdepodobnosť, že neskôr počas dňa podľahneš chutiam na sladké.

Medzi ďalšie dobré tipy patrí kvalitný a plnohodnotný spánok, optimálne 7 až 8 hodín. Ten môže pomôcť predchádzať chuti na sladké počas celého dňa. Posledným a nemenej dôležitým tipom je piť dostatočný príjem čistej vody. Každý človek má optimálne množstvo odlišné, závisí to od veku, fyzickej aktivity či stavby tela.

Prestať so sladkým je naozaj ťažké a je to beh na veľmi dlhú trať. Cieľom však nie je kompletne vyradiť sladké zo života, no prebrať kontrolu nad tým, čo a prečo konzumuješ. Ak to nevzdáš a vytrváš, uvidíš, že sa to vyplatilo.

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-break-the-sugar-habit-and-help-your-health-in-the-process

https://www.healthline.com/nutrition/3-step-plan-to-stop-sugar-cravings#TOC_TITLE_HDR_5

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/added-sugar/art-20045328

https://trainright.com/cutting-sugar-without-undercutting-performance/

Ako poraziť chuť na sladké Závislosť na sladkom

Napísal

Karol

29.11.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.