Prvá jazda na bicykli bez pomocných koliesok je pre dieťa, ale aj rodiča dôležitý míľnik v živote. Nám dospelým sa to zdá jednoduché, no pre dieťa je to väčšinou veľká výzva spojená so strachom a neistotou. Neexistuje univerzálny návod, ktorý platí na každé dieťa. Ale spojením vhodného veku, dostatočnej motivácie, trpezlivosti a s využitím niekoľkých jednoduchých rád to tvojej ratolesti môže ísť o niečo jednoduchšie.
Odrážadlo a pomocné kolieska – áno alebo nie?
Pri bicyklovaní si dieťa osvojí niekoľko podstatných motorických zručností, ako je udržanie rovnováhy alebo odhadovanie skutočnej vzdialenosti, ktoré sa mu zídu aj pri iných športoch. Mnoho odborníkov odporúča zaobstarať pre dieťa najprv odrážadlo. Vaša ratolesť počas jazdy na odrážadle pohodlne sedí a nohami ho uvádza do pohybu. Detské odrážadlo je vhodné pre najmenšie deti približne od veku 1,5 roka. Dôležité je začať postupne a najprv vybudovať základný zmysel pre stabilitu a zosúladenie pohybov.
Práve odrážadlo rozvíja zmysel pre rovnováhu, pretože umožňuje deťom nadobudnúť vedomosti o riadení, zatáčaní a rýchlosti. Výhodou je, že z odrážadla môže dieťa plynulo presadnúť na bicykel a už si len osvojí šliapanie do pedálov. Druhou využívanou alternatívou je detská trojkolka. Je síce pre dieťa bezpečnejšia a malý vodič sa naučí ovládať riadidlá a pedálovanie, no pri bicyklovaní bez pomocných koliesok mu zostane tá najťažšia časť, a to udržať balans. Dnes sa už preto neodporúčajú pomocné kolieska, ktoré boli v minulosti veľmi obľúbené. Obmedzujú totiž detský zmysel pre stabilitu.
Správny čas neexistuje, odporúčaný áno
Ideálny vek na bicyklovanie neexistuje. Každé dieťa je iné, a preto sa treba primárne riadiť jeho individuálnymi predispozíciami. Ak začnete príliš skoro a dieťa na bicyklovanie ešte nebude pripravené, môže to byť preňho príliš stresujúce. Naopak, ak budete vyčkávať, je pravdepodobné, že sa bude viac báť. V predškolskom veku sú deti zväčša dostatočne veľké na to, aby bicyklovanie pochopili, a zároveň dosť malé na to, aby sa toho príliš báli. Preto sa odporúča začať s bicyklovaním od 3 do 5 rokov. Ak ste tento vek zmeškali, nevadí. Bicyklovať sa dá naučiť naozaj v akomkoľvek veku.
Prvý detský bicykel
Princípy, ako vybrať detský bicykel, sú v podstate veľmi podobné tomu, ako vybrať bicykel pre dospelého. Hmotnosť a veľkosť detského bicykla musia byť prispôsobené výške dieťaťa. Osobitú pozornosť je treba venovať aj nastaveniu sedla podľa dĺžky nôh. Aby sa dieťa cítilo komfortne a nepociťovalo z bicyklovania zbytočný strach, musí pohodlne dočiahnuť nohami na zem a rukami stlačiť brzdy.
Tipy, ako čo najľahšie a najrýchlejšie naučiť dieťa bicyklovať
Nič nejde zo dňa na deň a ani z dieťaťa sa hneď nestane profesionálny cyklista. Dôležité však je nepodceniť začiatky a spraviť všetko pre to, aby dieťa bicyklovanie bavilo. Bude to stáť čas, energiu a veľa trpezlivosti, no výsledok bude stáť za to.
1. Pochopenie teórie ovládania bicykla
Pred prvou jazdou treba dieťaťu vysvetliť, ako bicykel funguje a ako sa ovláda. Zoznám ho s pedálovaním a brzdením. Deti rady opakujú, preto je dobré, keď budúci cyklista vidí najprv bicyklovať niekoho iného, či už rodiča, staršieho súrodenca alebo kamaráta. Pamätaj, príprava je základom úspechu a nič netreba unáhliť. Ak budete obaja dostatočne pripravení, pôjde to jednoduchšie.
2. Bicyklovanie by mala byť zábava
Ak budete na dieťa vyvíjať tlak a ono sa nebude cítiť uvoľnene – nepôjde to. Potrebuješ vytvoriť priaznivé podmienky, aby bolo bicyklovanie zábavou, ideálne pre vás oboch. Dôležitá je motivácia, napríklad v podobe plánovania budúcich spoločných cyklistických výletov. Nezabudni na povzbudivé slová, ktoré dieťa ešte viac namotivujú a pridajú mu odvahu. Ak chceš, motivovať ho môžeš aj materiálne a kúpiť niečo do cyklistickej výbavy. Nová prilba na bicykel, štýlový cyklistický dres alebo cyklonohavice vedia spraviť veľkú radosť.
3. Správne miesto a terén na prvú jazdu na bicykli
Pri učení je výber správneho miesta dôležitým faktorom. Poobzeraj sa po pokojnom mieste, kde vás nebude rušiť hlučná premávka, príliš veľa ľudí alebo iných rozptyľujúcich faktorov. Terén je taktiež dôležitý. Vyhnite sa kopcom, hrboľatým, hlineným a poľným cestám. Ideálny je rovný asfalt bez nerovností, kde sa dieťaťu bude bicyklovať najlepšie. Pri každom nevydarenom ťahu alebo páde sa vyhni karhaniu alebo podráždenému tónu. Namiesto toho dieťa povzbuď a pripomínaj mu, že dobrým cyklistom sa stane len vtedy, ak to nevzdá. Opráš mu kolená a pokračujte.
4. Výbava proti úrazom
Začiatky sú vždy ťažké, preto treba rátať aj s pádmi a odreninami. Aby sme úrazy minimalizovali, je dobré upriamiť pozornosť aj na prevenciu. Prilba, ktorá dobre sedí na hlave, chrániče na lakte a kolená a pevná obuv vhodná na bicyklovanie pomôžu predísť zraneniam a možnej demotivácii.
Keď už máte s dieťaťom bicyklovanie natrénované v ideálnom prostredí, môžete sa presunúť do ulíc alebo do prírody. Tu je nebezpečenstvo o čosi vyššie, hlavne ak nie sú vyhradené špeciálne pruhy pre cyklistov. V každom prípade by ste mali vždy jazdiť po cestičkách pre cyklistov. Ak nie sú k dispozícii, bicyklujte pri pravom okraji vozovky. Deti do 10 rokov majú dovolené jazdiť po chodníkoch.
Odmalička je treba deti učiť základným pravidlám cestnej premávky a vysvetľovať im dopravné značky, ktoré sa ich budú týkať. Mali by ovládať aj to, že cyklisti dávajú vedieť ostatným členom premávky, keď odbočujú, a to zdvihnutím ruky do strany, kam odbočujú. Takéto vzdelávanie je najlepšie pri spoločných cyklovýletoch, keď to dieťaťu aj názorne ukážeš a lepšie si to tak zapamätá. Ako už bolo spomenuté, deti rady opakujú, a preto sa snaž dať tomu svojmu čo najlepší príklad na cestách aj v živote.
Zdroje:
https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/how-to-teach-your-child-to-ride-a-bike-in-just-45-minutes-video-186586
https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-naucit-dieta-bicyklovat