Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Skákanie cez švihadlo zlepší tvoju kondíciu i zdravie: Toto sú jeho najväčšie výhody
18.11.2022 Dĺžka čítania: 5 min. Tréning Pre začiatočníkov Kardio tréning Šport Iné Tipy

Skákanie cez švihadlo zlepší tvoju kondíciu i zdravie: Toto sú jeho najväčšie výhody

Skákanie cez švihadlo nepochybne poskytuje veľké množstvo zdravotných benefitov. Spaľuje veľa kalórií, posilňuje hustotu kostí, má priaznivé účinky na koordináciu a môže znížiť riziko zranenia či ochorenia srdca. Ide o jedno z najlacnejších a najefektívnejších cvičení, ktoré môžeš robiť. V dnešnom článku ti preto predstavíme jeho najväčšie benefity, a dozvieš sa, ako môžeš začať.

Skákanie cez švihadlo je jedným z najviac podceňovaných typov cvičenia – a môže byť dokonca účinnejšie ako iné formy kardia. Štúdia Americkej asociácie pre zdravie, telesnú výchovu a rekreáciu z roku 2013 zistila, že vysokoškoláci, ktorí strávili 10 minút skákaním cez švihadlo denne počas šiestich týždňov, zlepšili svoju kardiovaskulárnu kondíciu rovnako ako ich rovesníci, ktorí strávili 30 minút rekreačným behom v rovnakom časovom období.

Ide o formu kardiovaskulárneho tréningu, pretože tento neustály pohyb zvyšuje tvoju srdcovú frekvenciu. Čo je najlepšie, tempo skákania si určíš sám. Môžeš cez švihadlo skákať v rýchlom tempe, vďaka čomu vytrénuješ svoju rýchlosť a obratnosť. To ti pomôže s rozvíjaním sily. So švihadlom môžeš dokonca experimentovať a skúsiť ho aj s tanečnými pohybmi. Hoci je švihadlo skvelým cvičením aj samo o sebe, využiť sa dá na zahriatie pred silovým tréningom, alebo môžeš skákať s vlastnou váhou v intervalovom tréningu.

Jednou z najväčších výhod skákania cez švihadlo je to, že je ľahko dostupné a môže ho robiť každý zdravý jedinec. Pozor by si však mali dať ľudia s nadváhou, pre ktorých skákanie predstavuje nadmernú záťaž na kĺby. V tomto prípade by sme odporučili šport s nižšou záťažou, napríklad cyklistika alebo plávanie.

Tipy, ktoré ti pomôžu v začiatkoch

Na skákanie nepotrebuješ žiadne špeciálne zručnosti, avšak ľudia bez športovej minulosti by mali dodržiavať pár zásad. V prvom rade by si si mal kúpiť švihadlo, ktoré je ideálne pre tvoju výšku. Vhodnú veľkosť zistíš tak, že uchopíš rukoväť do oboch rúk, stúpiš jednou nohou do stredu lana a potiahneš rukoväte k hrudi tak, aby boli navzájom rovnomerné. Ak vrchné časti rukovätí siahajú do podpazušia, lano má správnu veľkosť. Okrem švihadla a kvalitných topánok sa uisti, že budeš skákať na rovnom povrchu, aby si sa nezranil.

Vyhnúť by si sa mal skákaniu na tvrdých povrchoch, ako je betón alebo asfalt, pretože tie môžu byť tvoje kĺby nebezpečné. Mäkké povrchy, ako je tráva a piesok, tiež nie sú ideálne, pretože neposkytujú dostatočne kvalitný odraz. Najlepšie je skákať na podložke. Môžeš si kúpiť špecializovanú podložku na švihadlo alebo jednoducho použiť tenkú podložku na jogu. Skákať tiež môžeš na dreve alebo akomkoľvek type podlahy v posilňovni.

Pre ochranu tvojho zdravia odporučame skákať na špeciálnej podložke na švihadlo

Správna technika je základ

Ak si ešte cez švihadlo nikdy neskákal, nič sa nedeje. Pri čítaní to pre teba bude možno znieť nepochopiteľne, ak to však vyskúšaš, zistíš, že to nie je nič náročné a rýchlo sa do toho dostaneš.

  • Drž konce švihadla v každej ruke, pričom slučka lana by mala byť položená na zemi za tebou.
  • Prehoď lano nad hlavou a okolo tela pred seba.
  • Skoč vtedy, keď máš lano tesne pred nohami.
  • Tento postup opakuj.


Ako bude tvoje skákanie najefektívnejšie?

Skákať môžeš viacerými spôsobmi – na jednej nohe, znožmo, vpred alebo vzad. Dôležité je skákať nízko a s vyššou frekvenciou. Nezabúdaj na rovný chrbát a dýchaj zhlboka. Brucho zatlač dovnútra, lakte zbytočne neprehýbaj a odrážaj sa z prednej časti chodidla. Zo začiatku to nepreháňaj, aby si predišiel zraneniam, avšak počet výskokov a intenzitu môžeš postupne zvyšovať.

Koľko kalórií spáliš skákaním cez švihadlo?

Počet kalórií spálených počas cvičenia do značnej miery závisí od dĺžky cvičenia, intenzity a tvojej telesnej hmotnosti. Napríklad osoba s hmotnosťou 91 kg môže spáliť až 362 kalórií za 20 minút skákania. Ak pridáš švihadlo do tvojej každodennej rutiny, môžeš prispieť k dosiahnutiu kalorického deficitu, ktorý je potrebný na chudnutie.

Aké švihadlo si kúpiť?

Pre lepšie výsledky si môžeš kúpiť množstvo moderných švihadiel. Niektoré z nich majú dokonca zabudované počítadlo, vďaka ktorému vieš, koľko kalórií si spálil či koľko skokov urobil. Novinkou je aj záťažové švihadlo, v ktorom je umiestnená záťaž, vďaka čomu budú tvoje skoky dynamickejšie a rýchlejšie. Dbaj aj na svoje pohodlie pri cvičení a mysli na kvalitné rukoväte, ktoré sa ti budú v rukách dobre držať.

Výber švihadla závisí od tvojich preferencií

Spoznaj najlepšie zdravotné benefity

Vďaka švihadlu môžeš precvičiť celé telo, zredukovať nadbytočnú váhu alebo aj dokonca meditovať. Nižšie ti predstavíme benefity, ktoré ti pravidelné skákanie cez švihadlo prináša

1. Efektívny tréning celého tela

Skákaním cez švihadlo posilníš celé telo, najmä lýtka, kvadricepsy a hamstringy, ako aj svaly na chodidlách a členkoch. Efektívne sa zapája aj tvoje jadro a ramená. Výhodou je, že pri skákaní nemusíš aktívne myslieť na zapojenie všetkých týchto svalových skupín naraz – zvyčajne sa to deje prirodzene.

2. Podpora kostí

Skákanie cez švihadlo môže pomôcť vybudovať hustotu kostí v dôsledku dopadu skákania. Štúdia z roku 2015 ukázala, že švihadlo môže zlepšiť minerálnu hustotu bedrových kostí, ktorá má tendenciu klesať s vekom, čo môže viesť k osteomalácii (výrazné mäknutie kostí) a osteoporóze (rednutie kostí). Vybudovaním hustoty kostí aktivitami, ako je skákanie cez švihadlo, môžeš znížiť riziko týchto problémov.

3. Lepšia koordinácia a rovnováha vďaka švihadlu

Skákanie cez švihadlo si vyžaduje veľa koordinácie. Tvoje ruky, nohy a niekedy dokonca aj oči musia spolupracovať, aby si sa uistil, že šviháš lanom správne, preskočíš ho v správnom čase, a že tento postup pravidelne opakuješ. Táto vysoká úroveň koordinácie sa môže na prvý pohľad zdať mimoriadne náročná, ale po čase uvidíš, že sa tvoje základné zručnosti zlepšia.

Tento druh aktivity môže byť tiež efektívnym spôsobom, ako zlepšiť rovnováhu. Štúdia mladých futbalistov z roku 2015 dospela k záveru, že skákanie cez švihadlo môže byť účinnou metódou na zlepšenie rovnováhy, ako aj motorickej koordinácie. Ako vysvetľuje štúdia, keď skáčeš cez švihadlo, musíš medzi každým skokom znovu získať rovnováhu, ktorú využiješ aj pri následnom výskoku.

4. Účinná meditácia v pohybe

Hoci je skákanie cez švihadlo pomerne intenzívne, v skutočnosti to môže byť veľmi meditatívna aktivita. Akonáhle sa dostaneš do svojho rytmu, môžeš sa v ňom ľahko stratiť. Je to forma aktívnej meditácie, ktorá ti umožní sústrediť tvoju pozornosť na udržanie stabilného rytmu. Môžeš si so švihadlom zahrať aj hru všímavosti, a to tak, že zatvoríš oči a 30 sekúnd budeš počúvať zvuky švihov alebo iných vnemov v tvojom okolí.

5. Švihadlo zlepšuje priestorové povedomie

Pravidelné skákanie cez švihadlo môže zlepšiť tvoje priestorové povedomie. Je to spôsobené tým, že si pri skákaní cez švihadlo musíš neustále uvedomovať, čo je pred tebou, za tebou a po stranách – najmä, ak si v malom priestore. Zlepšené priestorové povedomie, ktoré získaš pri skákaní cez švihadlo, z teba môže urobiť lepšieho športovca.

Skákanie rozhodne nie je také jednoduché, ako na prvý pohľad vyzerá a dá tvojmu telu pekne zabrať. Na druhú stranu ide o finančne nenáročný šport, ku ktorému potrebuješ len kvalitné švihadlo a dobrú športovú obuv. Uvidíš, že ak s ním raz začneš, určite neoľutuješ.

Zdroje:

https://www.self.com/story/benefits-of-jumping-rope

https://www.prevention.com/fitness/a38390196/jump-rope-benefits/

https://www.cosmopolitan.com/uk/body/fitness-workouts/a24569/skipping-workout-benefits/

https://www.insider.com/benefits-of-jumping-rope

https://www.healthline.com/health/jumping-rope-to-lose-weight#calories-burned

skákanie cez švihadlo skákanie švihadlo skok cez švihadlo

Napísal

Karol

18.11.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.