Ak sa cestnému behu venuješ už nejaký čas, pravdepodobne si zažil pocit stereotypu. Rovnaké trasy, samá rovinka a všade autá. Čo tak skúsiť zmenu a začať behať do kopcov v lese, ktoré môžu rozšíriť tvoje obzory?
Trailovému behu sa dostáva čoraz viac pozornosti, pretože pri ňom nerozhoduje rýchlosť ani počet nabehaných kilometrov. Či už si nováčik, alebo skúsený bežec, v tomto článku sa dozvieš, ako začať behať do kopcov a zmeniť tak tréningový stereotyp.
Nájdi si vhodný kopec vo svojom okolí a vyskúšaj čaro trailového behu
Pokiaľ chceš začať behať do kopca, v prvom rade sa musíš porozhliadnuť po svojom okolí a zistiť, ktorý kopec je pre teba vhodný. Zo začiatku vôbec nemusíš riešiť výškové metre. Dobré je začať na nenáročných trasách ako mestské lesoparky alebo štrková cesta s jemným sklonom (5 – 6 %). Tieto trasy sú skvelým spôsobom, ako si zvyknúť na nový terén a vyskúšať si trailový beh v praxi.
Správna obuv je základ
Pokiaľ sa chceš venovať behu v prírode viac, budeš potrebovať špeciálnu trailovú obuv, ktorá je odlišná od bežnej cestnej obuvi. A čím sa od seba líšia? Trailová obuv je vo všeobecnosti mohutnejšia a kladie väčší dôraz na trakciu, ochranu nohy a stabilitu ako tenisky pre cestný beh. Cestná bežecká obuv je ľahšia, zatiaľ čo trailové tenisky majú hrubšiu podrážku a hustejšiu medzipodrážku. Medzipodrážka je hustejšia kvôli potrebe väčšej opory pre nohy, ktorú oceníš pri behu po nerovnom povrchu.
Na trailový beh si môžeš vybrať z viacerých druhov bežeckej obuvi a podľa niekoľkých kritérií, napríklad odľahčené topánky ti poskytnú lepší cit pre vlastnú biomechaniku, zatiaľ čo mohutná obuv tlmí nárazy na kĺby, vďaka čomu znižuje únavu počas behu.
Nezabudni na vhodné vybavenie
Trailový beh je iný ako ten cestný, takže ti s vysokou pravdepodobnosťou už nebude stačiť len fľaša s vodou a dobré tenisky. Trail si vyžaduje lepšiu prípravu, ktorá ti zabezpečí väčšie pohodlie, ale najmä bezpečnosť.
Hydratačný batoh alebo vesta
Voda je pri trailovom behu naozaj nevyhnutná a kľúčová. Pokiaľ sa chystáš na kratší beh, bude ti stačiť opasok na malú fľašu s vodou. Pri dlhých behoch však budeš potrebovať väčší priestor, do ktorého sa ti zmestí aj viac vody. S tým ti pomôžu napríklad hydratačné vesty alebo batohy. Okrem toho si tam môžeš odložiť telefón, kľúče, peňaženku, rôzne snacky či energetický gél, ktorý ti doplní potrebnú energiu pri behu.
Smartfón ťa môže zachrániť v náročných situáciách
Ľudia sa zvyknú deliť na 2 skupiny: tí, čo behajú s mobilom, a tí, ktorí mobil pri behu neznášajú. Avšak pri trailovom behu sa ti mobil zíde, a to najmä v prípadoch, ak by sa ti niečo stalo alebo by si zablúdil. Vďaka svojmu smartfónu môžeš kontaktovať tiesňovú linku 112 či svojho blízkeho. Neboj sa, 90 % času ho nebudeš potrebovať, ale v krajných prípadoch budeš rád, že ho máš.
Vďaka GPS hodinkám budeš vedieť presnú trasu
Ak zvažuješ kúpu nových hodiniek pre trailové behanie, určite zvoľ také, ktoré disponujú funkciou GPS. Zväčša ide o outdoorové hodinky. Tie ti okrem sledovania bežeckých ukazovateľov poskytnú dlhú výdrž batérie, plánovanie trasy, výškomer a poradia ti s hydratáciou a nutríciou.
V prípade zmeny počasia ti pomôže vetrovka
Počasie sa najmä vo vyšších polohách mení veľmi rýchlo. Pokiaľ je na začiatku tvojho behu teplo a slnečno, o hodinu neskôr sa môže výrazne ochladiť a pršať. Preto je viac než vhodné si do hydratačného batohu pribaliť aj ľahkú bundu, ktorá ťa zachráni pred nečakanou zmenou počasia.
Začni behať s kamarátom alebo so skupinou
Jeden z najlepších spôsobov, ako sa zoznámiť s trailovými behmi, je začať behať so skúsenejším kamarátom alebo so skupinou. Napríklad na Facebooku nájdeš mnoho bežeckých skupín, ktoré organizujú rôzne tréningy. Vďaka tomu spoznáš nových ľudí, staneš sa súčasťou bežeckej komunity a okrem toho si môžete vzájomne pomáhať v ťažkých situáciách na trati.
Pamätaj, že trailový beh nie je o rýchlosti. Je o spoznávaní krás prírody, no predovšetkým vďaka nemu spoznáš sám seba. Počas behu nezabúdaj na pravidelné dopĺňanie zásob elektrolytov, minerálov a cukrov. Taktiež venuj dostatočnú pozornosť príprave a v ideálnom prípade dlhšie vzdialenosti nebehaj sám, ale so skúsenými trailovými bežcami a smartfónom.
Zdroje:
https://www.self.com/story/trail-running-tips
https://www.polar.com/blog/trail-running-guide/
https://www.rei.com/learn/expert-advice/trail-running-basics.html