Bežecké topánky

Bežecké topánky

Prečo používame bežecké topánky, keď naši predkovia sa vedeli pohybovať aj bez nich? Používame ich, pretože my sa na rozdiel od nich už na tvrdom povrchu bosí bezpečne pohybovať nedokážeme. Potrebujeme stabilitu, ktorú nám môžu zaručiť práve kvalitná bežecká obuv.

Stabilita nôh

Každému vyhovujú inak tvarované bežecké topánky, takže sa nedajte oklamať rôznymi reklamami. Niekomu sa beží lepšie v stabilnejších topánkach, inému zase nie. Treba skúsiť viacero druhov. Keď už máme na výber, prečo to nevyužiť. Treba však poznamenať, že príliš stabilná topánka niekedy môže spôsobiť rôzne bežecké zranenia.
Ako vybrať bežecké topánky Nepodceňujte výber bežeckých topánok

Tlmenie

Ďalší z hlavných parametrov, podľa ktorých si vyberáme bežeckú obuv, je tlmenie. Mäkká bežecká obuv môže byť príjemnejšia, ale neznamená to, že je aj kvalitnejšia. Tak ako pri stabilite, aj pri tlmení treba vyskúšať viacero topánok. Každému bežcovi vyhovuje iné tlmenie bežeckej obuvi.

Testy topánok

Nie je bežec ako bežec. Každý z nás ma iný tvar a inú veľkosť nohy. Nemáme ani rovnakú váhu, ani nehovoriac o telesnej konštitúcii. A práve preto si každý bežec musí nájsť tie svoje topánky. Takže čo dodať – hor sa do skúšania :).

Tagy článku: