Prečo používame bežecké topánky, keď naši predkovia sa vedeli pohybovať aj bez nich? Používame ich, pretože my sa na rozdiel od nich už na tvrdom povrchu bosí bezpečne pohybovať nedokážeme. Potrebujeme stabilitu, ktorú nám môžu zaručiť práve kvalitná bežecká obuv. Pri jej výbere by sme mali prihliadať na pohodlie, stabilitu i telesnú konštrukciu.
Stabilita nôh
Každému vyhovujú inak tvarované
bežecké topánky, takže sa nedajte oklamať rôznymi reklamami. Niekomu sa beží lepšie v stabilnejších topánkach, inému zase nie.
Treba skúsiť viacero druhov. Keď už máme na výber, prečo to nevyužiť. Treba však poznamenať, že príliš stabilná topánka niekedy môže spôsobiť rôzne
bežecké zranenia. Potreby stability sa budú líšiť aj podľa toho, v akom teréne beháte. Na spevnenej ceste mnohí bežci uprednostňujú topánky, ktoré sa nohe viac prispôsobia, na lesných trailoch bude potrebná pevnejšia a odolnejšia obuv. Vždy je ideálne topánky otestovať na kratšom behu a ak nájdete tie, ktoré vám vyhovujú, pri kúpe ďalších hľadať podobné vlastnosti a strih.
Tlmenie
Ďalší z hlavných parametrov, podľa ktorých si vyberáme
bežeckú obuv, je
tlmenie.
Mäkká bežecká obuv môže byť príjemnejšia, ale neznamená to, že je aj kvalitnejšia.
Tak ako pri stabilite, aj pri tlmení treba vyskúšať viacero topánok. Každému
bežcovi vyhovuje iné tlmenie bežeckej obuvi. Tlmenie nárazov bude vhodnejšie pre cestných bežcov, alebo tých, ktorí majú zvýšenú klenbu chodidiel. Tlmivé topánky poskytujú viac podpory v oblasti stredu klenby chodidla.
Hmotnosť topánky
Aj pri tejto veličine platí, že každý bežec najlepšie vie, čo mu pri tréningu vyhovuje. Ľahká tréningová obuv je vhodná na pretekanie, tréning rýchlosti aj každodenný tréning. Ocenia ich ľudia ktorí behajú často a snažia sa získať čo najlepší čas. Dobre vyvážené ľahké tréningové topánky, zhruba v hmotnosti 200 až 250 g sú vhodné pre každodenný beh, dostupné sú aj ľahšie topánky, tzv. pretekárske. Naopak topánky s väčšou hmotnosťou oceníte na trailoch a nespevnenej ceste, na ktorej vám zaručia lepšiu podporu.
Testy topánok
Nie je bežec ako
bežec. Každý z nás ma iný tvar a inú veľkosť nohy. Nemáme ani rovnakú váhu, ani
nehovoriac o telesnej konštitúcii. A práve preto si každý bežec musí nájsť tie svoje topánky. Začať môžete od univerzálnych topánok, a keď zistíte, aké vlastnosti vám vyhovujú najviac, vyskúšať aj športovú obuv so špecifickým zameraním. Platí, že bežecká obuv potrebuje veľkostnú rezervu. Vaše bežecké topánky by tak mali byť o 1 až 2 čísla väčšie, než vaše bežné topánky. Takže čo dodať – hor sa do skúšania :).