Určite ste sa už niekedy zamotali v depe alebo si zabudli prichystať všetky potrebné veci. Možno práve tieto straty vás pripravili o rozhodujúce sekundy v cieli. Prinášame vám drobné rady, ako si pripraviť depo a tipy, ako neprepáliť jednotlivé triatlonové disciplíny. V tréningu treba postupovať obozretne a záťaž zvyšovať postupne, aby si telo zvyklo na nové formy pohybu aj väčšie vyťaženie. V opačnom prípade hrozí strata času aj zranenie z preťaženia.
Prvé depo v triatlone po plávaní
Pred pretekmi si vedľa bicykla nachystajte rozopnuté tretry (alebo maratónky, ak nepoužívate nášľapné pedále), na riadidlá si dajte prilbu a do nej okuliare a číslo pripevnené na tzv. prehadzovačky. Ešte pred štartom si depo prejdite a uistite sa, že presne viete, kadiaľ pobežíte, kde a podľa čoho nájdete svoje miesto a kde presne môžete naskočiť na bicykel.
Ihneď po opustení vody si vyzlečte hornú časť neoprénu a po dobehnutí na svoje miesto v depe aj zvyšnú časť (pri trošku cviku sa z neoprénu dokážete aj „vykopnúť“ bez pomoci rúk). Nasaďte si prilbu, tretry, navlečte číslo tak, aby bolo viditeľné zozadu a s bicyklom vybehnite smerom k čiare označujúcej začiatok cyklistiky.
Cyklistika v tri pretekoch
Počítajte s tým, že telo si bude zvykať na nový pohyb a prispôsobte tomu intenzitu rozjazdu. Pri naskakovaní na bicykel v malej rýchlosti môžete nielen vy, ale aj vaši súperi, trochu kľučkovať, takže opatrnosť je určite na mieste. Keď sa dostanete do tempa, začnite sa v pravidelných intervaloch občerstvovať.
V pretekoch trvajúcich menej ako dve hodiny si vystačíte s iontovým nápojom, pri dlhších triatlonoch prichádzajú na rad aj banány, energetické gély a tyčinky. Myslite na to, že vás ešte čaká bežecká časť a cyklistiku choďte s rezervou. V posledných minútach cyklistiky primerane zvoľnite tempo a trochu zvýšte kadenciu. Občas zlezte zo sedla a v zjazde sa trochu natiahnite – telo tak pripravíte na druhé depo.
Tréning cyklistiky je asi najjednoduchší. Je tu najmenšie riziko zranenia z preťaženia a najmenšie nároky na koordináciu pohybu. Navyše, asi každý z nás už niekedy sedel na bicykli, takže tréning bude hlavne o postupnom zvyšovaní počtu kilometrov a o občasnom pridaní intenzívnych úsekov (do kopca alebo rýchlejšie po rovine).
V cyklistike sa používajú dlhšie úseky, než na aké ste zvyknutí z plávania a častejšie príde na rad aj súvislá jazda. Na prvý šprint triatlon si vystačíte aj s MTB alebo skladačkou a ak vás triatlon zaujme, môžete investovať do cestného bicykla (v prípade dlhších vzdialeností treba počítať aj s hrazdou alebo priamo s triatloným špeciálom).
Druhé depo po cyklo časti
Rovnako ako
v prvom depe (nie vždy sú identické) si nachystaje tenisky a šiltovku, prípadne ešte malú fľašu s ionťákom. Uistite sa, že presne viete, kde z
bicykla zoskočiť a ako rýchlo nájsť svoje miesto. Pomôckou môže byť napríklad veľký farebný uterák, ktorý si rozložíte pod tenisky a šiltovka, ktorú už z diaľky dobre uvidíte. Po zoskočení z bicykla dôjdete alebo ľahko priklušete na svoje miesto, zavesíte bike, prezujete tenisky, nasadíte si šilt a prípadne sa ešte napijete pripraveného nápoja. Potom už vybehnete von z depa. Počas prvých krokov si pretočte gumičku s číslom tak, aby bolo viditeľné spredu.
Rozhodne nezačínajte stopercentným úsilím, nohy si potrebujú zvyknúť na novú formu pohybu. Snažte sa skôr o
vyššiu frekvenciu krokov a až keď si na beh postupne zvyknete, začnite postupne predlžovať dĺžku kroku a pridávať
silu do odrazu. Naplno zaberte až vtedy, keď pocítite, že telo je prepnuté na beh a keď budete vedieť, že kilometrov do cieľa je menej než síl, ktoré ešte v sebe máte.
Plávanie váš oporný aparát na beh nepripravilo, a tak treba v tréningu postupovať veľmi obozretne. Behajte spočiatku len každý tretí deň, časom môžete aj každý druhý. Telo tak bude mať čas signalizovať prípadné preťaženie (napr. v oblasti chodidla, kolena či bedra). Voľte radšej mäkký povrch (lesné a poľné cesty alebo trávnik), ktorý je ku kĺbom šetrnejší. Predovšetkým ale dodržiavajte pravidlo desiatich percent. Nikdy si nepridávajte viac než 10 % oproti predošlému behu alebo týždennému objemu. Aj s dodržiavaním týchto pravidiel sa dá do polroka zabehnúť maratón, takže sa toho nemusíte báť.