Nie je umenie vydať zo seba všetky sily hneď na začiatku a potom sa už len trápiť. Umenie je nájsť mieru medzi svojimi schopnosťami a tým, čo od behu očakávame. Naše telo sa musí vždy najskôr rozohriať a prekysličiť, aby malo dosť kyslíka pre svaly.
Keď to hneď na začiatku tréningu preženiete, o chvíľu budete lapať po dychu, bude vás pichať v boku a stratíte chuť pokračovať.
Pomalý štart pri behu
Tréning treba začínať voľným tempom, niekde na hranici 50 – 60 %
maximálnej tepovej frekvencie. Pri tomto tempe sa
rozdýchate, v tele začne prúdiť okysličená krv a určite sa nezopakujú hore popísané skúsenosti. Časť kyslíka dorazí do svalov, časť do mozgu a časť do srdca.
Rozcvičenie by malo trvať asi 20 minút. Potom budete mať dostatok energie na ďalší výkon. Ak prestrelíte hneď na začiatku, svaly budú v šoku a rýchlo ochabnú. Nechajte ich, aby si zvykli na dynamický pohyb.
Tempo
Pri behu je potom dobré udržiavať rovnaké
tempo, aby si organizmus zvykol na záťaž. Potom ho z pomalého štartu pomaly zvyšujte.
Rozohriaty a prekysličený organizmus
nezatuhne hneď pri štarte a tempo je možné regulovať podľa potreby a aktuálnych možností. Tento istý princíp je možné aplikovať aj pri cyklistickom tréningu. Ak v rámci tréningu pracujete s viacerými opakovanými tempami, napríklad pri intervalovom tréningu, prechádzajte z jedného tempa do druhého plynule.