Musíte sa (alebo chcete) vyhýbať cukru, no bez neho vám káva nechutí? Umelé sladidlá považujete len za slabý odvar (a navyše aj škodlivý)? Vyskúšajte prírodné sladidlo s nulovým obsahom kalórií. Je vhodné pre diabetikov a aj pre tých, čo si musia strážiť líniu. Hovoríme o lístkoch stévie, dnes už pomerne známej sladkej rastliny, pomocou ktorej môžete nahradiť cukor v nápojoch aj jedlách. Čo by ste o stévii mali vedieť ?
Prírodný liek
Stévia podporuje činnosť pankreasu a pomáha zmierňovať príznaky diabetu II. typu. Okrem toho slúži ako prevencia vysokého krvného tlaku a podporuje
trávenie. Ak ňou nahradíte cukor, zmiernia sa aj
kožné problémy, napríklad akné a ekzémy. Údajne aj znižuje chuť na alkohol a tabak.
Má
antibakteriálne aj
protivírusové účinky. Urýchľuje
hojenie rán a zamedzuje tvorbe jaziev, reguluje tvorbu baktérií v ústnej dutine a nespôsobuje zubné kazy. Niektoré zdroje tvrdia, že domorodcom, ktorí pravidelne žujú
lístky stévie, sa zuby takmer vôbec nekazia.
Už dlho sa používa na sladenie a liečenie.
Stimuluje funkciu pečene, sleziny a podžalúdkovej žľazy a reguluje hladinu cukru v krvi. Pri pravidelnej konzumácii oveľa zriedkavejšie pocítite únavu. Medzi jej ďalšie účinky patrí duševnú sviežosť, lepšie trávenie a pokojný spánok. Pozoruhodné sú aj jej protizápalové vlastnosti. Zdajú sa vám tieto účinky príliš dobré a nepravdepodobné? Sú však logické, a to z jediného dôvodu. Väčšinu spomínaných zdravotných problémov zapríčiňuje alebo zhoršuje práve cukor. Keď ho vysadíte a nahradíte stéviou, určite spozorujete mnoho zmien k lepšiemu.
Sladšia ako cukor
Stévia je až 300x sladšia ako cukor. Intenzívnu sladkú chuť jej dáva hlavne
steviol. Okrem neho obsahuje aj
vitamíny C, D, E, A i
minerálne látky (zinok, rutín, horčík, fosfor, železo a mnoho iných).
Je vhodná aj pre
diabetikov a vyťažia z nej aj tí, ktorí chcú
schudnúť. Nespôsobuje prudké výkyvy hladiny krvného cukru, má nízky glykemický index a nulovú energetickú hodnotu. Komplex sladivých látok obsahuje takmer celá rastlina (okrem koreňa) a je tvorený niekoľkými diterpenickými glykozidmi, ktoré nazývanými súhrnne steviozid. Steviozid sa v mnohých krajinách na svete používa na sladenie potravín, nápojov, v cukrárskom a konzervárenskom priemysle, pri výrobe zubných pást a žuvačiek.
Chudnutie
Okrem
nulového obsahu kalórií stévia dokáže znížiť chuť na sladkosti a mastné jedlá. Tiež bojuje proti pocitu hladu a maškrtníci ju môžu neobmedzene konzumovať bez toho, aby sa mali obávať pribúdania nadbytočných kíl.
Môžete si ju jednoducho vypestovať alebo prípadne kúpiť v jednej z jej mnohých foriem – ako sušené mleté lístky, prášok alebo roztok. Dá sa používať do varenia, pečenia alebo na osladenie hotových pokrmov či nápojov. Stéviu dnes môžete kúpiť v prášku, v tekutej forme či dokonca v tabletkách. Použiť môžete tiež lístky ako také.
Možné riziká?
Podľa FDA by nemal denný limit stévie prokročiť 4 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti. Konzumácia stévie sa považuje za bezpečnú, u niektorých ľudí môže spôsobiť nevoľnosť, nadúvanie a plynatosť, aj keď to zatiaľ žiaden výskum nepotvrdil. Podobne ako v prípade umelých sladidiel, aj pri stévii platí, že nízka kalorická hodnota neznamená, že to treba s touto surovinou preháňať. Všetko s mierou!