Mnoho športovcov robí základnú chybu. Myslia si, že čím usilovnejšie, dlhšie a častejšie budú trénovať, tým lepší budú. V určitom zmysle majú pravdu – zvládnutie nejakého prvku si vyžaduje tvrdú prácu. Zabúdajú však na základné pravidlo – ak sa chcete pohnúť vpred, potrebujete stabilitu. Ani ako dieťa sa nenaučíte jazdiť na bicykli bez bočných koliesok alebo pomocnej ruky. Potrebujete rovnováhu.
Rešpektujte aj svoje voľné dni a vyvážte nimi tréning. Verte, že každý jeden tréningový alebo voľný deň vás priblíži k splneniu vašich cieľov a nenechajte sa ovplyvniť, ani keď náhodou vonku niekoho zbadáte behať úseky. Nepoznáte jeho ciele. Možno trénuje rýchlosť, no vy naopak vytrvalosť.
Sústreďte sa na výkon, nie na výsledky
Dbajte na
kvalitný tréning a jeho kadenciu. Dôležitá je aj
športová výživa a
regenerácia a všetky ostatné veci, ktoré patria k výkonu. Inak povedané – robte to, čo potrebujete, aby ste sa zlepšili a úspech príde, ani sa nenazdáte. Aj malé úspechy vás posunú vpred.
Silu trénujete, aby ste sa stali lepším triatlonistom, nie lepším kulturistom
Profesionálny kulturista si buduje silu dvíhaním činiek (napr. z bodu A do bodu B). Také niečo dokážete, len ak za sebou budete mať nejeden
silový tréning a kvalitne vybudované svalstvo. Triatlonistom nejde o predvádzanie sily, ale
o silu, ktorú potom vedia využiť. To znamená pracovať so svojou váhou. Tak vám zosilnejú svaly, nie ego, a to je základ, ktorý si treba uvedomiť hneď na začiatku. Nadbytok svalstva a zbytočne veľké svaly sú pre triatlonistov len záťaž.
Najprv sa zbavte toho najťažšieho
Vstaňte a na
tréning choďte, ešte než si váš mozog stihne uvedomiť nejakú činnosť, alebo sa z nej vyhovoriť. Začnite
ťažšími tréningami (kopce, intervaly) a potom si dajte aj odmenu (dlhý bike, spoločné ľahké behy, pilates, joga...).
Všetci máme sklony k lenivosti. Ten vnútorný hlas, ktorý stále tvrdí, že si z ničoho netreba robiť ťažkú hlavu, lebo nevieme, čo bude zajtra, však treba prekonať.
Veci sme zvyknutí nechávať tak, odkladať ich na neskôr, len aby sme sa vyhli bolesti a utrpeniu. Potom sa na pretekoch čudujeme, prečo nám to nejde. Dôvodom je, že sme si telo na tréningu poriadne nepripravili.
Udržujte správnosť bežeckého kroku
Došľapujete na pätu, či na špičku, na vnútornú časť chodidla alebo na vonkajšiu? Sú to len detaily, ale stále sa dajú doladiť. Najdôležitejšie ale je, kam chodidlo dopadne. Ideálne by malo dopadnúť presne pod
ťažisko, čiže nie dopredu, lebo tak sa pri každom kroku len zbytočne zabrzdíte.
Buďte zodpovední
Tréningy si zapisujte a buďte s nimi stále v kontakte, aby ste si stále vedeli overiť, koľko ťažkých tréningov máte za sebou a či sa náhodou neulievate.
Takže odteraz žiadne úľavy! Keď to nejde dnes, zajtra to možno pôjde a keď nie zajtra, tak pozajtra. Všetci sme si tým museli prejsť a nikto netvrdí, že to bola ľahká práca. Bola to ale práca, ktorá v konečnom dôsledku stála za to.
Keby sa vám ale nechcelo nič z predošlých bodov, skúste aspoň tento
Raz jeden tréner povedal svojim zverencom, aby si predstavili lopty vyrobené z troch materiálov – mramor, guma a sklo. Ku každej mali priradiť veci, ktoré sú im v živote najbližšie. Samozrejme, že najdôležitejšiu vec priradili k lopte zo skla.
Každý z nás si musí uvedomiť, čo je v jeho živote najpodstatnejšie a na čo kladie najväčší dôraz.
Aj vy si skúste uvedomiť, čo vo vašom živote je vyrobené zo skla a ako to nerozbiť. Je to rodina? Tak si nastavte
tréning tak, aby to na ňu nemalo žiadny alebo minimálny dopad a aby ste sa jej mohli venovať, koľko len chcete.
Pamätajte, že
bojujete len za seba. A ja tiež, už som mala dávno
behať, ale namiesto toho píšem tento článok :).