Dôvody zlyhania pri prechode na nízkosacharidovú životosprávu

Dôvody zlyhania pri prechode na nízkosacharidovú životosprávu

Obmedzovanie príjmu sacharidov v prospech stravy s vysokým obsahom bielkovín je najjednoduchší spôsob, ako rýchlo schudnúť. Veľa ľudí sa však často dopúšťa 5 základných chýb, najmä keď tvrdo trénujú v snahe urýchliť proces chudnutia.

Nedostatočne zvyšovanie dávok bielkovín

Nízkosacharidové diéty sú prirodzene viac proteínové. Na začiatku je jedným z najčastejších problémov ich nedostatočný príjem. Keď na sebe tvrdo pracujete pre dosiahnutie rýchlych výsledkov, uistite sa, že v strave nemáte viac ako 50 g sacharidov zo zeleninových zdrojov a príjem proteínu zvýšte o 20 až 50 %.
Zelenina a nízkosacharidová diéta Zelenina je prí nízkosacharidovej diéte jediný zdroj sacharidov

Neprijímate dostatok kvalitných tukov

Nízkosacharidové stravovanie obsahuje viac tuku, pričom je však dôležité, aby bol tuk zabezpečený z tých najlepších zdrojov – Omega 3, MCT triglericidov trojitej väzby (kokosový olej) a mononasýtených tukov (olivový olej a avokádo). Omega-3 mastné kyseliny sú považované za esenciálne (EFA) aj vďaka tomu, že majú výborný vplyv na podporu pálenia tukov. Navyše konzumácia MCT tukov môže nahradiť glykogén pri vysoko intenzívnom tréningu. Ak ste už trénovali v stave glykogénovej vyčerpanosti, viete, že to môže byť dosť bolestivé a niektorí ľudia pocítia značný prepad vo výkonnosti. Jedna z ciest ako sa vyhnúť tomuto stavu, je ukrytá v správnom doplnení MCT tukov ako kokosový olej, a to pred tréningom, pretože ho telo využije ako energiu. Vyskúšajte si pripraviť svoje predtréningové jedlo v kokosovom oleji (alebo iba doplniť 2 polievkové lyžice) 60 minút pred vaším výkonom.
Tuky nízkosacharidová diéta Avokádo tiež patrí medzi vhodné zdroje tukov

Máte nedostatok sodíka a draslíka

Keď prejdete na nízkosacharidovú diétu, vaše telo začne vylučovať viac sodíka a vody. To môže viesť k nerovnováhe minerálov, znižovaniu krvného tlaku a slabosti. Táto situácia sa často prisudzuje nízkej hladine krvného cukru a ľudia často reagujú tak, že sa vrátia k príjmu sacharidov. Namiesto toho sa uistite, či užívate dostatok sodíka, buď v strave alebo v podobe doplnkov. Jedna štúdia zistila, že denný prídavok 3 až 5 gramov sodíka a 2 – 3 g draslíka umožnil ľuďom na nízkosacharidovej diéte udržiavať krvný obeh, pričom vôbec nedošlo k strate svalovej hmoty. Vyberte si napríklad elektrolyty, kde dostanete sodík aj draslík dohromady. Pomôže tiež varenie mäsa vo vývare a používanie keltskej či himalájskej soli v jedle.

Máte nedostatok magnézia

Ak nedopĺňate magnézium vo forme doplnkov výživy, tak je veľmi pravdepodobné, že ho máte málo, čo výrazne brzdí úbytok tuku na vašom tele. Keď sa vzdáte sacharidov a pridáte poctivý tréning, tak potrebujete oveľa viac magnézia, pretože hrá významnú rolu v metabolizme inzulínu. Vyhnite sa tejto častej chybe tým, že dodáte telu kvalitnú zmes magnézia vo formách glycinátu a taurátu, pričom oxidačné magnézium ako jediný menej kvalitný zdroj nestačí.

Nevyužívate účinky kofeínu

Konzumácia kofeínu je osobná voľba a ľudia naň reagujú rôznym spôsobom. Správne doplnenie kofeínu pred tréningom, keď sa stravujete nízkosacharidovo, však dodá telu výbornú podporu pre urýchlené spaľovanie tukov.
Vhodné dávkovanie kofeínu pred športom Kofeín podporuje spaľovanie tukov
Nedávne vedecké štúdie zistili, že keď trénovaní cyklisti doplnili 3 mg kofeínu na kg telesnej hmotnosti a vykonali osem päťminútových šprintov na maximálnej kapacite a v stave vyčerpaného glykogénu, dosiahli výrazne lepšie výsledky ako placebo skupina. Kofeín zlepšil výkon v priebehu tréningu a odporúča sa ako vhodný stimulant, ak máte nižšie energetické zásoby v krvi a chcete efektívnejšie schudnúť. Väčšie dávky kofeínu môžu mať ešte lepší efekt na podporu vysokého výkonu – 8 mg na kg telesnej hmotnosti ako ideálna dávka pre glykogénovo nevyčerpaných atlétov.