Cyklistika je v súčasnosti považovaná za jeden z najlepších spôsobov, ako udržať telesnú kondíciu a podporiť celkové zdravie človeka. Ide o intenzívne kardio cvičenie, ktoré zapojí takmer celé vaše telo naraz. Rovnako ako pri iných športoch, aj pri cyklistike sa objavujú určité zranenia, na ktoré sú športovci náchylní. Ktoré z nich sú najčastejšie a ako im predchádzať?
Odreniny a zlomeniny
Na zozname častých zranení majú prvé miesto. Pády a nárazy môžu byť veľmi nebezpečné. Aj keď ako cyklista na cestách alebo v teréne nemôžete kontrolovať každú situáciu, ohľaduplnosť je vždy na mieste. Najnebezpečnejšie sú úrazy hlavy, používajte preto cyklistické prilby a pri horskej cyklistike aj vhodné chrániče.
Bolesť kolena
„Cyklistické koleno” môže vzniknúť v prípade, ak náhle zvýšite záťaž a preženiete to s dĺžkou jazdy. Bolesť kolena u cyklistov môže patrí medzi prvé prejavy pretrénovania. Telo vám dá miernou bolesťou najavo, že treba spomaliť. Druhou príčinou môže byť nesprávny posed. Ak je vaše sedlo nastavené príliš nízko, kolená dostávajú zabrať. Bolesti spôsobenej presilením môžete predchádzať, ak do tréningu zaradíte posilňovanie kolien, napríklad cviky na slabé kolená. Pevné svaly a šľachy budú kĺb podporovať aj počas jazdy.
Bolesti dolnej časti chrbta
Pre telo nie je zdravé, keď zostávate v jednej pozícií dlhý čas. Možno ešte väčší problém je pri jazde na bicykli, pretože posed cyklistu pri jazde zaťažuje hlavne chrbticu. Ak už trpíte bolesťami v oblasti krížov, napríklad kvôli sedavému zamestnaniu, jazdenie s hlbokým sklonom nad riadidlami môže tieto problémy ešte zhoršiť. Pravidelným posilňovaním chrbta si spevníte svalstvo a chrbát vás bude bolieť menej.
Svalová stuhnutosť
Možno si to ani nevšímate, ale vaše lýtka a hamstringy sú pravdepodobne stuhnuté. Necítite to, keď jazdíte, pretože vaše telo sa šikovne prispôsobuje opakovanému pohybu. Vyskúšajte ale cvičenie, ktoré nemá nič spoločné s jazdou na bicykli. Cítite bolesť? Stuhnutie môže viesť k natrhnutiu svalov alebo iným zraneniam pri nečakanej záťaži. Nezanedbávajte strečing a aeróbne cvičenie pred aj po dlhšej jazde, aby boli vaše svaly ohybné a prekrvené.
Achilova šľacha
Toto je ďalšie zranenie z preťaženia, ktoré spôsobuje zápal.
Achillova šľacha sa veľmi často objavuje u bežcov, no nie je to neobvyklé zranenie ani u cyklistov, obzvlášť tých začínajúcich. V prvom rade sa uistite, že
typ bicykla, na ktorom jazdíte, je pre vás vhodný a že sú vaše tretry správne nastavené. Ak cítite bolesť, na pár dní si od pedálovania oddýchnite. Rovnako ako pri iných opuchoch vám pri probléme s achillovou šľachou pomôže ľad. Skontrolujte si aj svoje sedlo. Uistite sa, že nie je príliš vysoko. Ak budete mať prsty na nohách vždy smerujúce nadol, vaše
lýtkové svaly sú neustále v kontrakcii.
Sedlové rany
Jedná sa o kožné ochorenia, ktoré sa vyvíjajú v priebehu času po mnohých hodinách v sedle. Trenie medzi pokožkou, odevom a sedlom môže viesť k vyrážkam, opuchom či pľuzgierom. Nemajte sedlo príliš vysoko a na dlhé výjazdy nechoďte v bežnom oblečení, zaobstarajte si kvalitné
cyklistické nohavice.
Všeobecne platí, že najlepšou prevenciou pred zraneniami je obozretnosť, postupné a primerané zvyšovanie záťaže a prispôsobenie komponentov bicykla vášmu telu. Bolesť neignorujte a nesnažte sa utišovať ju tabletkami alebo krémami. Konzultáciou so športovým lekárom zistite, prečo bolesť vzniká a čo môžete urobiť, aby boli vaše jazdy opäť bezproblémové.