Kompresné oblečenie a všetko, čo by športovci mali vedieť o jeho nosení

Kompresné oblečenie a všetko, čo by športovci mali vedieť o jeho nosení

O „kompreskách“ ste už určite počuli. Kompresné oblečenie v posledných rokoch naberá na popularite a čoraz častejšie sa objavuje v posilňovniach aj atletických súťažiach. Siahajú po ňom začiatočníci aj profesionálni športovci v mnohých športových disciplínach. Poznáte jeho benefity?

Ako funguje kompresné oblečenie

Ak nosíte odev, ktorý vaše telo obopína výraznejšie, než klasické nohavice alebo ponožky, vzniká kompresia končatiny alebo časti tela. Kompresné oblečenie vyvíja tlak na svaly a vnútorné tkanivá, rovnako ako na žily a tepny. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento tlak spôsobí zhoršenie krvného prietoku, no v skutočnosti platí pravý opak. Tlak vyvíjaný na žily a tepny zlepšuje prietok krvi v mieste, ktoré je podporené kompresným oblečením. V praxi to znamená, že svaly budú posilnené a váš výkon sa zlepší.


Výhody kompresného oblečenia na šport

Slabá cirkulácia krvi môže spôsobiť únavu, opuch a zníženú výkonnosť. Používanie kompresného oblečenia pred, počas a po športovej aktivite zabraňuje vzniku týchto problémov. Keďže svaly sú okysličované rýchlejšie, zlepší sa aj váš športový výkon, zníži sa bolesť a urýchli regenerácia tela

Kompresné oblečenie zvyšuje taktilnú citlivosť. To znamená, že si ľahšie uvedomíte polohu vášho tela v priestore, dokážete porovnať pohyb kolena vo vzťahu k bedrovému kĺbu alebo sa pri tréningu zamerať na konkrétne svaly. Túto výhodu kompresného oblečenia ocenia aj ľudia, ktorí sa zotavujú po zranení alebo dlhší čas nešportovali.

Stabilizačné kompresné oblečenie poskytuje podporu kĺbom, vďaka čomu znižuje riziko rôznych zranení. Zamedzí zbytočnému pohybu svalu, ktorý môže spotrebovať cenné zdroje energie. 

Ako vybrať vhodné kompresné oblečenie

Ak hľadáte produkt, ktorý zvýši váš športový výkon a pomôže s regeneráciou, máte na výber hneď niekoľko možností. Bežecké podkolienky CEP sú na trhu dostupné vo viacerých prevedeniach, napríklad regeneračné kompresné podkolienky alebo ultraľahké podkolienky, ktoré okrem iného poskytujú výbornú termoreguláciu a odvádzanie potu. Sú vhodné pre atlétov a bežcov, ktorí pri športe používajú tesnú obuv. Kompresné nohavice a iné cyklistické oblečenie poskytuje podporu celým nohám, vrátane kolien a stehien. Vhodné kompresné oblečenie vyberajte podľa športu, ktorý vykonávate.

Kedy nosiť kompresné oblečenie

Kompresné oblečenie prináša množstvo výhod počas tréningu, no pomôže vám aj po tom, čo športovú aktivitu ukončíte. Nosenie kompresného oblečenia 3 až 4 hodiny po fyzickej záťaži môže byť súčasťou regeneračného plánu. Športovci, ktorí kompresné oblečenie používajú pravidelne, zaznamenali ústup bolesti svalov a rýchlejšie zotavenie po tréningu.

Tagy článku: