Vraví sa, že je dôležité počúvať svoje vlastné telo a dávať mu to, čo si pýta. Preto sa tak veľa diét nepovažuje za zdravých, pretože človeku kážu čo alebo kedy jesť. Ako však v praxi vyzerá počúvanie svojho tela? S tým by ti mohlo efektívne pomôcť intuitívne stravovanie, o ktorom si povieme v dnešnom článku.
Spoznaj rozdiel medzi fyzickým a emocionálnym hladom
Základnou ideou intuitívneho stravovania je nájsť zdravý vzťah k jedlu a predovšetkým k svojmu telu. Ide teda o to, že máš jesť vtedy, keď cítiš hlad a prestať, keď si sýti. Na papieri to vyzerá pekne, avšak realita býva často úplne odlišná.
V prvom rade je dôležité dôverovať svojmu vlastnému telu. Budovanie tejto schopnosti ale trvá naozaj dlho a vyžaduje si množstvo trpezlivosti. Na začiatok je dobré, keď sa naučíš rozlišovať medzi fyzickým a emocionálnym hladom. Fyzický hlad sa prejavuje škvŕkaním v žalúdku, únavou alebo podráždením. Úľava nastáva hneď po skonzumovaní jedla. Naopak, emocionálny hlad sa vyznačuje nudou, samotou či smútkom. Často však uspokojenie neprichádza ani po konzumácii jedla. Človek chce stále viac a následné jedenie spôsobuje pocit viny. Pre správne pochopenie konceptu intuitívneho stravovania je teda potrebné rozoznať tieto 2 typy hladov, čo ti umožní lepšie sa rozhodovať v rámci výberu a množstva jedla.
Výhody intuitívneho stravovania
Intuitívne stravovanie je veľmi zaujímavý fenomén, no pre hlbšie pochopenie bude nevyhnutné vykonať ešte množstvo štúdií. To ale neznamená, že neponúka žiadne zdravotné benefity. V prehľade 24 štúdií, ktoré skúmali psychosociálny vplyv intuitívneho stravovania na dospelé ženy, sa intuitívne stravovanie spájalo s benefitmi ako pozitívnejší obraz tela, menej porúch v stravovaní alebo lepšie emocionálne fungovanie.
Ďalšia štúdia porovnávala striktné diéty s intuitívnym stravovaním na veľkej vzorke (372) mužov a žien. Zistilo sa, že intuitívne stravovanie vykazovalo nižšiu úroveň poruchy príjmu potravy a obáv týkajúcich sa obrazu tela.
Ako sa naučiť jesť intuitívne
Naučiť sa počúvať vlastné telo a odhadnúť množstvo jedla, ktoré by si mal zjesť, môže byť náročné, no po čase budeš už s väčšou určitosťou vedieť, ako na to. Nižšie nájdeš zopár rád a tipov, ako začať jesť intuitívne a nechať tak svoju myseľ oddýchnuť od diét.
Zabudni na všetky diéty
Toto je krok číslo jeden, ktorý ale môže byť pre mnohých tým najťažším. Veľa ľudí si pokazilo fyzické a mentálne zdravie tým, že držalo príliš tvrdú diétu, kvôli ktorej neprijímalo dostatok potravy a živín. Pokiaľ si nevieš predstaviť dodržiavať nejaký stravovací plán dlhodobo, jednoducho od neho upusť. Strava totiž nie je beh na krátku vzdialenosť, ale aspekt, ktorý bude s tebou do konca života.
Vyberaj si jedlá, po ktorých sa cítiš dobre
Mnohé diéty nás nútia odopierať si jedlá, ktoré máme radi. Toto zakazovanie však väčšinou vyvolá opačný efekt, takže človek dostane na konkrétne jedlo veľkú chuť a začne sa prejedať. Intuitívne stravovanie spočíva vo výbere potravín, ktoré prospievajú tvojmu zdraviu a zároveň potešia tvoje chute. Na druhej strane je najmä pre mentálne zdravie dobré dopriať si malý kúsok čokolády alebo obľúbenú tyčinku, keď na ne máš chuť. Z takého malého kúsku naozaj nepriberieš.
Pozoruj svoje stravovacie návyky a neposudzuj jedlo
Dôležitým krokom v tomto procese je naučiť sa sledovať to, čo ješ. Vďaka tomu si budeš viac uvedomovať kvalitu a množstvo jedla, ktoré konzumuješ. Pokiaľ aj zješ niečo menej kvalitné, snaž sa jedlo neposudzovať a neoznačovať ho nálepkami ako „zdravé“ a „nezdravé“. Skôr ho začni deliť na výživné a menej výživné, pretože každé jedlo má živiny, ktoré sa dostávajú do tela. Niektoré obsahujú viac živín, iné zas menej.
Snaž sa uprednostniť výživné jedlo pred tými menej výživnými
Naše telo sa nezaobíde bez sacharidov, tukov ani bielkovín. Taktiež potrebujeme vitamíny, minerály a esenciálne mastné kyseliny. Všetky tieto zložky potravy dokážeš prijať v kvalitnom výživnom jedle. Preto sa snaž jesť čo najviac výživných jedál. Napríklad, ak máš chuť na palacinky, namiesto klasických si sprav špaldové palacinky, ktoré sú výživnejšie a ľahšie stráviteľné. Pokiaľ chceš pri sladkom zvýšiť aj príjem bielkovín, odporúčame ti spraviť si chutný proteínový puding. Ten ťa zaručene zasýti.
Ako si si už mohol všimnúť, najlepšie urobíš, keď sa naučíš variť. Nemusíš sa báť, pretože väčšina receptov je skutočne jednoduchá a nenáročná na prípravu. Recepty si nielenže budeš môcť prispôsobiť podľa svojich preferencií, ale zároveň budeš i presne vedieť, čo ide do tvojho jedla. Pri jedení v reštaurácii nepoznáš presné nutričné hodnoty svojho pokrmu. Ľahko sa tak môže stať, že kvôli lyžici oleja alebo dresingu sa energetická hodnota šalátu aj zdvojnásobí. Okrem toho sa môže znížiť celková kvalita jedla, čím stráca na výživnosti.
Pokiaľ hľadáš slobodný prístup k stravovaniu bez reštrikcií a obmedzení, potom bude pre teba intuitívne stravovanie tou správnou voľbou. Pamätaj však, že treba byť trpezlivý a dať tomu priestor. Po čase si tak vybuduješ zdravý vzťah k jedlu a najmä k sebe samému.
Zdroje:
https://www.verywellfit.com/overview-of-intuitive-eating-4178361#toc-overall-health-benefits
https://www.webmd.com/diet/what-is-intuitive-eating
https://www.healthline.com/nutrition/quick-guide-intuitive-eating#bottom-line