Horská cyklistika si získala množstvo nadšencov z celého sveta. Každá z disciplín však využíva inú výbavu alebo typ terénu. V tomto článku sa dozvieš, aké typy MTB jázd poznáme a taktiež sa ich naučíš od seba rozoznať.
Horská cyklistika na Olympiáde vďaka cross-country
Disciplína cross-country, inak nazývaná aj XCO, je pravdepodobne najznámejšia spomedzi všetkých disciplín horskej cyklistiky. Najvhodnejšia je pre tých, ktorí majú radi kombináciu dobrodružstva s jazdou v teréne. Počas jazdy narazíš na dlhé stúpania, ktoré sa striedajú s plynulými zjazdami. V rámci jednej jazdy pritom môžeš prechádzať cez otvorené polia, po ktorých nasledujú drsné lesné cesty. Zaujímavosťou je, že cross-country je jediná forma horskej cyklistiky na Olympijských hrách. Kvôli rozmanitému terénu sú pre túto disciplínu najvhodnejšie ľahké a pohyblivé bicykle. Tu ti dokážu pomôcť MTB tretry na bicykel. Vďaka lepšiemu prenosu sily do pedálov sa totiž zvýši aj tvoj výkon.
Pre najodvážnejších je tu zjazd
Pri zjazde sa pretekár vyvezie na kopec autom alebo lanovkou. Potom existuje už iba jedna cesta dole. Zjazdové trate sú navrhnuté tak, aby MTB jazdci nabrali čo najväčšiu rýchlosť, preto je táto disciplína vhodná len pre veľmi odvážnych cyklistov. Zároveň ide o najrizikovejšiu disciplínu horskej cyklistiky, lebo jazda na bicykli môže dosahovať rýchlosť až 80 km/h a prekonáva skoky dlhé aj 20 metrov. Nesmieš tak zabudnúť na ochranné prostriedky ako sú kvalitná MTB prilba a cyklistické chrániče. Najvhodnejšie bicykle pre zjazd disponujú robustnou konštrukciou s hrubšími pneumatikami, ktoré poskytnú lepšiu priľnavosť a väčšiu kontrolu nad bicyklom. Menší počet prevodov zaistí väčšiu voľnosť a plné odpruženie so zdvihom 7 až 9 palcov zas umožní lepší prechod cez hrboľatý terén.
Enduro si vyžaduje vysoké technické zručnosti a cyklistické skúsenosti
Disciplína enduro v sebe spája cross-country, zjazd a stúpania. Pretekár tak musí disponovať rôznymi vlastnosťami ako dobrá fyzická kondícia, zručnosť pri ovládaní bicykla, ale aj poriadna psychická odolnosť. Zaujímavosťou je, že každé preteky majú svoje vlastné pravidlá, čo je veľmi lákavé najmä pre divákov. Na podujatiach sa zvyčajne jazdí 3 až 6 etáp s časomierou, ktoré kombinujú stúpania a zjazdy. Pri enduro pretekoch nie je potrebný žiadny špeciálny bicykel. Musíš však zvládnuť náročný terén. Bicykle sú zvyčajne celoodpružené a disponujú dlhým zdvihom, vďaka ktorému môžeš zdolávať nerovnosti a rôzne skoky. Okrem toho ti k lepšiemu výkonu dopomôže aj kvalitný MTB dres na bicykel. Absorbuje totiž pot, čím ťa udrží počas celej jazdy v suchu.
Jazda bez pravidiel
Táto disciplína úzko súvisí so zjazdom, avšak objavujú sa v nej triky a technické prvky na trati. Už z názvu môžeš vyčítať, že freeride nemá veľa pravidiel. Dá sa povedať, že všetko závisí od jazdcovej kreativity a jeho zručností. Pokiaľ ide o bicykel, ten sa podobá tomu zjazdovému, avšak je ľahší a má o niečo slabšie odpruženie. Vďaka obrovským skokom, trikom a saltám je freeride ozajstnou pastvou pre oči. Pri pretekoch sa nekladie veľký dôraz na čas jazdy, oceňuje sa skôr kreativita cyklistu, technika a zručnosť. Porotcovia jazdu hodnotia podľa štýlu, plynulosti, rýchlosti, originality a ďalších prvkov, pričom jazdec s najvyšším počtom bodov vyhráva.
Trail ako adrenalínová verzia cross-country
Trailová jazda na horskom bicykli sa dá označiť ako adrenalínovejšia verzia cross-country. Aký je teda rozdiel medzi XCO a trailovou jazdou? Cross-country je viac o rýchlosti a čase dokončenia trasy. Trailová jazda má všetky vlastnosti XCO, avšak sú tu väčšie prekážky, ktoré treba prekonať. Prevažne ide o dobrodružnejšie trasy, ktoré v sebe spájajú skoky, zjazdy a niekedy aj skaly. Pri takejto jazde sa ti budú hodiť kvalitné MTB nohavice, ktoré ti zaručia maximálny komfort. Trail riding sa viac zameriava na členité singletracky, čo je prírodná cesta určená pre horský bicykel. Ideálny MTB bicykel má silné kolesá a pneumatiky, ktoré znesú mimoriadne zaťaženie. Celoodpružený bicykel ti poskytne viac pohodlia, no hardtail bude účinnejší pri stúpaní. Tento typ bicykla je určený na jazdu v najrôznejších terénoch mimo cesty, pričom nemá žiadne tlmiče, ale je vybavený prednou odpruženou vidlicou.
Ako môžeš vidieť, horská cyklistika ponúka množstvo zábavy a rozmanitosti. Na svoje si príde naozaj každý, pretože v sebe spája kreativitu, fyzickú kondíciu, ale aj mentálnu silu. Okrem toho môžeš vďaka nej prekonať stereotyp a spoznávať krásy prírody, čo ocení nejeden cyklista.
Zdroje:
https://www.yellowjersey.co.uk/the-draft/the-somewhat-definitive-guide-to-mountain-biking-disciplines/
https://www.redbull.com/int-en/different-types-mountain-biking-categories