V zimnom medziobdobí sa mnoho športovcov zatvára do fitka, kde pracujú na svojej silovej príprave. Ak posilňujete, kľúčom k úspechu je dodržiavať aj stravu. Prvý mesiac či dva je to so stravou ťažké, najťažšie je však vzdať sa obľúbených maškŕt. Čo robiť v prípade, keď nebudete vedieť ovládnuť svoju chuť na sladké? Má vôbec „nezdravé" jedlo miesto v jedálničku niekoho, kto sa snaží schunúť?
Zjete všetko, čo nezje vás
Príklad: máte za sebou 8 týždňov cvičenia, diéta fungovala bez problémov, vaše svaly sú viditeľnejšie a percento tuku aj váha išli dole. No energia už nie je to, čo bývala. Vaša myseľ začne rozmýšľať o jedle.
Už žiadna kuracina so zeleninou, vajcia či tvarohy, ale radšej čokoláda či zmrzlina.
Týchto myšlienok sa len tak nezbavíte, pretože telo si vždy samé vypýta, čo potrebuje a to práve tak, že máte na niečo hroznú chuť. Frustrovane sa upokojujete,
že to bude len malý kúsok čokolády, ale zrazu ju zjete celú a máte chuť na ďalšiu! A za ňou zmrzlinu! O 20 minút máte všetko v bruchu a vaše chúťky sú uspokojené. Ako zabrániť ďalším takýmto dňom, aby ste potom nemali zbytočné výčitky?
Ako často môžete?
Samozrejme, že všetko nie je stratené. Ak budete mať takéto „cheat days“, čiže výnimky z režimu, raz do týždňa, nič sa nedeje. Berte ich
ako uspokojenie vašich chutí, ktoré v konečnom dôsledku naštartujú váš metabolizmus a doplnia energiu.
Ak trénujete dvakrát denne,
cheat days si kľudne môžete zaradiť do jedálnička aj viackrát do týždňa. Ak sa ale chystáte na nejakú fitness súťaž, odporúčame vám striktne dodržiavať diétny plán minimálne posledné 4 týždne pred súťažou.
Pravidelné výnimky môžu zabrániť prejedaniu
Dodržiavanie striktného režimu stravovania a neustále odriekanie si nezdravých jedál dáva poriadne zabrať predovšetkým psychike. Po týždňoch diétnej stravy vás premôžu také silné chute, že nezdravému jedlu nebudete vedieť odolať. Len málokto ma dostatočne pevnú vôľu na to, aby počas cheat day nezjedol všetko, čo sa mu dostane pod ruky. Lenže takéto nárazové prejedanie nie je pre telo najlepšie. Ako mu zabrániť? Malé, no pravidelné výnimky v striktnej diéte môžu byť riešením.
Ak nie ste profesionálny športovec a diétu držíte preto, že sa chcete cítiť a vyzerať lepšie, stravovanie môžete prispôsobiť všetkým svojim potrebám. Medzi tie patrí aj utíšenie chutí, prežitie radosti, ktoré vám jedlo môže priniesť, a využitie spoločenskej funkcie, ktorú jedlo nepochybne plní. Samozrejme, nie každý si môže jednoducho povedať, že bude vždy jesť, na čo má chuť. Veľa ľudí potrebuje v stravovaní určité pravidlá, ktoré im pomôžu udržať si zdravie a dosiahnuť želané výsledky. Neznamená to však, že jedlo musíte považovať iba za palivo, z ktorého nebudete mať žiaden pôžitok. Aj pri dodržiavaní určitých reštrikcií môžete predchádzať nárazovému prejedaniu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:
- Aj zdravé jedlo môže byť chutné a dobre vyzerať. Pocit satisfakcie z jedla získame nielen s naplnením žalúdka, ale aj stimuláciou našich zmyslov. Chuť, vôňa a vzhľad jedla hrajú dôležitú úlohu. Nebojte sa preto siahnuť po bylinkách alebo korení na dochutenie a ak máte čas, jedlo si pripravte tak, aby potešilo aj vaše oči.
- Naučte sa počúvať váš hlad. Signály, ktoré nám telo dáva, nemusia byť vždy najjasnejšie. Pred, počas aj po jedle sa preto skúste viac sústrediť na to, čo vám hovorí. Ak cítite hlad tesne pred spaním, doprajte si nízkokalorický, ľahký snack. Ak máte už v polovici večere pocit sýtosti, nenúťte sa zjesť všetko.
- Aj sladké môže byť zdravé. Ak viete, že po týždni plnom šalátov a rýb stratíte kontrolu a namierite si to rovno k zákuskom a zmrzline, zakomponujte do svojho diétneho jedálnička viac sladkého. Ďatle, ovocie, horká čokoláda alebo ovsená kaša s medom vás môžu uspokojiť každý deň. Vďaka tomu sa vyhnete strate kontroly, ktorá je pre mnohých dôverne známa.
Čo vy a cheat days? Dovoľujete si ich pri striktnej diéte pravidelne? O svoje skúsenosti sa s nami môžete podeliť v komentároch.