Chceš ušetriť rozpočet, a preto uvažuješ nad vecami z druhej ruky? Moderným trendom spoločnosti sa stalo využívať veci z druhej ruky. Moderný trend opakovaného využívania vecí chráni ako planétu, tak aj naše peňaženky. Môžeš to využiť aj pri kúpe bicykla, ale pozor nie vždy sa to vyplatí.
Pozor na skryté závady, lebo sa to môže predražiť
Bicykel vieš nájsť aj za štvrtinu ceny v dobrom stave. Musíš však myslieť na fakt, že nemusí byť v najlepšej kondícii, a preto si daj bicykel pred kúpou skontrolovať kamarátovi alebo prediskutuj kúpu v tvorjom servise bicyklov, čo sa vyzná do bicyklov alebo niekomu v servise. Ak sa objavia skryté vady neskôr, bude to možno potrebovať aj ďalšiu investíciu.
Určite si daj pozor na to koľko jazdíš na bicykli
Ak nie si vášnivý cyklista a nepoužívaš bicykel na dennej báze, tak si
už určite prišiel na myseľ aj jazdený bicykel z bazáru. Cena nového kvalitného značkového bicykla sa pohybuje od 2500 € do 4500 € alebo viac. Ak to pre teba nie je pre reálna myšlienka, tak vtedy jazdený bicykel padne vhod. Zároveň ak cestný alebo horský bicykel používaš iba rekreačne, pár krát za rok, tak kúpa jazdeného bicykla je výborná možnosť. Ak jazdíš často, potrebuješ kvalitnejší bicykel čo dlho vydrží, tak investícia do nového bicykla je dobrý nápad.
Vintage dizajn je čoraz obľúbenejší, kvôli jeho jedinečnosti
Vintage bicykle ako aj oblečenie, šperky a doplnky do bytu sa stávajú čoraz väčším módnym hitom. Moderní umelci sa zameriavajú na futuristicky-funkčný štýl, preto sa vintage dizajny stávajú jedinečné a unikátne. Mladý ľudia uprednostnia estetický vzhľad pred moderným. Pokiaľ hľadáš model, ktorý sa už nevyrába, tak je pre teba bicykel z druhej ruky tá najlepšia možnosť.
Chrániš nie len svoju peňaženku ale aj planétu
Opätovné použitie vecí z druhej ruky chráni naše životné prostredie a zdroje. Tým, že si kúpiš bicykel z druhej ruky ušetríš náklady na materiál a prácu pri výrobe nového. Ušetríš aj na doprave bicykla alebo jeho súčiastok z východu, kde sa produkuje najviac komponentov do bicyklov, alebo bicykle samotné. Ušetríš čas, pretože doručenie v rámci Slovenska alebo Česka prebieha rýchlejšie ako to medzištátne.

Dávajte si pozor na stav jazdeného bicykla
Pri kúpe už jazdeného bicyklu si musíte dávať pozor na jeho skutočný stav. Veľakrát majiteľ môže jeho skutočný stav prikrášliť a vynechať pár dôležitých vád, ktoré ťa môžu stáť veľa nervov, peňazí, ale aj tvoju bezpečnosť. Teba to vo výsledku môže stáť viac investícií a opráv ako, keby ste kúpili nový bicykel. Nezabudni pri vyberaní toho správneho bicykla dbať aj na to či má svetlá, zvonček a stojan.
Na čo si dávať pozor pri kúpe ojazdeného bicykla?
Skontrolujte či majú ozubené kolieska na pohone primerané ozubenie, pokiaľ nie tak ťa čaká nie lacná výmena súčiastok. Dajte si pozor na praskliny v spojoch dvoch rámových trubiek, to môže znamenať, že rám už veľa nevydrží. Ak viete bicyklovať aj bez rúk, skúste skúšobnú jazdu, aby ste sa vyhli tomu, že si kúpite pokrivený bicykel. Otestuj brzdy a ich funkčnosť a nezabudni skontrolovať či nie je reťaz na bicykli voľná. V poslednom rade si skontrolujte či má majiteľ doklad o kúpe, ak nie tak si overte, či bicykel nebol kradnutý.
Oplatí sa investovať do bicykla?
Do bicykla sa oplatí investovať ak je cyklistika tvoja vášeň. Ak chodíte do práce na bicykli, s rodinou na výlety alebo trénujete, tak potrebujete kvalitný a nepoškodený bicykel. S drahším a značkovým bicyklom máte väčšiu záruku bezpečnosti a prvotriednej funkčnosti. V prípade, že ti bicykel nebude vyhovovať alebo sa mu niečo stane vzťahuje sa naň záruka, ktorá pri bicykloch z druhej ruky nie je. Na bazári si vždy vieš vybrať rôzne bicykle, napríklad cestné bicykle alebo MTB bicykle.
Zdroje:
https://bikefair.org/blog/how-to-choose-a-second-hand-bike
https://www.bikeradar.com/features/how-to-buy-a-used-or-second-hand-bike-online
https://www.cyclingweekly.com/products/should-you-buy-a-secondhand-bike