Bicyklovanie si vieš užiť aj v zimnom období, pretože neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista. Na zimu je dôležité vybrať si správne kúsky cyklistickej výbavy. Ide predovšetkým o kvalitnú cyklistickú bundu, ktorá je vetruvzdorná a nepremokavá, no zároveň aj dostatočne priedušná a hrejivá. V tomto článku ti poradíme, ako takúto cyklobundu vybrať a čo si pri jej výbere všímať.
Bez ohľadu na to, aký typ cyklistiky vykonávaš, zimná cyklistická bunda by mala byť hlavne odolná voči vetru, priedušná a pomerne ľahká. Aj v prípade, že bicykel využívaš len ako prostriedok na cestu do práce, určite nechceš, aby si sa počas jazdy spotil, zamrzol a následne prechladol. Nižšie ti vysvetlíme jednotlivé funkcie, ktoré by kvalitná cyklobunda na zimu mala mať.
Vetruvzdornosť ako základný prvok ochrany
V zimných mesiacoch je pri jazde skutočným nepriateľom nepríjemný a chladný vietor. Preto je dôležité hľadať najmä vetruvzdornú cyklobundu, ktorá je zároveň zateplená, vďaka čomu izoluje tvoje telo pri nízkych teplotách. Mnohé zimné cyklistické bundy v sebe spájajú najdôležitejšie funkcie, ktoré by cyklobunda mala mať, a to vetruvzdornosť, odolnosť voči vode a priedušnosť.
Izolovať ťa môže aj cyklistická vesta, ktorá je tiež vetruvzdorná a vodoodolná. Okrem toho ti svojou priedušnosťou v oblasti podpazušia zabezpečí, aby si počas celej jazdy zostal v suchu. Jej výhodou je, že ju ľahko schovaš do vrecka a v prípade potreby ju môžeš kedykoľvek vytiahnuť.
Čo vlastne robí cyklobundu vetruvzdornou? Je to spôsobené tým, akým spôsbom bol konkrétny materiál vyrobený. Tkaniny nadobúdajú vetruvzdornú vlastnoť tak, že sú utkané natesno, takže medzery medzi vláknami sú príliš malé na to, aby cez ne mohol vzduch pri jazde prenikať.
Vodeodolná vs. vodoodpudivá bunda na bike
Pokiaľ ide o vodeodolné materiály, označujeme ich ako 2-vrstvové, 2,5 vrstvové alebo 3-vrstvové. Dvojvrstvová tkanina má z vnútornej strany nepremokavú membránu. Cyklistická bunda s 2,5 vrstvami sa skladá z tkaniny a membrány, pričom na membráne je vytlačený vzor, ktorý zabraňuje lepivému pocitu na pokožke. Posledná, trojvrstvová, tkanina v sebe spája veľmi tenkú vnútornú vrstvu látky alebo sieťoviny, membránu a vonkajšiu látku. Práve vďaka membráne je bunda nepremokavá.
Vodoodpudivá vrstva sa nachádza na vonkajšej vrstve a nazýva sa DWR (Durable Water Repellent). Ide o špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá je potrebná na to, aby sa zabránilo nasiaknutiu zrážok z vonkajšej strany bundy. Pamätaj však, že povrchová úprava DWR nezmení bundu na nepremokavú, ale zvýši úroveň odolnosti voči vode.
Hydrostatický tlak sa používa na opis toho, do akej miery je tkanina nepremokavá. Označuje tak veľkosť tlaku vody, ktorý je potrebný na to, aby cez tkaninu prešla. Aby sme látku považovali za nepremokavú, musí mať hydrostatický tlak 1,3 m, alebo 1 300 mm. Výhodou je, že väčšina nepremokavých búnd je zároveň aj odolná voči vetru.
Mysli na voľnosť pohybu a priedušnosť pri jazde na bicykli
Kvalitná zimná cyklistická bunda musí počas zimných jázd udržať cyklistu v teple, no zároveň ho nemôže obmedziť na pohybe. Preto sú cyklobundy na zimu vytvorené tak, aby si zachovali čo najväčšiu priedušnosť. Napríklad softshellové cyklistické bundy sa vyznačujú vyššou mierou priedušnosti ako nepremokavé bundy a mnohí jazdci ich považujú za príjemnejšie na nosenie. Viaceré modely majú aj flísovú podšívku, ktorá ťa efektívne udrží v teple. Tieto bundy tak predstavujú vhodnú alternatívu k plne nepremokavým bundám.
Pred kúpou si over veľkosť a strih cyklistickej bundy
Nájsť dobre padnúcu zimnú cyklistickú bundu a aké oblečenie zvoliť na zimnú cyklistiku je skutočná veda. Priveľká zimná cyklistická bunda sa pri jazde nafukuje, primalá bunda sa vyhŕňa a teda nedostatočne izoluje. Pri hľadaní správnej veľkosti zimnej cyklistickej bundy by si sa mal zamerať na jej veľkosť a strih. Golier by mal byť vysoký tak, aby tesne obopínal krk, avšak mal by mať mäkkú podšívku, aby ťa neodieral.
Cyklistická bunda na zimu má byť priliehavá no zároveň ti má poskytovať dostatočný priestor pre vrstvy pod ňou no nemala byť až tak tesná, aby ti bránila v pohybe. Z tohto dôvodu je často zimná cyklistická bunda aj o dve veľkosti väčšia ako tvoja bežná veľkosť značky cyklistického oblečenia. Najlepou radou je v tomto prípade vyskúšať si bundy osobne alebo si preveriť rozmery vo veľkostnej tabuľke. Pri výbere dbaj aj na dostatočnú dĺžku a priliehavosť rukávov cyklistickej bundy. Taktiež si daj pozor na to, aby bola zakrytá spodná časť tvojho chrbta, v opačnom prípade ťa môže ofúknuť.
Počas zimy nepodceňuj reflexné prvky
Počas zimných mesiacov je menej denného svetla a už v popoludňajších hodinách je takmer tma. Preto by si pri výbere zimnej cyklobundy mal dbať aj na to, či má reflexné prvky. Tie slúžia na to, aby upútali pozornosť vodiča, ktorý si ťa rýchlejšie a ľahšie všimne. Preto pri výbere vhodnej cyklistickej bundy na zimu, ktorá okrem poskytnutia sucha a tepla zvyšuje aj tvoju bezpečnosť na cestách.
Pokiaľ ťa ale jazda v zime na bicykli neláka, cyklistiku nemusíš zavesiť na klinec úplne. Jazdiť môžeš na cyklotrenažéri, avšak nie každý má dostatočne trpezlivých susedov alebo chuť trénovať týmto spôsobom. Ak teda hľadáš zimný cyklistickú výbavu, ktorá bude vyhovovať tvojim potrebám, radi ti pomôžeme s výberom na e-shope alebo priamo v našej predajni.
Zdroje:
https://road.cc/content/feature/how-choose-perfect-cycling-jacket-winter-287563
https://www.britishcycling.org.uk/knowledge/bike-kit/clothing/article/izn20140915-Buying-a-Cycling-Jacket-0