Cyklistika síce nepatrí medzi tradičné zimné športy, no ak vás od jazdenia neodradí ani vlhkosť, hmla, blato, sneh, dážď či vietor, netreba nič podceniť. Poradíme vám, ako vybaviť seba aj bicykel na jazdenie počas zimy. Základom je vrstvenie oblečenia a jeho vlastnosti, no zabúdať netreba ani na bezpečnosť a prispôsobenie intenzity tréningu.
Základom je správne vrstvenie cyklo oblečenia
Nepochybne najdôležitejším faktorom pri bicyklovaní v zime je termo prádlo a funkčné oblečenie. Windstopper resp. vetruodolný a water resistant, teda vodotesný výstroj, ktorý dobre odvádza vlhkosť, vás pri jazdách udrží v suchu a v teple. Pri skutočne nízkych teplotách zvoľte kvalitné cyklistické termoprádlo. Samozrejmosťou sú zimné cyklodresy s dlhým rukávom a teplé zimné cyklonohavice. V neposlednom rade je dôležitá aj vrchná vrstva, ktorá vás ochráni pred snehom a vetrom. Vyberte si cyklistické bundy na zimu alebo siahnite po pohodlnej veste. Vždy sa oblečte radšej o niečo teplejšie, pri rýchlosti a prípadnom vetre sa pocitová teplota môže výrazne znížiť.
Prečítajte si tiež: Ako sa obliecť na bicykel v každom ročnom období.
Ochrana nôh pri zimnej cyklistike
Ak ešte nie je výrazná zima, postačia vám hrubšie ponožky alebo podkolienky. Ich výber netreba podceniť, mali by byť vyrobené z kvalitného, teplého a funkčného materiálu. Okrem syntetických látok môžete staviť na vlnu, ktorá má dobré termoregulačné vlastnosti. Ponožky by mali dobre odvádzať pot a byť dostatočne priedušné. Počas jesene a zimy sú vhodné aj návleky na nohy. V daždi a snehu je potrebné chrániť nohy aj pred vlhkosťou a vetrom, o čo sa postarajú kvalitné cyklistické návleky na tretry. Vyskúšať môžete aj vyhrievané vložky do tretier.
Doplnky pre zhoršenú viditeľnosť
Slnko v zime zapadá oveľa skôr, ale prekvapiť môžu aj ranné hmly. Každý cyklista by mal obzvlášť v zime dbať na to, aby ho šoféri a spolujazdci dobre videli.
Reflexné prvky, svetlá a blikačky, čelovky, prípadne aj reflexná vesta... Na viditeľnosť myslite aj pri výbere oblečenia, ruksaku a cyklistickej prilby. Mali by mať reflexné prvky alebo
výrazné farby zvyšujúce viditeľnosť a teda aj vaše bezpečie. Ak vás naopak prekvapí prudké slnko, oplatí sa mať poruke
cyklistické okuliare.
Bez blatníkov ani na krok
Teplejšie zimy majú jeden bonus - kopec blata na lesných cyklotrasách a mláky na cestách v meste.
Blatníky na bicykel zachytia špinu a vďaka nim sa nebudete musieť hodiť celý do práčky hneď po príchode domov. Bicykel s nimi možno nebude pôsobiť príliš športovo, ale ide o doplnok, ktorý zvýši vaše pohodlie a bezpečnosť počas jazdy. Na trhu sú dostupné rôzne typy blatníkov pre
horské bicykle aj
cestné bicykle, pred fŕkancami sa tak môžete chrániť bez ohľadu na to, na čom jazdíte.
Jazdenie na bicykli v zime
Počas jazdenia v zimných podmienkach zmiernite tempo, aby ste sa príliš nespotili. Uprednostnite jazdu na ceste pred snehom, ale dávajte pozor na autá, aj tie sa na ľade ovládajú náročnejšie. V rámci bezpečnosti spomaľte pri vjazde do zákrut, nikdy neviete, kde môžete nabehnúť na zľadovatenú plochu. Snažte sa nebrzdiť príliš prudko, ani bez rozmyslu meniť smer jazdy. Bicyklovanie by malo byť čo najviac plynulé aj čo sa týka tempa. Nerobte si zbytočne dlhé prestávky, ak vás dobieha únava, radšej zamierte domov. Na začiatku zimy voľte krátke jazdy a keď si telo zvykne na nové podmienky, môžete tréning predlžovať.
Údržba bicykla v zime
Treba si uvedomiť, že v zime je bicykel náchylnejší na koróziu. Po každej jazde je potrebné celý bicykel dôkladne očistiť. Nielenže sa tým zbavíte bahna a nečistôt, ale predídete aj následkom pôsobenia soli z posypaných ciest. Bicykel je taktiež vhodné častejšie olejovať. Odporúčame reťaz po jazde nielen opláchnuť od bahna, ale aj poriadne vysušiť, inak môže rýchlo zhrdzavieť. Počas zimy by ste bicykel nemali skladovať vonku, no ak je to nevyhnutné, prikryte ho plášťom, aby naň nepadal sneh a dážď.