Jarné a letné počasie praje každému športu. Horskú a cestnú cyklistiku si však môžete vychutnať v každom počasí. Podmienkou je však dobre sa pripraviť aj po stránke športového oblečenia. Ako sa hovorí – neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený človek. Preto dnes venujeme niekoľko riadkov téme ako sa obliecť na bicykel. Prečítajte si, ako vybrať cyklistické oblečenie podľa ročného obdobia a teploty, v ktorej budete jazdiť.
Ako vybrať cyklistické oblečenie
Každý kus
cyklistického oblečenia by mal byť priliehavého strihu, aby kopíroval línie tela. Po estetickej stránke je to tak trochu dané aj krásou a eleganciou
cyklistického športu, no dôležité je to hlavne z iných dôvodov.
Cyklo oblečenie s priliehavým strihom výrazne znižuje odpor vzduchu a zvyšuje dobrý dojem z jazdy. Ak fúka studený vietor, znižuje pocit chladu, lebo vytvára akúsi
„druhú pokožku“. Preto by ste mali pri jeho kúpe venovať dostatočnú pozornosť skúšaniu.
Cyklo oblečenie pre teplotu 20 až 30 °C
Ak vonku panuje
letné počasie od 20 °C do 30 °C, nemusíte veľa riešiť.
Cyklistické oblečenie na leto zahŕňa
cyklistický dres s krátkym rukávom a
krátke cyklistické nohavice. Nemusíte mať vôbec obavy, že v priliehavom oblečení bude priveľmi teplo. Kvalitné a vysokotechnické
materiály z mikrovlákna zabezpečujú dostatočnú cirkuláciu vlhkosti a udržiavajú telo v komfortnej teplote. Ak by vám predsa len bolo horúco, siahnite po
drese s dlhým zipsom, dá sa rozopínať po celej dĺžke. Má ho v ponuke každý seriózny výrobca.
Pod cyklo dres môžete použiť niektorý model funkčnej spodnej bielizne. Napríklad tielko z tenučkého mikrovlákna zabezpečí „medzivrstvu“, pomáha odvádzať pot a zamedzuje prehrievaniu. Pri vysokých teplotách však niektorí športovci používajú dres bez spodnej vrstvy. Je to teda individuálne.
Rovnako veľký dôraz treba klásť aj na výber cyklo nohavíc. Ide o dôležitú časť oblečenia cyklistu, keďže počas celej jazdy dochádza k neustálemu kontaktu so sedlom bicykla. Cyklistické nohavice, ktoré dokonale nesedia, môžu pri dlhých tréningoch spôsobiť veľké problémy. Kvalitná antibakteriálna vložka by mala byť samozrejmosťou.
Cyklo oblečenie pre teplotu 15 až 20 °C
Pri tejto teplote nám bude chladnejšie najmä na vrchnú časť tela. Arzenál
cyklistického oblečenia treba doplniť
dresom s dlhým rukávom, ktorý je oproti krátkemu
cyklo dresu z trochu teplejšieho materiálu. Výhodná je však aj kombinácia krátkeho cyklistického dresu a
návlekov na ruky. Tých je na výber veľké množstvo od univerzálnych cez tenučké lykrové, zateplené až po nepremokavé do dažďa.
Dá sa ešte poistiť
cyklo vestou odolnou
proti vetru, aby vás neprefúklo.
Výhodou tejto kombinácie oblečenia (krátky dres, návleky a vesta) je, že ak sa oteplí, môžete sa vyzliecť a oblečenie schovať do zadného vrecka dresu. Pod dres opäť môžete opäť použiť funkčné spodné prádlo. Metóda „vrstvenia“ tenkých vrstiev športového oblečenia má podstatu v rýchlom odvádzaní vlhkosti, teda vždy radšej zvoľte viac tenkých vrstiev ako menej hrubých. Siahnite po nej aj v prípade, ak idete bicyklovať do hôr, kde bude teplota klesať v závislosti od nadmorskej výšky. Bude to poistka pre prípad, že teplotu nebudete môcť presne odhadnúť.
Cyklo oblečenie pre teplotu 10 až 15 °C
V týchto podmienkach už proti chladu treba chrániť aj dolné končatiny.
Cyklistické oblečenie na jeseň ponúka na výber viacero možností. Jednou z nich sú trojštvrťové
cyklo nohavice. Z podobného dôvodu ako pri návlekoch na ruky však za dobrú voľbu považujeme použitie
cyklistických kraťasov a
návlekov na nohy. Cyklistické
návleky na nohy sú v ponuke buď na celé nohy alebo len na kolená. Výber závisí od vášho pocitu a teploty. Ak je veľmi chladno, nepôjde to bez
dlhých cyklistických nohavíc. Na výber je veľké množstvo – tenšie alebo teplejšie, vybavené aj
membránou Windstopper, ktorú neprefúkne.
Cyklo oblečenie pre teplotu 0 až 10 °C
Väčšina cyklistov sa počas zimy venuje iným športom, no ak vás od cyklistiky neodradí sneh ani mráz, je na mieste otázka, ako sa obliecť na bicykel cez zimu. Aj v tomto období je vítané vrstvenie cyklo oblečenia. Ak už vrstva pod dresom nedokáže dostatočne zahriať, je na čase vrstviť navrch dresu. Teplé cyklistické bundy sú vhodné aj do veľmi chladného počasia. Napriek hrubšiemu, zateplenému materiálu sú cyklistické bundy na zimu stále ergonomicky priliehavé. Vyberte si model so stojančekom, ktorý pred chladom ochráni aj váš krk.
Zimné cyklistické nohavice sú v mraze nevyhnutnosťou. Niektorí cyklisti v tomto období preferujú cyklo nohavice s trakmi, ktoré prekrývajú aj kríže a teplá vrstva siaha až na chrbát. Alternatívou na zimu je aj cyklistické termoprádlo. Počas mrazivých dní nezabúdajte na zimné doplnky, ako napríklad cyklistické čiapky, ktoré môžete nosiť pod prilbou. Odvádzajú vlhkosť a zároveň vás udržia v teple, zabránia tomu, aby ste cítili chlad cez otvory na prilbe. Nepodceňte ani výber cyklistických rukavíc, v zime zvoľte celoprstový a dobre zateplený pár.
Dážď alebo sneh pri jazde na bicykli? Cyklo bunda pomôže!
Nie sú to síce najideálnejší spoločníci pri bicyklovaní, ale nájdu sa aj takí, ktorí ich dokážu pretrpieť. Asi najmenej príjemné sú premočené chodidlá v
tretrách, preto si zaobstarajte kvalitné nepremokavé neoprénové
návleky na tretry. Vrch tela proti vode a chladu chráňte
pláštenkou. Tá je väčšinou z tenkého, úplne nepremokavého materiálu a dá sa schovať do zadného vrecka
dresu. Preto je dobrým spoločníkom na
tréningu, a to hlavne ak očakávate zhoršenie počasia. Pozor však pri lacnejších modeloch, materiál nemusí prepúšťať vlhkosť ani smerom von. Pri výbere sa preto dostatočne informujte o jej vlastnostiach.
Veríme, že sme poskytol niekoľko užitočných rád k výberu cyklistického oblečenia. S množstvom kilometrov pribudne aj patričné množstvo skúseností a už aj sami budete vedieť, v akom oblečení sa cítite najlepšie. Teším sa, až vás uvidím na tréningu. Trénujeme!