Joe Friel je uznávaný tréner triatlonu s viac ako tridsaťročnými skúsenosťami. Raz sa ho niekto opýtal na najdôležitejšie zásady v tréningu a na to, ako športovec dosiahne zlepšenie a úspech. Bola to ťažká otázka, ale nakoniec vytvoril 10 najdôležitejších zásad. Niektoré sa vám možno na prvý pohľad nebudú veľmi poznávať. Skúste im však predsa len dať šancu.
Stanovte si jasný cieľ
Veľa športovcov si myslí, že tento bod má veľmi dobre spracovaný. Ak však nad tým začnú premýšľať, zistia, že nemajú konkrétne ciele, ale iba túžby. Napríklad –
chcem byť rýchlejší. Táto veta nevyjadruje cieľ, ale iba túžbu. Preto sa tí lepší tréneri budú pýtať:
- O koľko rýchlejší?
- Kde chceš byť rýchlejší?
- Kedy chceš byť rýchlejší?
- Je to pre teba dostatočná výzva?
- Je to reálne?
Ujasnite si, čo stojí medzi vami a vybraným cieľom
Dobrý cieľ vám posunie hranice. Najprv však musíte nájsť svoje slabé stránky. Miesto toho, aby ste trénovali náhodne (pôjdem behať to, čo kamarát), by ste mali odhaliť, kde máte rezervy. Svoje snahy potom zamerajte hlavne na túto oblasť.
Je to trochu zložitejší prístup, ale funguje.
Bez plánu cieľ nikdy nedosiahnete
Znie to síce otrepane, ale dobrý
plán je naozaj základom zlepšenia. Chaotický a náhodný tréning z vás kvalitného športovca neurobí. Radšej sa s tým rovno zmierte :).
Nespoliehajte sa na náhodu – testujte
Nie je nič horšie (a pre súpera krajšie), ako keď si myslíte, že na to už máte a v deň pretekov vám zrazu na trati dôjde, že sa to ani dnes nepodarí. Že stále nie ste na vytúženej úrovni.
Ak by ste to vedeli skôr, mohli ste si upraviť tréning a do pretekov ešte čo-to dotrénovať.
Trénujte len, kým nedorazíte do cieľa
Túto filozofiu asi nebude chápať každý bežný športovec. Väčšina z nás si myslí, že čím viac budeme trénovať, tým lepší výkon podáme. Takto to však nefunguje. Tento prístup vyústi do zranenia, pretrénovania, choroby alebo syndrómu vyhorenia.
Veľa úspešných športovcov už ale našťastie pochopilo, že ak vypustia nadbytočné kilometre, nakoniec zrýchlia, zosilnejú a získajú väčšiu vytrvalosť.
Duševné rozpoloženie je rovnako dôležité ako fyzická zdatnosť
Zásadnou psychickou schopnosťou je sebavedomie. Mali by ste v sebe hľadať pokojný, ale sebaistý prístup. Práve ten často býva spoločným menovateľom všetkých špičkových športovcov.
Ak o sebe budete pochybovať, svoj cieľ nedosiahnete, aj keď po fyzickej stránke na to možno máte.
Základom je technika
Nemyslím tým celokarbónový bicykel a najnovšie kompresné ponožky, ale techniku pohybu pri danom športe. Veľa vytrvalcov jej význam podceňuje.
Jej zlepšenie však okamžite povedie k menším stratám energie pri pohybe. Vo vyššom tempe odplávate, odbicyklujete a odbehnete viac kilometrov.
Skúste si pozrieť plavecký tréning dobrého plavca. Pomer techniky a intenzity vás nepochybne prekvapí.
Trénujte podľa špecifických požiadaviek cieľových pretekov
Každé preteky sú jedinečné. Môžete mať pred sebou 5 alebo 45 km behu, rovinatý alebo kopcovitý terén, štart skoro ráno alebo poobede.
Čím je dátum pretekov bližšie, tým viac by ste tréning mali prispôsobiť špecifikám pretekov. Pracujte s premennými, ktoré môžete kontrolovať a pripravte sa na tie, ktoré pod kontrolou nemáte.
Regenerácia sa v dôležitosti vyrovná ťažkým rozvojovým tréningom
Tréning by sa mal skladať z dvoch zložiek – z námahy a odpočinku. Ak bude prítomná iba jedna z nich, tréningová námaha v deň pretekov nemusí priniesť želaný efekt.
Telo sa najlepšie adaptuje a naberá kondíciu práve pri
odpočinku. Kombinácia ťažkého tréningu a slabej
regenerácie nie je veľmi úspešná.
Svojmu cieľu prispôsobte aj životný štýl
Čím väčšie ciele máte, tým väčšia časť života musí byť podmienená ich dosiahnutiu. Ak ste si stanovili, že chcete
dokončiť beh na 5 kilometrov, tak môžete trochu zanedbať tréning, stravu, spánok a regeneráciu. Svoj cieľ asi aj tak splníte.
Ak ste si však stanovili, že sa stanete majstrom republiky, Európy, sveta... Hm. Tu sa už budete musieť na svoj šport zamerať intenzívnejšie.
Ľudia, ktorí majú veľké ciele, trénujú veľa. Svojmu cieľu podriadia aj svoj
denný režim.
Skúste niektoré z tých zásad zaradiť aj do svojho tréningového plánu a dajte mi vedieť, či a ako vám pomohli.