Možno si si myslel, že na tom, čo máš oblečené počas jazdy na bicykli nezáleží. Opak je však pravdou – kvalitná, pohodlná a najmä bezpečná výbava zvýši tvoj zážitok aj výkon počas jazdy. Nosením chráničov, prilby a oblečenia špeciálne určeného pre MTB horskú cyklistiku zvýšiš svoju bezpečnosť a minimalizuješ riziko úrazov. Prinášame ti tipy na vhodné oblečenie a ochranné doplnky, ktoré využiješ počas horskej cyklistiky na jeseň.
Prečo si zaobstarať špeciálne cyklooblečenie na MTB?
Cyklistické oblečenie na horskú cyklistiku je navrhnuté tak, aby jazdcovi prinieslo väčšie pohodlie a ochranu počas jazdy ako bežné vychádzkové oblečenie. Hlavným rozdielom je materiál, z ktorého je cyklooblečenie vyrobené. Cyklistické MTB nohavice, cyklodresy alebo cyklistické bundy majú pohodlný strih, sú priedušné a pružné, izolujú, ale zároveň dobre odvádzajú pot. Dôležitou súčasťou výbavy sú aj ochranné doplnky pre MTB. Tie sú vyrobené z kvalitných a odolných materiálov, aby ťa počas jazdy ochránili pred možnými úrazmi v prípade pádu.
Nohavice na MTB horskú cyklistiku sú veľmi pevné a odolné
Špeciálne nohavice na horskú cyklistiku sa dajú nosiť samostatne, alebo si ich môžeš obliecť na cyklistické nohavice s vložkou. Sú vyrobené z veľmi pevnej a odolnej tkaniny, takže by mali vydržať i niekoľko pádov, nárazov a sú menej náchylné na znečistenie. Nemajú priliehavý strih, dokonca naopak, dokážeš si ich obliecť aj cez chrániče kolien. Rovnako ako pri klasických cyklonohaviciach si môžeš vybrať dlhé alebo krátke MTB nohavice. V jesennom období ti odporúčame vybrať si nohavice na horskú cyklistiku s povrchovou DWR nepremokavou úpravou, ktorá ťa udrží v suchu aj vtedy, keď ťa zastihne dážď.
Spodná vrstva, cyklistický dres a nepremokavá bunda ťa udržia v suchu a teple
Základná vrstva, ktorú si oblečieš pod cyklodres odvádza vlhkosť a pomáha udržiavať telesné teplo. Táto spodná vrstva je voliteľná, no oceníš ju najmä počas chladnejších mesiacov.
Cyklistický dres však určite potrebovať budeš. Ideálne taký na MTB, ktorý je taktiež o niečo širší ako klasický cyklodres, pretože pri horskej jazde sa neberie veľký ohľad na rýchlosť a aerodynamiku, keďže jazdíš po nerovnom povrchu, často medzi stromami, a rýchlosť, akou pôjdeš, závisí od iných faktorov. Počas jazdy v prechodnom období ti odporúčame vybrať si dres s dlhými rukávmi alebo, pokiaľ ešte nie je príliš veľká zima, poistiť sa návlekmi na ruky. Nezabudni ale, že dlhé rukávy ťa okrem chladu ochránia aj pred poškriabaním od konárov či kríkov, ktoré môžu presahovať do cesty.
Ak teploty klesajú, počasie je čoraz viac vlhké a sychravé, odporúčame ti investovať do kvalitnej cyklistickej nepremokavej bundy. Špeciálna cyklistická bunda ťa udrží v suchu, dokáže regulovať telesnú teplotu a odvádzať prebytočné teplo. Disponuje predĺženou zadnou stranou, takže ti zakryje chrbát aj v prípade, že jazdíš vo väčšom predklone.
Nevyhnutné cyklistické doplnky ťa ochránia v prípade pádu
Napriek tomu, že sme ju nespomenuli ako prvú, cyklistická prilba je najdôležitejším ochranným prostriedkom, bez ktorého si na bicykel ani nesadaj. Pri prilbách na horskú cyklistiku sa kladie väčší dôraz na ochranu pri náraze, pričom hlavu cyklistu chránia ešte viac v zadnej časti hlavy a okolí uší. Dôležité je vybrať si správnu veľkosť cyklistickej prilby, pretože dobre zvolená MTB prilba môže znížiť riziko zranenia hlavy pri nehode až o 50 %.
Ďalším nevyhnutným doplnkom sú cyklistické rukavice. V lete sa nosia cyklorukavice s otvormi na prsty, no pokiaľ je už chladno, prsty sú to prvé, čo potrebuješ pred chladom ochrániť. Rukavice ti pomôžu lepšie a pevnejšie držať riadidlá, ruky ochránia v prípade pádu, prsty udržia v teple, ale taktiež pomôžu znížiť únavu rúk a paží, čo znamená, že zvládneš komfortne jazdiť dlhšie. Odporúčame ti vybrať si cyklistické rukavice, ktoré sa dobre prispôsobia tvaru rúk, nie sú príliš hrubé a dostatočne ochránia pred chladom.
V závislosti od štýlu jazdy odporúčame tvoju bezpečnosť posilniť aj chráničmi. Najobľúbenejšie sú cyklistické chrániče kolien, ale ak si začiatočník alebo chceš posúvať svoje hranice, zvoľ tiež chrániče na lakte či chrániče hrudníka a chrbta. Všetky chrániče sú vyrobené tak, aby ťa zbytočne nezaťažovali, takže sa nemusíš báť toho, že budeš mať pocit, že jazdíš v brnení.
Topánky na MTB horskú cyklistiku zefektívnia tvoju jazdu
Pokiaľ MTB len skúšaš, vystačíš si aj s obyčajnými teniskami. Keď sa však chceš horskej cyklistike venovať dlhodobejšie, mal by si si zaobstarať kvalitné topánky pre MTB jazdu. Existujú dva typy topánok – ploché a bez klipov.
Ploché MTB tretry majú textúrovaný alebo lepkavý povrch na podrážke, na ktorý sa môžu uchytiť kolíky pedálov a sú vhodné pre menej skúsených cyklistov. Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické šnurovacie tenisky.
MTB topánky bez klipov používajú príchytku, ktorá je priskrutkovaná k podrážke tretry a zapadá do pedálového mechanizmu. Jazdec tak získava úplné spojenie s bicyklom, čo by malo znamenať zlepšenie prenosu sily, rýchlosti a účinnosti pri stúpaní aj klesaní.
Výber ponožiek sa môže na prvý pohľad zdať ako nepodstatný, ale dlhšie a najmä kvalitné cyklistické ponožky len prispejú k pohodliu počas tvojej jazdy. Mnohí horskí cyklisti si zaobstarajú nepremokavé ponožky, aby nohy zostali v suchu a teple aj počas daždivého obdobia. Ďalšou možnosťou, ako ochrániť nohy pred vodou a blatom sú nepremokavé návleky na topánky, zvyčajne vyrobené z neoprénu. Pokiaľ je sucho a teplejšie, postačia ti klasické cyklistické ponožky, ktoré sú ľahké a priedušné.
V okuliaroch s čírym alebo žltým sklom v daždi lepšie uvidíš
Športové slnečné okuliare sú ďalším nevyhnutným doplnkom jazdy na horskom bicykli. Nielenže zatieňujú oči pred slnkom, ale chránia aj pred tým, aby sa ti do nich nedostali úlomky, prach, nečistoty alebo voda. Špeciálne cyklistické okuliare sú navrhnuté tak, aby dobre vykresľovali prostredie, kontrast a farby v rôznych svetelných podmienkach. Sú priliehavé, takže ti nebudú padať ani keď budeš spotený alebo mokrý a v neposlednom rade sú vybavené ventilačnými otvormi, ktoré zamedzujú zahmlievaniu.
Existuje veľa značiek a modelov cyklookuliarov. Niektoré sa dodávajú s vymeniteľnými šošovkami, iné sú kompatibilné s prilbou a líšia sa tiež v použití rôznych druhov šošoviek, dizajnov či tvarov. Na jazdu v daždi a hmle sa odporúča použiť okuliare s čírym alebo žltým sklom, pretože v sychravom počasí vyzerá všetko tmavšie.
Batoh s hydrovakom unesie všetko, čo budeš potrebovať
Pitný režim je počas športu mimoriadne dôležitý. Hydratačný vak s rezervoárom a hadicou poľahky zabezpečí, že budeš pri horskej cyklistike dostatočne hydratovaný. Vybrať si môžeš z rôznych veľkostí, a to podľa dĺžok tvojich jázd. Okrem vaku na vodu sa do batohu zmestí aj občerstvenie, energetické gély, energetické tyčinky alebo doplnková vrstva oblečenia pre každý prípad.
Zdá sa ti, že na MTB cyklistiku si potrebuješ kúpiť veľmi veľa vecí? Nezabudni, že nie všetky kúsky sú povinné a bez väčšiny z nich sa zaobídeš. Každý predmet navyše však zlepší tvoju jazdu, rýchlosť, ale najmä pohodlie. Jednotlivé kúsky si nemusíš kupovať naraz, odmeňuj sa postupne a sleduj, ako je každá tvoja jazda čoraz kvalitnejšia a príjemnejšia.