Telo zo zeleniny a ovocia získa hlavne sacharidy a vlákninu. Táto kombinácia spolu s dostatkom vody dodá stabilne sa uvoľňujúcu energiu a zníži glykemický index ovocia. Hladina cukru v krvi sa teda nebude meniť tak prudko ako v prípade konzumácie ovocia bez listovej zeleniny. Už toto naznačuje, že smoothies by sa mali dať dobre využiť pred tréningom aj po ňom.
Okrem toho obsahujú ešte aj množstvo látok, ktoré môžu aktívnym športovcom pomôcť pri tréningu a regenerácii.
Bielkoviny
Väčšina tmavozelenej listovej zeleniny má vyšší obsah a lepšie zloženie
esenciálnych aminokyselín ako ovocie. Napríklad 200 g brokolice obsahuje asi 6 g bielkovín a všetky aminokyseliny okrem hydroxyprolínu.
V podobe
smoothie navyše vypijete takejto potraviny oveľa viac, než keby ste ju jedli v tuhom stave. To vám poskytne slušnú dávku proteínov.
Vápnik
Veľmi dôležitý minerál, ktorý
zabraňuje vzniku svalových kŕčov a posilňuje kosti. Dospelí muži a ženy ho potrebujú asi tak 1000 – 1200 mg denne. Športovci by sa mali držať skôr pri hornej hranici.
V jednej šálke mlieka sa nachádza asi 300 mg. V 200 g kelu ho ale zjete asi 360 mg. V 200 g brokolice asi 210 mg. Ľahká matematika, všakže?
Železo
Jednou z jeho hlavných úloh je
dopraviť do buniek kyslík. Má na starosti aj odstraňovanie oxidu uhličitého z organizmu. Zaiste uznáte, že bez toho sa športovať (žiť) nedá.
Bežne sa ako hlavný zdroj železa vyzdvihuje mäso, hlavne to červené. Opomína sa však vysoký obsah železa napríklad v paradajkách, marhuliach, bobuliach či olivách. Do
smoothie sa spomedzi zdrojov dusíka hodia aj mangold a petržlenová vňať.
Horčík
Horčík je nevyhnutný pre vyše 300 chemických procesov v ľudskom tele. Bez neho by vôbec neprebehli. Napríklad reguluje
krvný tlak, sťahovanie a uvoľňovanie svalov, fungovanie nervov či
imunitu.
Nízky obsah horčíka v tele môže byť spôsobený slabým vstrebávaním horčíka v črevách alebo zvýšeným vylučovaním horčíka v moči. Nedostatočné vstrebávanie horčíka môže byť spôsobené častým požívaním alkoholických nápojov či celiakiou. Do
smoothie si môžete pridať mandle, ľanové semienka, slnečnicové semienka, špenát, listy cvikly, kapusty a datle. Všetky sú skvelým zdrojom horčíka.
Draslík
Aj on je nevyhnutným predpokladom mnohých dôležitých procesov v ľudskom organizme. Spomeniem len tie najrelevantnejšie pre športovcov –
umožňuje prácu svalov, pomáha prenášať nervové vzruchy a
podieľa sa na metabolizme sacharidov a bielkovín.
A odkiaľ ho získať? Banány :) Jedna šálka roztlačeného banánu obsahuje až 800 mg. Iné zdroje vhodné do
smoothies sú avokádo, cviklové listy, špenát, marhule, figy, nektárinky a hrušky.
Selén
Je nevyhnutný na tvorbu antioxidantov. Športovci, ktorí trpia jeho nedostatkom,
dlhšie regenerujú.
Selén je významný antioxidant a je potrebné prijímať v potrave dostatok antioxidantov aj napriek tomu, že telo má vlastné obranné mechanizmy. Zdroje selénu totiž môžeme hľadať v rastlinnej aj živočíšnej strave. K jeho nedostatku môže dôjsť z dôvodu poruchy vstrebávania živín či zlej životosprávy. Nájdete ho v brazílskych orechoch, slnečnicových semienkach, špenáte a morských riasach.
Sodík
Pomáha zadržiavať vodu v tele a
bojuje tak proti dehydratácii. Sodík je nevyhnutný pre bunkové membrány, ktoré ho potrebujú na vstrebávanie živín z potravy. Podieľa sa pri prenose nervových vzruchov vo svaloch a nervoch. Okrem toho je nenahraditeľný pre obličky, svaly a nervovú činnosť. Nájdete ho v čerstvej zelenine a ovocí. Sodík je najznámejším v súvislosti s kuchynskou a morskou soľou, vegetou a rôznymi dochucovadlami.
Zinok
Hladina zinku
priamo súvisí s výkonnosťou. Ak ho niekto nemá dosť, bude mať problémy s výkonom, a takisto s obnovou tkanív.
Zdroje vhodné do
smoothie sú napríklad tekvicové semienka, semienka vodného melónu, arašidy, špenát, petržlenová vňať a morské riasy.
Ak som vás ešte stále nepresvedčila, aby ste si hneď zajtra kúpili mixér a kilo kelu, pre istotu pripomínam, že zelené
smoothies sú aj nesmierne chutné, jednoduché a zdravé.