Rastlinné mlieka sa v súčasnosti tešia veľkej obľube nielen z radov ľudí s laktózovou intoleranciou a vegánov, ale aj od ľudí, ktorí dbajú na vyváženú stravu bohatú na vitamíny, minerály a ktorí obmedzujú príjem živočíšnych produktov. Pripraviť si vlastné orieškové alebo obilninové mlieko pritom nie je vôbec náročné.
Rastlinné mlieka používajte rovnako ako klasické kravské mlieko. Pripraviť si s ním môžete raňajkové smoothies, koktejly, pudingy, cereálne či zeleninové kaše, použite ich do kávy, dezertov, na prípravu polievok aj do omáčok. Podľa typu mlieka dodáte jedlu aj novú chuť – orieškovú, obilninovú, ovsenú, akú si len zvolíte.
Ako pripraviť rastlinné (ne)mlieka
Dôležitým krokom pri príprave rastlinného mlieka je
nechať orechy, obilniny, semiačka alebo ovsené vločky
odstáť namočené vo vode, aby sa v nich naštartoval proces klíčenia, ktorý so sebou prináša množstvo pozitívnych účinkov a tiež to uľahčí prácu pri mixovaní. Vedeli ste, že oriešky by ste aj pred jedením mali nechať napučať vo vode? Okrem toho, že sa v nich
zvýšia nutričné hodnoty sú takéto oriešky
ľahšie stráviteľné. Namáčanie pomáha
zredukovať obsah kyseliny fytovej v orieškoch a obilninách, ktorá brzdí vstrebávanie dôležitých minerálov a ochudobňuje tak naše telo o vápnik, zinok a železo.
Príprava rastlinného mlieka je veľmi jednoduchá. Či už ste nechali cez noc napučať
ovsené vločky, orechy alebo
semiačka (tekvicové, sezamové, slnečnicové a pod.), príprava je rovnaká. Vodu, v ktorej v noci odpočívali zlejte, vločky, orechy, semiačka dajte do mixéra, zalejte vodou a riadne rozmixujte. Preceďte cez plátno a mlieko je hotové. Pri obilninových mliekach je potrebné, aby
obilniny (ryža, ovos, pšeno) najskôr naklíčili, čo trvá asi 3 dni. Inak je príprava rovnaká ako pri ostatných rastlinných mliekach. V článku ďalej nájdete presný postup prípravy mandľového mlieka.
Recept na mandľové mlieko (asi 0,75 l)
Mandľové mlieko neobsahuje cholesterol, čo v kombinácii s
vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú zlý cholesterol, pomáha správnemu fungovaniu vášho srdca. Okrem toho, obsahuje
štyrikrát menej kalórií ako plnotučné kravské mlieko, nájdete v ňom takmer
dvojnásobok vápnika (v porovnaní s kravským mliekom) a
žiadne nezdravé tuky. Pre športovcov je dôležitý
riboflavín (vitamín B2), ktorý pomáha
zvyšovať svalovú silu, podporuje tvorbu červených krviniek a pomáha uvoľňovať energiu z proteínov. V jednom hrnčeku mandľového mlieka prijmete aj 2 g bielkovín.
Budete potrebovať
- 1 hrnček celých mandlí (asi 115 g)
- 3 hrnčeky teplej vody + ďalšia voda na namáčanie
- štipka morskej soli
- 1 lyžica kokosového cukru alebo javorového sirupu – nemusí byť
- mixér a jemné plátno na cedenie
Postup
Mandle zalejte vodou a nechajte niekoľko hodín (ideálne cez noc) napučať. Vodu, v ktorej boli mandle namáčané vylejte, mandle prepláchnite a vložte do mixéra. Pridajte 3 hrnčeky teplej vody, pridajte štipku soli a ak chcete mlieko osladiť, pridajte cukor alebo iné sladidlo.
Zapnite mixér na plné obrátky a mixujte pár minút pokiaľ sa mandle úplne nerozmixujú a cukor nerozpustí. Preceďte cez jemné plátno, poriadne vyžmýkajte a preložte do sklenenej fľaše. Rovnakým spôsobom si pripravíte akékoľvek iné orechové mlieko. Mandle vymeňte za lieskové, vlašské, para orechy a postupujte rovnako.
Skladujte v chladničke, spotrebujte do 3 – 5 dní.