Tréningové voľno

Tréningové voľno

Mnoho športovcov tréningové voľno nepovažuje za súčasť tréningového procesu. Prevláda domnienka, že ďalej nás posunie len neustály tvrdý tréning. Oddych sa zaradí len príležitostne, keď už to ďalej jednoducho nejde. Dovolím si však oponovať. Zažili ste niekedy v živote nepríjemnú stresovú situáciu? Prvýkrát ste možno reagovali neisto, no keď sa zopakovala druhýkrát, vďaka príprave a skúsenostiam ste už vedeli zareagovať pohotovejšie a istejšie.

Voľný deň a odpočinok

Týmto prirovnaním som chcel zdôrazniť úžasnú schopnosť ľudského organizmu adaptovať sa, pokiaľ má dostatočný čas na prípravu. Telo človeka je naozaj perfektne fungujúci systém, kde má všetko svoje miesto a postupnosť. Hoci je v športe dôležité ísť za svojím cieľom a nasledovať srdce, na prehnané ambície a tvrdohlavosť radšej zabudnite.
Voľný deň Voľný deň ako dôležitá súčasť tréningového plánu
Aj tréning je pre organizmus forma stresu, hoci skôr fyzického než psychického. Po niekoľkých tréningových dňoch teda svoje telo musíme odmeniť . Táto odmena by mala mať formu voľného dňatréningového voľna. Rôzna literatúra sa v popise toho, čo predstavuje tréningové voľno, síce líši v detailoch, všeobecne je to ale obdobie medzi dvomi tréningovými jednotkami v dĺžke minimálne 36 hodín, ktoré nie je prerušené tréningom. Počas voľného dňa síce netrénujeme, prebiehajú vtedy však dôležité metabolické pochody, ktoré sú potrebné na napredovanie vo výkone. Preto je potrebná kvalitná strava bohatá na bielkoviny nevyhnutné na obnovu poškodených svalových vlákien. Ďalej zložené sacharidy, vďaka ktorým sa naše telo doslova nabije energiou, keďže v ďalších dňoch očakáva zaťaženie a chce sa na naň pripraviť. V neposlednom rade potrebujeme dostatok železa, ktoré je dôležité pre krvotvorbu a vitamíny i minerály na celkové správne fungovanie tela.
Po záťaži, treba oddych Tak ako pri každej záťaži, či fyzickej alebo psychiskej, aj po tréningovom cykle potrebujete telo oddych

Voľno telu umožní adaptovať sa na ďalšiu záťaž

Ak tréningové voľno zaradíme dvakrát týždenne, mali by sme byť na každý tréning dobre oddýchnutí. Podáme tak omnoho lepšie výkony a svoje telo rýchlejšie posunieme na vyššiu úroveň. Princíp tréningového voľna je v tom, že naše telo neustále očakáva ďalšie a ďalšie tréningy a počas voľného dňa má dostatok času pripraviť si zásoby energie a opraviť poškodené bunky. Do ďalšieho tréningového cyklu tak môžeme nastúpiť opäť o niečo lepší. Netvrdím však, že tréning zohráva v celom procese menšiu rolu a že podstata je vo voľnom dni. Voľno bez tréningu vytúžené úspechy neprinesie, rovnako ako ho neprinesú veľké tréningové dávky bez odpočinku. V tomto prípade viac ako inokedy platí, že treba nájsť zlatú strednú cestu.
Voľný deň V rámci tréningu si plánujte aj voľno
V praxi som sa stretol so športovcami, ktorí si nemysleli, že tréningové voľno je pre trénujúci organizmus dôležité. Vyslovili názory, že pre nich je podstatný tréning a únava je len niečo, čo si mozog myslí. Pripúšťam, že talentovaní športovci môžu mať regeneráciu na takej vysokej úrovni, že dokážu zvládať vysoké tréningové dávky hoci aj každý deň. Odpoveď na otázku, či by ich výkonnosť nerástla rýchlejšie, ak by bol ich tréning lepšie organizovaný a rozumnejší, sa ale hľadá len ťažko. Títo športovci koncepciu tréningu zmenia, až keď nastane problém. Tým problémom je pretrénovanie alebo, ako sa slangovo hovorí, zatavenie. Konečným efektom je, že sa športovec prestane zlepšovať, ba dokonca sa mu výkon zhorší. Nedokáže na pretekoch podávať vyšší výkon ako počas tréningu, zhorší sa krvný obraz a hormonálna rovnováha. Môžu sa vyskytovať únavové zlomeniny, natiahnutia úponov, bolesti kĺbov alebo problémy s ďalšími orgánmi. To, že niektorí športovci tréningové voľno neuznávajú, by ste vo vlastnom záujme nemali kopírovať. Vášmu organizmu nemôžete dopriať nič krajšie ako voľný deň po kvalitnom tréningovom cykle.