Rozdiel medzi stacionárnym bicyklom a cyklistickým trenažérom môže byť mätúci pre mnoho ľudí. Ktorý z nich si vybrať? V článku sa dozvieš, ktorý typ indoor cyklistiky je pre teba vhodný, čo všetko ti oba typy ponúkajú a taktiež zistíš, ktorý z nich zaberie menej miesta.
Počas zimných mesiacov máš dve možnosti – jazda vonku s kvalitnou cyklistickou výbavou na zimu, alebo indoorová cyklistika. Indoor cycling ti stále ponúka na výber medzi dvoma variantmi – stacionárny bicykel vs. cyklistický trenažér. Ani jeden nie je nevyhnutne lepší ako druhý, pretože záleží na tvojich preferenciách, a od toho, čo chceš daným typom tréningu dosiahnuť.
Stacionárny bicykel je vhodný pre väčšinu ľudí
Stacionárne bicykle zvyčajne nájdeš vo fitness centrách a sú vhodné pre každého, kto chce zlepšiť svoju kondíciu, prípadne zredukovať telesnú hmotnosť. Konkrétne modely stacionárneho bicykla prinášajú užívateľovi rôzne funkcie. Základný model si môžeš upraviť do akejkoľvek výšky a nájdeš na ňom aj nastaviteľný odpor. Ten sa vytvára buď prostredníctvom magnetov, vzduchu alebo kontaktu. Odpor môže byť napríklad brzdová doštička proti zotrvačníku, no niektoré modely majú aj automatický, elektronický odpor, ktorý napodobňuje terén, napríklad program Zwift.
Mnohé stacionárne bicykle majú v sebe zabudované aj digitálne konzoly s predprogramovanými tréningami. Takéto bicykle tiež monitorujú rýchlosť, srdcovú frekvenciu či spálené kalórie.
Toto sú najväčšie výhody stacionárneho bicykla
- Nastaviteľnosť veľkosti, takže jeden bicykel môže používať viacero ľudí.
- Na jeho používanie nemusíš vlastniť bicykel.
- Šetrnejší na kĺby.
Vyžaduje minimálnu údržbu.
-
Na mnohých nájdeš aj predprogramované tréningy.
Napriek mnohým výhodám má stacionárny bicykel oproti trenažéru aj svoje nevýhody. Napríklad to, že pôsobí menej realisticky alebo je jeho zotrvačník ťažký, kvôli čomu sa horšie premiestňuje a zaberá viac miesta. Keď sa stacionárny bicykel nepoužíva, nedá sa zložiť a schovať podobne ako cyklotrenažér.
Presuň svoj tréning do interiéru s cyklotrenažérom
Cyklistický trenažér Tacx je primárne určený cyklistom, ktorí sa chcú v interiéri čo najviac priblížiť k vonkajšiemu tréningu či pretekom. Zaujíma ťa, ako vybrať cyklotrenažér? Narozdiel od stacionárneho bicykla, na trenažéri používaš vlastný bicykel, s ktorým jazdíš aj vonku. Existujú tri druhy trenažérov – trenažéry s priamym pohonom, zotrvačníkové a valčekové. Cyklistické trenažéry kladú odpor buď prostredníctvom zotrvačníkového mechanizmu, alebo cez kazety bicykla, podobne ako pri jazde vonku.
Trenažér zvyčajne nedisponuje vlastnou digitálnou konzolou. Existujú však viaceré možnosti, ako ho prepojiť so systémom tretích strán, napríklad Zwift alebo Sufferfest. Vďaka tomu môžeš jazdiť vo virtuálnom svete, kde sa automaticky upravuje sklon a odpor podľa toho, ako sa mení terén na obrazovke. Indoor cycling tak v zime predstavuje skvelú formu tréningu. Veľkou výhodou trenažéru je aj to, že sa dá jednoducho zložiť a uschovať tak, aby nezaberal priestor, keď sa nepoužíva.
Najväčšie výhody cyklistického trenažéru
-
Umožňuje používať vlastný bicykel, na ktorý si zvyknutý.
-
Je ľahký a prenosný, takže ho môžeš jednoducho uskladniť.
- Poskytuje realistický pocit z jazdy vďaka rôznym systémom a aplikáciam.
-
Na trenažéri budeš v rovnakej polohe ako pri jazde vonku.
Podobne ako pri stacionárnom bicykli, aj trenažér má svoje nevýhody. Medzi ne patrí napríklad to, že kombinácia trenažéru a bicykla je mnohokrát drahšia ako samotný stacionárny bicykel. Takže ak nevlastníš bicykel, budeš si ho musieť kúpiť, preto je trenažér vhodný pre skúsených cyklistov. Dôležité je spomenúť aj to, že cyklistický trenažér je pomerne hlučný, čo môže vadiť susedom ak bývaš v paneláku.
Ďalšou nevýhodou je, že ho zvyčajne nemôžu používať viacerí ľudia kvôli tomu, že každý má inú veľkosť a nastavenie bicykla. Taktiež nezabúdaj na to, že pokiaľ nemáš bicykel vyhradený čisto na trenažér, musíš ho pred každým tréningom nastaviť, čo môže zabrať veľa času.
Výber závisí od tvojich cieľov a podmienok
Ako sme už naznačili vyššie v článku, stacionárny bicykel využije takmer ktokoľvek, zatiaľ čo cyklistický trenažér skôr ľudia, ktorí sa cyklistike venujú viac. Pokiaľ si príležitostný cyklista či hľadáš jednoduchý spôsob kardio tréningu, spaľovania kalórií alebo zlepšenia kondície, vyber si stacionárny bicykel. Na druhú stranu, ak si cyklista, ktorý chce svoj tréning preniesť do interiéru, lepšou voľbou pre teba bude trenažér.
Každý človek je iný, a to, čo funguje u jedného, nemusí u druhého. Preto bude najlepšie, ak sa budeš riadiť podľa svojich preferencií a cieľov. Dúfame, že ti tento článok pomohol, a ty tak budeš spokojný so svojim zimným tréningom.
Zdroje:
https://www.elementsport.com/2018/04/19/indoor-trainer-vs-stationary-bike-ex-peloton/
https://www.cnet.com/health/fitness/indoor-bike-trainer-vs-stationary-bike/
https://www.exercise.co.uk/learn/bike-trainer-vs-exercise-bike-which-is-best/#best