Trénerovi sa so športovcom bude pracovať najlepšie, ak bude mať o ňom čo najviac informácií. Tréning sa dá lepšie nastaviť pomocou merateľných údajov. Váš výkon sa tak zlepší a pomôže to aj dostatočne včas odhaliť pretrénovanie, zranenie alebo chorobu.
Potrebné údaje sa dajú získať viacerými spôsobmi. Čím viac zdrojov údajov, tým lepšie. Netreba sa spoliehať len na jeden. S analýzou to ale netreba ani preháňať. Stále platí, že čísla 2,3,4 sú väčšie ako číslo 1.
Bežným zdrojom údajov je športtester. Niekedy sa mi však zdá, že ho ľudia využívajú obmedzene – zväčša si pozerajú len počet odbehnutých kilometrov a tepovú frekvenciu. Nie je to zlé, ale omnoho lepšie by bolo, ak by si údaje aj porovnávali s údajmi z minulých tréningov.
Športtestery sa dajú skvele využiť počas tréningu. Čo by ste však povedali, keby ste hneď po zobudení (už po asi 10 minútach) vedeli, či dnes máte na zvládnutie ťažkého tréningu alebo sa radšej len zľahka prebehnete alebo rovno zaleziete do postele a nevystrčíte päty z domu? A keby ste pritom nemuseli ani ísť ani do labáku a platiť tam nemalú sumu za vyšetrenie? Odpoveďou môže byť aj tzv. Ruffierova funkčná skúška. Viaceré štúdie naznačujú, že nie je menej presná ako drahé testy.
Čo je Ruffierová funkčná skúška?
Spôsob zistenia úrovne kondície
. Nie je drahá a ani priestorovo alebo časovo náročná.
Ruffierova funkčná skúška predstavuje
spoľahlivý obraz o trénovanosti a pripravenosti vášho organizmu na deň, ktorý vás čaká. Jej najväčšou výhodou je, že je vhodná pre každého – pre atlétov, hokejistov, volejbalistov,...
Počas prípravy je dobré vykonať ju viackrát, aby ste mohli porovnávať namerané výsledky. Čím častejšie, tým lepšie –
v tréningovom denníku budete mať viac údajov, ktoré vám pomôžu predpovedať, či to olympijské zlato získate už dnes alebo až nabudúce.
Potrebujete
Stopky na meranie tepovej frekvencie počas 1 minúty.
Postup
- Tepovú frekvenciu je najlepšie merať v sede. Predtým treba sedieť aspoň 5 minút. Skúšku treba vykonať čo najskôr po prebudení. Výsledky namerané po rannom polhodinovom behu nebudú smerodajné.
- Druhým krokom je urobiť 30 drepov. Musíte ich zvládnuť za 45 sekúnd. Po dokončení posledného si opäť zmerajte tepovú frekvenciu.
- Tretí krok vykonajte znova v sede, asi minútu po dokončení posledného drepu. Minútu si merajte tepovú frekvenciu. Takto získate tretí potrebný údaj.
Vzorec
Spočítajte SF1+SF2+SF3 a od súčtu potom odpočítajte číslo 200. Výsledok vydeľte číslom 10.
Čím nižší výsledok, tým lepšie ste na tom. Namerané výsledky si môžete porovnávať.
Stupnica výkonnosti
> 3,0: veľmi dobrá kondícia
3,1 – 7,0: dobrá kondícia
7,1 – 12,0: priemerná kondícia
12,1 – 15,0: slabá kondícia
> 15,1: veľmi slabá kondícia
Mne osobne táto skúška
pomáha aj psychicky. Robím si ju každé ráno, a takisto deň pred pretekmi, keď ešte nie som nervózny. Ak mi vyjde číslo menšie ako 3, viem, že som oddýchnutý a pripravený, a že dnes je ten deň, kedy si môžem urobiť osobák. Ak mi vyjde 7,1 alebo viac, viem, že niečo nie je v poriadku. Na súťaži sa kontrolujem, brzdím alebo radšej vôbec neštartujem.